Підвищення акцизу загрожує зростанням контрабанди і контрафакту в тютюновій сфері, - експерт


Підвищення акцизу загрожує зростанням контрабанди і контрафакту в тютюновій сфері, - експерт

В результаті реалізації запропонованих Мінфіном акцизних ініціатив в тютюновій сфері неминучими наслідками стануть невеликої недобір акцизу, але катастрофічний провал з ПДВ і роздрібного акцизу.

Про це в своєму блозі «Акцизи-2017: повторюємо свої помилки» пише головний редактор журналу “Деньги” Олександр Крамаренко. Також автор застерігає, що така політика не дасть ефекту в частині зниження тютюнокуріння: «Замість цього будемо мати зростання споживання дешевих сортів і, можливо, контрабанди/контрафакту («горілчаний сценарій»)».

«В результаті застосування проекту Мінфіну отримаємо відносно м’яке подорожчання дешевих сигарет і куди більш сильне подорожчання сигарет дорогих/якісних сортів. Тому що адвалорна складова для дешевих сигарет «ховається» всередині МНО, а для більш дорогих – фактично додається зверху», – говориться в статті.

 Аналізуючи європейський досвід в цій сфері, експерт відзначає, що більшість країн ЄС знижують адвалорну частина акцизів, вважаючи за краще стягувати їх у вигляді специфічної ставки. «З 28 держав, що входять в ЄС, з 2010 до 2016 року адвалорні ставки підняли тільки Болгарія і Хорватія. Залишили незмінними – Фінляндія, Польща, Литва. Всі інші – знижували. Від Словаччини, Чехії, Естонії, Німеччини, що помірно знизили, до Греції і Швеції, які радикально зменшили ставки – на третину, на дві п’ятих відповідно. Нідерланди, Данія, Словенія знизили адвалорну ставку приблизно на п’яту частину. Решта всіх країн – приблизно на 1/15-1/10», – пише автор.

За його словами, проводячи таку політику, вони отримують зниження тютюнопаління, простоту фіскального адміністрування, зростання збору акцизів до бюджету. «Нинішня акцизно-тютюнова суперечка – це, по-перше, ціна питання в кілька десятків мільярдів гривень до держбюджету (тобто більше цих мільярдів отримаємо на нагальні потреби або менше). А по-друге, це можливість м’яко утримати людей від переходу на вже зовсім дешеве куриво», – резюмує автор.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua