Критичний експорт: чим ще може торгувати Україна


Критичний експорт: чим ще може торгувати Україна

Інвестиційна привабливість традиційних експортних галузей України тане разом із цінами на біржах. Обвал вартості енергоносіїв, уповільнення зростання й підвищення турбулентності економіки країн, що розвиваються, стали причиною потужного ведмежого тренда. Глобальне здешевлення торкнулося чотирьох ключових товарів, які у сукупності формують половину транскордонних продажів вітчизняної продукції: чорних металів, зерна, олії й руди.

Ціновий тиск на ринках залізної руди і сталі посилює Китай, одночасно нарощуючи власний експорт і знижуючи споживання імпортних чорних металів.

Несприятлива кон’юнктура на глобальному ринку знецінює акції найбільших металургійних компаній. Виторг групи «Meтінвест» за три квартали 2015 року впав на 36%, з $8,5 до $5,3 млрд, причому фізичні обсяги виробництва готової продукції найбільшого експортера за підсумками минулого року знизилися всього на 17%. Причинами скорочення виробництва стали не тільки військові дії на Донбасі, а й відсутність замовлень у підприємств холдингу на чавун, рейки, труби і плоский прокат.

У лютому вартість пшениці на Чиказькій товарній біржі впала на 13% проти аналогічного місяця минулого року, продовживши низхідну динаміку з другої половини 2012-го. Зниження цін пов’язане з рекордним урожаєм і здешевленням енерговитрат на виробництво зерна. Падіння ф’ючерсних цін на кукурудзу упродовж 2015-го відбувалося в уповільненому темпі після дворазового обвалу в попередні два роки. Водночас ціни на ячмінь опинилися під сильним тиском, знизившись із $7 до $5 за бушель.

Серед зернових вельми привабливі позиції з погляду експортерів займає соя, половину вирощених обсягів якої Україна продає на зовнішні ринки. Але її постачання, незважаючи на стабільний попит через зростання споживання у КНР, приносять менше виторгу, ніж раніше. Не радують зростанням також біржові котирування на різні види олії – українських експортерів найбільше цікавлять соняшникова, рапсова й соєва. Водночас вирощування ріпаку залишається інвестиційно привабливим, оскільки ця культура користується підвищеним попитом не тільки в харчовій промисловості, а і для виробництва біодизелю.

Як повідомляє ДП «Адміністрація морських портів України», у січні 2016-го перевалювання олії в морпортах країни зросло на 49%, до 400 000 т. Водночас обсяги експорту олійножирової продукції у 2015 році впали на 13,7%, до $3,3 млрд.

Зниження цін на сільськогосподарську продукцію не дуже засмучує інвесторів, адже його причини пов’язані не тільки з попитом, а й зі зниженням собівартості виробництва через обвал цін на нафтопродукти. Агротрейдери, на відміну від металургів, дивляться в майбутнє оптимістично. За прогнозами консалтингового агентства «УкрАгроКонсалт», на будівництво нових зерноперевалювальних потужностей у морських портах компаній Soufflet і Cargill, а також модернізацію наявних потужностей у портах Одеси та Миколаєва буде інвестовано понад $200 млн.

За словами очільника Мінагрополітики Олексія Павленка, зростання капітальних інвестицій в АПК за дев’ять місяців 2015 року становило 18,1%, ЄІБ планує профінансувати аграріїв у найближчий рік ще на 10 млрд гривень.

Роман Корнилюк

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Аграрний ринок
Дивись також
Весь ринок:Аграрний ринок
Все, що ми знаємо про:Мінагрополітики
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua