Фантастика чи перспектива? Через правила ЄС Україна може стати гаванню для корпорацій


Фантастика чи перспектива? Через правила ЄС Україна може стати гаванню для корпорацій

Європейський союз має намір посилити контроль за податковими відхиленнями, в першу чергу, з боку великих компаній. Для цього Європейська комісія готує законодавчі ініціативи з розвитку недавно введеного в дію пакету норм, спрямованих на боротьбу з ухиленням від сплати податків. Таке рішення ЄС створює шанс для України стати європейською податковою гаванню для транснаціональних корпорацій.

Чим нововведення загрожує українському бізнесу, написав для “Європейської правди” Максим Копейчиков, партнер юридичної фірми “Ільяшев і Партнери”.

Йдеться про обов’язкове оприлюднення транснаціональними корпораціями даних про отриманий прибуток і сплачені податки в розрізі кожної з країн, що входять в Європейський союз. Відповідний законопроект офіційно буде представлений вже в квітні.

Причиною появи таких ініціатив став так званий Люкслікс 2014 року – гучний скандал, коли ЗМІ стало відомо про податкові угоди ряду транснаціональних корпорацій з Люксембургом, що дозволило цим корпораціям заощадити на податках суми, що перевищують дохідну частину бюджету України.

Після цього єврочиновники змогли виявити ряд порушень податкового законодавства з боку великих платників, неправомірно визначали країну-джерело походження доходів з метою використання переваг, що надаються внутрішнім законодавством окремих юрисдикцій.

Щодо параметрів передбачуваної реформи єдності ще немає, тому як передбачувані порогові показники для компаній, що підлягають посилення контролю (пропонується поширити його на компанії з річним оборотом в 750 млн євро), очевидно, звужують коло глобальних гравців, на яких поширюватимуться ці вимоги.
Більш того, для таких компаній не виключена можливість творчо підійти до реформування власної корпоративної структури з метою уникнути такого розкриття.

“Чи будуть такі нововведення поширюватися на Україну? Є ймовірність, що подібні правила будуть імплементовані в нашій країні, а також що Єврокомісія розповсюдить вимоги про розкриття даних на доходи, отримані в європейських країнах, що не входять в ЄС”, – зазначив Копейчиков.

На його думку, українських компаній, що досягають передбачуваних порогових показників, очевидно, недостатньо для того, щоб нові правила хоч скільки-небудь негативно вплинули на наповнення українського бюджету внаслідок часткового перенесення бази оподаткування в Європу, навіть якщо для такого підходу будуть підстави.

Це ж, підкреслив експерт, стосується і можливої втрати бюджетних надходжень внаслідок застосування Євросоюзом санкцій до транснаціональних корпорацій, які мають джерело походження доходу в Україні. Припускати, що український бюджет формується за рахунок сплачених транснаціональними корпораціями податків, які не дісталися європейським країнам, буде наївно. “Втім, наприклад, транснаціональні виробники тютюнових виробів дійсно є великими донорами держбюджету, але їх запідозрити в мінімізації можна – вони мають великі виробничі потужності в Україні”, – написав юрист.

Однак, на його думку, таке рішення ЄС створює шанс для України стати європейською податковою гаванню для транснаціональних корпорацій. “Поки це виглядає фантастично, але при належній вправності і бажання влади реально реформувати податкове законодавство і знизити податкове навантаження на бізнес нічого неможливого в цьому немає. Як мінімум, такі зусилля приведуть до того, що Україна просто стане країною з комфортним і зрозумілим податковим режимом. У будь-якому випадку це пішло б на користь як великому світовому бізнесу, так і нашій державі”, – вважає Максим Копейчиков.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua