Дах над головою: оренда житла для депутатів обійдеться в 30 млн гривень


Дах над головою: оренда житла для депутатів обійдеться в 30 млн гривень

У грудні 2015 року грошову компенсацію за оренду житла або готельні номери отримали 177 нардепів. Такі дані опубліковано на сайті Верховної Ради. Forbes проаналізував, у скільки обходиться державному бюджету ця стаття витрат і чи справді всі 177 депутатів так сильно потребують додаткових коштів для оплати свого житла в столиці.

Мільйони на оренду

Щодня депутатам, які подали відповідну заяву, виділяється 460 гривень у якості компенсації для оплати житла, повідомила завідувачка секретаріатом парламентського комітету з питань регламенту Марія Нехоца. Як нардепи розпоряджаються грошима, держава не стежить: можуть знімати номер у готелі, а можуть – квартиру в спальному районі або в центрі Києва. Головне – надати звітні документи.

Формально ці кошти закладаються в бюджет і виділяються кожному депутату, що подав заявку, на рік. І хоча, як каже Марія Нехоца, в 2015 році нардепи щомісяця підтверджували необхідність у такій компенсації, подаючи заяви, в цілому список прохачів не змінювався.

Таким чином, щомісяця кожен такий депутат отримує близько 14 000 гривень на покриття витрат на проживання. У рік – майже 170 000 гривень. Всі разом 177 депутатів витрачають на орендоване житло понад 29,7 млн гривень бюджетних грошей. Цих коштів достатньо, щоб виплатити близько 27 700 мінімальних пенсій (з 1 січня 2016 року – 1074 гривні), або 21 500 мінімальних зарплат (з 1 січня 2016 року – 1378 гривень).

Комфорт по-київськи

Як повідомляв раніше спікер парламенту Володимир Гройсман, зарплата нардепа становить близько 6000 гривень. Звичайно, на такі гроші в столиці прожити важко, але для більшості зі 177 депутатів додаткові 14 000 гривень на місяць ролі не грають.

З одного боку, бюджетне житло в Києві обходиться в кілька разів менше за виділену депутатам суму. З іншого – за 14 000 гривень можна зняти більш ніж якісне житло для всієї родини. За даними аналітичної служби компанії ARPA Real Estate, середні ціни реальних угод з оренди квартир у Києві такі:

У готелях рівня 2-3 зірки, за даними сайту booking.com, вартість номера починається від 500-600 гривень за ніч. У найближчому до парламенту готелі «Київ» стандартна (без знижок та акцій) мінімальна вартість номера складає 749 гривень на добу. Тож у випадку з готелем нардепу ніяк не вистачить 14 000 гривень на місяць.

Втім, є нюанс: формально депутат із регіонів не перебуває в Києві 365 днів на рік. Крім канікул і вихідних, на які у 2015 році в депутатів припало 150 днів, у них ще є робота з виборцями. Минулого року на виїзді депутати провели 48 днів. Разом 198 днів у році, або близько 6 з половиною місяців, нардепи, як можна припустити, не були на своїх робочих місцях. Якщо в решту 167 днів вони дійсно знімали номери по 700 гривень за ніч, це обійшлося б кожному депутату в 117000 гривень, тобто з бюджетних коштів залишилось би близько 53000 гривень.

Доходи обранців

Зі 177 депутатів, які отримують компенсацію за оренду житла, 26 задекларували за підсумками 2014 року дохід у розмірі більш ніж 1 млн гривень. Ще 18 заробили більше, ніж 0,5 млн гривень. В цілому понад 120 депутатів зі 177 задекларували дохід у 100 000 гривень і більше, чого цілком достатньо для оренди квартири та харчування в парламентській їдальні. У чотирьох депутатів мільйони заробляють члени сім’ї, а ще 18 «депутатських» сімей принесли додому понад 0,5 млн гривень.

Що найцікавіше, більшість депутатів зі списку володіють двома і більше житловими об’єктами (в розрахунок бралися квартири, будинки та садові/дачні будинки; решта задекларованих об’єктів нерухомості, такі як гаражі і земля, не враховувалися). У сукупності 177 депутатам належать близько 335 об’єктів нерухомості (деякі належать їм частково).

ТОП-25 депутатів зі списку за рівнем задекларованих у 2014 році доходів

Безумовним лідером став Аркадій Корнацький, за яким (включаючи членів сім’ї) числиться 15 об’єктів житлової нерухомості. Друге місце розділили Антон Кіссе і Костянтин Яриніч, у кожного з них є по дев’ять житлових об’єктів. Артур Мартовицький, Олександр Пресман і Олександр Урбанський є власниками шести об’єктів кожен. Ще шестеро нардепів встигли обзавестися кожен п’ятьма об’єктами, 12 – чотирма, 21 – трьома, 43 – двома, 60 – одним об’єктом і частиною другого або володіють тільки частиною одного об’єкта. Не задекларували наявність власного житла 29 нардепів.

ТОП-12 нардепів, які володіють найбільшою кількістю задекларованих об’єктів житлової нерухомості (включно з членами сім’ї)

Серед відомих прохачів – брати Добкіни, Андрій Вадатурський, Олександр Вілкул, Іван Куліченко, Олег Кулініч, Михайло Ланьо, Анатолій Денисенко, Олександр Сугоняко. Двоє нардепів – Сергій Драюк і Павло Кішкар – повідомили, що проживають у Києві. Семен Семенченко своїм місцем проживання вказав село Нові Петрівці на Київщині.

Олена Становська

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Верховна Рада
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua