НБУ дає зелене світло розвитку Bitcoin в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

НБУ дає зелене світло розвитку Bitcoin в Україні

Фінтех і Картки
4994
Подія, яка вчора зібрала, мабуть, найкращих фахівців у сфері криптовалют не могла пройти непоміченою для Національного банку України. Оскільки на сьогоднішній день світове фінансове співтовариство досить уважно стежить за криптовалютою і за розвитком Bitcoin зокрема, НБУ також має намір не відставати від даних інновацій та інтегрувати електронні гроші у фінансову систему України.
Директор департаменту платіжних систем Національного банку Наталія Лапко на Міжнародній конференції Bitcoin Київської конференції 2015 повідомила, що Нацбанк на протягом декількох місяців веде діалог з спільнотою Bitcoin, яку очолює Михайло Чобанян. Вона повідомила, що головною тенденцією останнього часу є сплеск інтересу до використання віртуальних валют.
“Мені імпонує те, що нові технології в нашій країні десь попереду і ми всі зацікавлені в їх розвитку”, – зазначила вона.
З ініціативи Світового банку та Комітету по платежах і ринкових інфраструктур Банку міжнародних розрахунків, Національний банк в кінці серпня поточного року взяв участь у Міжнародному форумі роздрібних платежів, який відбувся у Стамбулі. На даному форумі було зазначено, що на сьогодні міжнародними фінансовими установами та центральними банками не розроблені і не узгоджені підходи до питань, пов’язаних з використанням віртуальних валют.
У той же час, було відзначено, що використання віртуальних валют вимагає ретельного моніторингу з боку державних регуляторів і осмислення. На думку представника Світового банку, моніторинг розвитку зазначеного феномена має бути компетенцією тих підрозділів центрального банку, які займаються платіжними системами і розрахунками.
“Національний банк України і надалі вивчатиме досвід впровадження інноваційних продуктів на ринку платежів і відстежувати політику центральних банків і державних установ інших країн для того, щоб врегулювати питання віртуальних валют в європейському та загальносвітовому контексті”, – підкреслила Наталія Лапко.
Всі директиви центрального банку побудовані на глобальній думці. Наталія Лапко зазначає, що всі інноваційні технології розвиваються з миттєвою геометричною прогресією, яка випереджає будь-яке явище і подія, але щоб дане явище процвітало, його невпинно необхідно вивчати. А для того, щоб дані технології не мали сумбурного підтексту і не привели до того, що велика частина користувачів втратять свої приватні гаманці, загальні правила засновані на законодавчій базі, зобов’язані існувати.
“Я не думаю, що світова спільнота залишить абсолютно безконтрольним це явище”, – зазначила Директор департаменту платіжних систем Національного банку Наталія Лапко.
Представник Нацбанку не могла не погодитися і не відзначити, що Bitcoin безпосередньо є засобом платежу, і порівняла його з електронними грошами, які завжди регулюються центральними банками.
Власне про це йдеться в Законі про Національний банк України, згідно п.7 ст.7 “Національний банк виконує такі функції:” … “визначає напрями розвитку сучасних електронних банківських технологій, створює і забезпечує безперервне, надійне та ефективне функціонування, розвиток створених платіжних та облікових систем, контролює створення платіжних інструментів, систем автоматизації банківської діяльності та способів захисту банківської інформації “.
“Головне, поки ми будемо впроваджувати Bitcoin, він не встиг скомпрометувати себе”, – заявила Лапко.
Все буде # безготівкове
Саме так і саме цьому було присвячено звернення директора департаменту роздрібних платежів НБУ Сергія Шацького, який повідомив, що перспективним напрямком для України є впровадження концепції безготівкової економіки (безготівкова економіка).
Тим більше, що комплексна програма розвитку фінансового сектора України до 2020 року передбачає подальший розвиток безготівкового обігу і роздрібних безготівкових платежів з використанням електронних платіжних засобів і кроки в цьому напрямку вже здійснюються.
“Ефективне просування на ринок нашої національної платіжної системи залежить, в тому числі, від інноваційних рішень, які будуть використовуватися. Ми розуміємо, що базовий функціонал може задовольнити ринок лише деякий час, а майбутнє належить передовим технологіям. Регулятор вітає всі ініціативи, що допомагають розвитку ринку безготівкових платежів в Україні, і відкритий для обговорення всіх нових тенденцій у цій сфері “, – підкреслив Шацький.
Чому Bitcoin цікавий населенню
Згідно з представленим документом від Bitcoin Foundation Україна, ключовою перевагою Bitcoin-інтеграції для населення України є спрощення транскордонних платежів і доступ малого та середнього бізнесу до міжнародних ринків збуту. Міжнародні платежі стануть практично миттєвими і безпечними, продавцям і покупцям не доведеться домовлятися про валюту розрахунку, оскільки Bitcoin може бути з легкістю конвертований в гривню.
Інтеграція Bitcoin в правовий та економічний простір України дасть серйозний імпульс до розвитку мобільних платежів в країні, а також відходу від готівки. Подібний досвід є в африканських, азіатських, а також країнах Латинської Америки, де значна частина населення залишається охоплених банківськими послугами (не охоплені банківськими послугами, – ред.), але завдяки низькій вартості і багатофункціональності смартфонів, ці люди активно використовують Bitcoin для взаєморозрахунків.
Згідно з даними Світового Банку, порядку 2,5 мільярда чоловік раніше позбавлені доступу до банківських послуг.
До того ж, в BFU надали цікавий факт того, що Україна є одним з найбільших постачальників ІТ фахівців для зовнішнього ринку. За даними на 2014 рік, в Україні проживає 75 000 IT-фахівців. А це дані тільки по розробникам, без урахування менеджерів, маркетологів та інших супутніх професій. За іншими даними, на 2014 рік в Україні тільки на зарубіжному ресурсі Upwork.com зареєстровано близько 123000 українських фрілансерів, майже всі вони працюють в ІТ індустрії і отримують доходи з-за кордону.
“Оскільки більша частина фахівців працює в режимі аутсорсингу, актуальна проблема дорогих міжнародних переказів, конвертації іноземної валюти в гривню і т.і. У цих умовах зростає популярність таких сервісів як Payoneer”, – повідомляють в БФУ.
Економіст Станіслав Под’ячев вважає, що сектор ІТ та інновацій дуже висококонкурентний і глобалізований.
“Для блокчейна немає різниці, хто ним користується, величезний банк, бідний студент-стартапер або взагалі холодильник, який автоматично оплачує замовлене молоко. Україна, як країна, на жаль, може в цьому глобальному змаганні запропонувати тільки один аргумент – низьку вартість висококласних фахівців. Дуже важливо не заважати їм розвиватися і брати участь у глобальних економічних процесах, «продавати свої мізки» за кордон, при цьому живучи, витрачаючи доходи і виховуючи дітей в Україні. Необхідно на 5 років накласти мораторій на регулювання bitcoin в Україні та на офіційному рівні закликати всіх підприємців користуватися цим чудовим інструментом для підвищення ефективності свого бізнесу “, – розповів він.
Можливо, в найближчому майбутньому патерна поведінка українських громадян зміниться так, що наші нащадки вже ніколи не зіткнуться з готівкою. А держава, у свою чергу, сприятиме розвитку нових технологій, які в обов’язковому порядку будуть забезпечені грамотною законодавчою базою.
Юлія Бондарь
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас