«Дельта» рятує Universal Bank


«Дельта» рятує Universal Bank

Грецький Eurobank продав свою українську «дочку». Universal Bank, який входить до групи великих за класифікацією НБУ, продають групі «Дельта» Миколи Лагуна. Окрім неї, на банк претендували «Смарт-Холдинг» і Альфа-Банк. Проведення due dilligence обговорювали ще в 2012 році. Однак «Смарт-Холдинг» зараз розбирається зі своїм попереднім фінансовим придбанням – банком «Форум», у який введено тимчасову адміністрацію. «Альфа-Банк» тим часом купив ПАТ «Банк Кіпру». Головним питанням залишається: а що ж придбав за 95 млн євро сам Микола Лагун?

Про те, що українські активи буде продано, грецький банк заявив учора. Згідно з повідомленням Eurobank, 14 серпня 2014 року відбулося підписання угоди між українською групою компаній «Дельта Банк» та Eurobank. Йдеться про «продаж «ПАТ Universal Bank» та передання активів на загальну суму в 95 млн євро».

За даними НБУ, власний капітал банку на 1 липня 2014 року становив 485 млн грн. Таким чином, ціна в 95 млн євро – це 3,4 капіталу банку. «За такою ціною банки продавалися на піку вартості ще до кризи. Зараз аналітики в кращому випадку оцінюють українські банки максимум в 0,5 капіталу», – зазначає один із банкірів на правах анонімності. – Така вартість сьогодні схожа на якусь схему. Цілком можливо, що за такі гроші купуються нематеріальні активи, пов’язані з бізнесом Eurobank в Україні». Перший заступник голови правління банку «Контракт» Павло Крапівін вважає, що «греки не пустували зі штучним роздуванням капіталу. Капітал банку було сформовано реально, плюс – цілком можливо, що в ціну угоди входить щось іще».

Спостерігаючи за банком «зсередини» з 2012 року, Микола Лагун, напевно, знайшов, за що заплатити такі гроші. На питання Forbes про угоду він пообіцяв, що про деталі покупки повідомить пізніше. Разом з тим, усі опитані Forbes банкіри відзначають, що бізнес Universal Bank є проблемним. «Судячи з наших старих клієнтів, яких купував Лагун, – Астра-Банку, Кредитпромбанку – то зазвичай фінансові інститути, які він купує, права на життя не мають. Так, вони нікого не обманюють, вони розраховуються за зобов’язаннями, але їх діяльність згортається, – розповідає головний фінансовий аналітик РА «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран. – Найпривабливіші активи потім приєднуються до «Дельти». Така його стратегія».

Опитані учасники ринку вважають, що вагома частина кредитного портфеля банку − до 40% − є потенційно проблемною. «З минулого року я працював із Universal Bank, допомагаючи йому залучати клієнтів для кредитування. Але ж і з минулого року в банку почалися проблеми з платежами, а в січні цього року зі мною взагалі не розрахувалися. Думаю, якби всі люди, які банком незадоволені, зібралися б, то в установу ввели б тимчасову адміністрацію», – каже приватний підприємець Андрій Хилько.

Напередодні підписання договору з «Дельтою» в банку змінилося правління. З його складу було виведено Папаніколаоу Мілтіадіса, який обіймав посаду заступника голови банку з 2007 року. Правління банку очолив Ігор Волох, який до цього обіймав посаду першого заступника голови, а ще раніше працював у правлінні білоруського АКБ «Пріорбанк» і був членом правління в «Райффайзен Банк Аваль».

За час роботи в Україні Eurobank інвестував в українську економіку близько 17 млрд грн. Серед клієнтів Universal Bank – аграрії, компанії з переробної промисловості, фармацевтичної галузі і т.д. Екс-директор київського регіону Universal Bank Володимир Шевченко розповів Forbes, що європейські власники через політичні події в Україні активізували переговори щодо продажу. «З моменту початку подій у політиці розмови про продаж посилилися. Також банк перестав показувати прибутковість. Крім того, коли ЄС списував борги Греції, однією з умов був продаж закордонних активів для тих банків, чиї борги списуються», – каже Шевченко. Eurobank є одним із найбільших банків Греції. Він зайшов в Україну в 2006 році – купивши 99,3% Universal Bank.

Закрити операцію з продажу Universal Bank планують до кінця 2014 року. Голова ради директорів Дельта Банку Олена Попова розповіла Forbes, що «Universal Bank для нас – це не перша покупка, і ми знаємо, що і як робити. Universal Bank вів бізнес досить акуратно і якісно. Інтерес у ньому становлять і роздрібний, і корпоративний сектор. Там є клієнти, з якими нам буде дуже цікаво працювати».

Маргарита Ормоцадзе, Олександр Моїсеєнко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua