Львівський експеримент: міліція стане прозорішою?


Львівський експеримент: міліція стане прозорішою?

Експертна група при міністерстві внутрішніх справ України, до якої увійшли відомі українські правозахисники, розробила покрокову програму удосконалення роботи міліції. Для втілення програми на практиці правозахисники обрали Львівщину. В інтерв’ю DW один із розробників програми, директор Центру досліджень правоохоронної діяльності Олег Мартиненко пояснив такий вибір тим, що у регіоні “унікально свідомий громадський актив”, а ще – новий начальник управління, якого рекомендувала на цю посаду громада і який прагне змін.

Розробляючи програму удосконалення роботи львівської міліції, експерти в цілому уникали наслідування будь-якої іноземної моделі. Щоправда, окремі методики таки перейняли. “Не можливо взяти ані польську, ані грузинську моделі, бо ми зовсім різні. І умови, за яких впроваджуються ці зміни, теж різні”, – зазначає правозахисник Євген Захаров. Утім, у поляків є гарний досвід організації громадської безпеки, як-от, приміром, створення Єдиного центру викликів служби “102”, додає він.

Конкретні кроки вже в дії

Днями у Львові вже запрацювала така система. Усі виклики надходять централізовано, на єдиний пульт. Міліціонери, отримавши виклик, скеровують до місця події найближчий патруль, що дає можливість скоротити час прибуття удвічі. Адже донедавна всі виклики переадресовувалися до райвідділів, і лише після цього на місце виклику виїздив патруль, закріплений за районом, з якого надійшов сигнал тривоги.

Задля покращення комунікації із громадою, підвищення рівня прозорості та відповідальності у діяльності міліції експерти також рекомендують запровадити на рівні області інтернет-ресурс “Crime mapping”. На даному сайті у вільному доступі буде відображатися інформація щодо зафіксованих дзвінків на спецлінію “102”. Так громада зможе отримувати оперативну інформацію: місце правопорушення,орієнтування на розшук підозрюваного та дії міліції з реєстрації правопорушення.

Корупційний спротив

Задля тієї ж таки прозорості у роботі міліції фахівці заявили про необхідність розробки порядку відвідування представниками громадськості територіальних органів внутрішніх справ: райвідділів, ізоляторів тимчасового утримання, управлінь. Громадськість перевірятиме умови роботи працівників, умови перебування затриманих, наявність та обґрунтованість скарг відвідувачів.

У рамках експерименту в області також запровадять “британську модель” розгляду скарг на дії міліції. “Ми хочемо, щоб скаржник був учасником процесу розслідування за скаргою, – пояснює Євген Захаров. – Так є у Британії, де розслідуванням займається окремий орган, і громадянин має доступ до документів”.

Правозахисник переконаний, що система, яка нині діє в Україні, саме у цьому сегменті породжує корупцію. Адже скаржник не має жодної інформації про хід розслідування, не бачить матеріалів, а в кінцевому варіанті він отримує відписку: перевірку закінчено, винних покарано. Усе – без прізвищ та без підтвердження про отримання покарання. “Цю практику треба змінювати, але ми свідомі, що саме цей механізм потребує законодавчих змін. Однак, окремі кроки можливі, якщо прийняти внутрішньонормативні документи МВС”, – зазначив харківський правозахисник.

Права людини в пріоритеті

Утім, чи не найбільше інновацій передбачено у питанні захисту прав людини. Приміром, експерти переконані у необхідності запровадження єдиного досьє, протоколу, що міститиме всю інформацію про підозрюваного на всіх етапах: від його затримання, переміщення і до зміни статусу. “Проблема із затриманнями є дуже актуальна і серйозна. Ця нова процедура має зменшити випадки катувань, нині їх близько одного мільйона в рік”, – навів цифри Захаров.

В органах внутрішніх справ мають створити електронні термінали реєстрації всіх відвідувачів задля системи обліку осіб, які туди потрапляють. Нині цей облік чергові здійснюють в ручному порядку. Задля запобігання крадіжок, які теж мають місце при затриманні особи, передбачено запровадити індивідуальні пакети для зберігання речей затриманих.

Працівників львівської міліції в рамках експерименту планують також персоніфікувати шляхом запровадження персональних номерів для форменого одягу. Аби вираз “сержант Петров” відійшов у минуле, наголосили експерти.

Працівники патрульної служби та слідчо-оперативних груп мають бути забезпечені засобами відеофіксації своїх дій з подальшою передачею запису з мобільного пристрою до чергової частини та, при необхідності, використання запису як доказу.

Міжнародна допомога

Інновації з дотримання прав людини потребують фінансування так само, як і соціологічні дослідження, які фахівці в рамках експерименту проводитимуть задля вивчення матеріально-технічного стану міліції та громадської думки щодо її діяльності, каже Олег Мартиненко. Суми фінансування не розголошують, проте експеримент на Львівщині зголосилися підтримати одразу кілька міжнародних донорів, серед яких і фонд “Відродження”.

“Наше завдання – уявити собі ту цифру, яка потрібна буде для реформи міліції в українському масштабі”, – пояснив Мартиненко. При цьому він додав: “Ми не запроваджуємо кардинальні зміни, а лише робитимемо сотні маленьких кроків для вдосконалення”.

Експеримент на Львівщині впроваджуватимуть до листопада місяця цього року. Наказ про початок проекту уже підписано керівником МВС Арсеном Аваковим.

Галина Стадник

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua