0 800 307 555
0 800 307 555

Що відбувається з банками в зоні АТО


Що відбувається з банками в зоні АТО

В банках Донецької та Луганської областей на початок липня перебувало 78 млрд гривень. Це – 5,98% активів всієї банківської системи України. Також у фінустановах регіону АТО зосереджені 10,39% всіх готівкових коштів з банківської системи, понад 21 млрд гривень коштів суб’єктів підприємницької діяльності, 34,7 млрд гривень депозитів громадян. Forbes дізнався, як забезпечується оборот цих грошей в «гарячому регіоні».

НБУ нагадав, що разом з банками робить все можливе, щоб забезпечити виплату зарплат, пенсій та інших соціальних платежів жителям регіону. «НБУ і банки постійно вживають заходи, спрямовані на забезпечення функціонування грошового обігу в регіоні», – значиться на сайті НБУ. Водночас прес-служба НБУ повідомила Forbes наступне: «Станом на 4 липня 2014 запаси готівки в управліннях Національного банку в Донецькій і Луганській областях мінімізовані. За нашими відомостями, представники ДНР і ЛНР не мали до них доступу. Національний банк України не визнає будь-які самопроголошені структури в Донецькій і Луганській областях. На сьогодні банки в Донецькій і Луганській областях функціонують в дуже складних умовах». У тому числі мають місце «періодичні евакуації, тимчасові переміщення працівників, пряма загроза життю та здоров’ю працівників».

Член Ради НБУ Юрій Полунєєв пояснює, що банківська система стосовно розрахунків, платежів та операцій у східних областях знаходиться в надзвичайному стані. «Через це можливі зриви найважливіших соціальних процесів – багато механізмів, схеми і методи доставки таких соціально важливих речей, як зарплати, пенсії та стипендії, можуть працювати в критичному режимі», – говорить він.

Ліміти і проведення операцій

Forbes опитав жителів і бізнесменів Донецької та Луганської областей, щоб дізнатися, як йдуть справи всередині зони АТО з банківськими розрахунками.

«Наше підприємство в Донецьку зіткнулося з тим, що виручку банки не приймають, і платежі більшість банків не проводить. Рахунки у нас відкриті в ПриватБанку. Але «Приват» у Донецьку не працює », – констатує Григорій, бізнесмен з Донецької області [ім’я на прохання коментатора змінено]. Його фірма кладе виручку на свій рахунок в «Приваті» через Ощадбанк Росії. «У Калінінському районі міста Донецька наш бухгалтер знайшов тільки їх відділення. Укрексімбанк і Райффайзен Банк Аваль там не працювали, а Ощадбанк запропонував нам прийом виручки без відсотків. Правда, бачимо її ми через два дні », – пояснює Григорій.

Начальник відділу зарплатних проектів банку Unicredit Олександр Грігоренкоговоріт, що їхні відділення продовжують працювати в обох областях, але можуть призупиняти роботу в екстремальних умовах. «Ми щодня плануємо роботу наших відділень на території Донецької та Луганської областей, іноді доводиться тимчасово припиняти роботу в разі, якщо в зоні роботи відділення ситуація стає нестабільною і ми бачимо загрозу для наших співробітників і клієнтів. Нам доводиться знаходити багато нестандартних рішень, щоб забезпечити роботу відділень, підкріплення кас і банкоматів банку. Сподіваємося, що ситуація в регіоні незабаром стабілізується », – розповідає Григоренко.

У регіоні АТО роботу призупинили ПриватБанк, ProcreditBank, Кредобанк. «Дельта Банк працює нормально, на початку липня я отримував у них кошти по депозитах, і вони працювали повний день. «Укрексім» працює до 15.00 – вони скоротили робочий день », – пояснює підприємець з Донецька.

Більшість банків у Донецькій і Луганській областях ввели обмеження або повну заборону на використання банкоматів інших банків. Ліміт зі зняття готівки для своїх клієнтів змінюється щодня, минулого тижня він становив порядку 200 гривень на добу в Луганську, і близько 800 гривень на добу по Донецьку

«Існує проблема зняття готівки. Через труднощі пересування інкасаторів не поповнюються банкомати », – додає банкір з Луганська на правах анонімності. «Клієнти в зоні АТО можуть платити карткою за покупки та операції через інтернет. Зараз у зоні бойовиків просто небезпечно ходити, шукати банкомат », – підтверджує заступник керівника напряму« Загальний маркетинг і реклама »ПриватБанку Олег Серга.

З цих же причин більшість банків у Донецькій і Луганській областях ввели обмеження або повну заборону на використання банкоматів інших банків. «Банк не хоче, щоб його готівку знімали з карток інших банків. Ліміт зі зняття навіть для своїх клієнтів – порядку 200 гривень на добу в Луганську, і близько 800 гривень на добу по Донецьку. Ці ліміти банки міняють день у день », – розповідає луганський банкір. Виняток становлять кілька банків. «Незважаючи на вкрай складні умови роботи, нам вдається не допускати затримок у виплаті зарплат і пенсій в цих регіонах, забезпечувати безперервну завантаження банкоматів готівкою», – зазначає заступник голови правління АТ «Ощадбанк Росії» Ірина Князєва.

Згідно з інформацією НБУ, в місцях, не охоплених бойовими діями, інкасація здійснюється в звичайному порядку. «У місцях, де ведуться бойові дії, враховуючи високий ризик нападів на інкасаторські автомобілі, інкасація обмежується аж до її тимчасового припинення. Вишукуються можливості здійснення підкріплення готівкою з сусідніх областей – Запорізької, Харківської та Дніпропетровської », – розповідають в Національному банку. Наприклад, Альфа-Банк Україна забезпечує зарплатою близько 70% державних шахт. Директор з продажу та дистрибуції роздрібного бізнесу Альфа-Банку Україна Артур Атанов пояснює, що в цифрах це – 74 000 співробітників і 310 підприємств. «Враховуючи непросту ситуацію, в якій опинився весь схід країни, ми просто не можемо залишати наших клієнтів без засобів до існування», – упевнений Атанов.

Найважчим моментом у житті банківської системи гарячого регіону було відключення Казначейства. Обласне казначейство було захоплено в середині червня, і тоді платежі взагалі перестали проходити. «16 червня 2014 невідомими озброєними особами було захоплено управління Національного банку України в Донецькій області. Оскільки такі дії загрожували життю людей, діяльність управління була припинена. Система платежів і розрахунків в регіоні була тимчасово відключена. На сьогодні робота зазначених систем відновлена​​», – повідомили Forbes в прес-службі НБУ.

Маргарита Ормоцадзе

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua