0 800 307 555
0 800 307 555

НАБУ просить Нацбанк пом'якшити обмеження продажу інвалюти


НАБУ просить Нацбанк пом'якшити обмеження продажу інвалюти

Незалежна асоціація банків України (НАБУ) пропонує Національному банку України вдосконалити постанови № 48 і 49, що стосуються обмеження продажу іноземної валюти на міжбанку. Про це йдеться в заяві НАБУ, розміщеній на їхньому сайті.

Зокрема, асоціація пропонує скоротити з шести до трьох днів депонування коштів на окремому рахунку для купівлі валюти на міжбанківському ринку і не поширювати ці обмеження на купівлю валюти, необхідної для сплати відсотків за кредитами.

НАБУ також просить зробити виключення для зобов’язання банків здійснювати перекази в межах залишку коштів на поточних рахунках клієнтів на початок операційного дня. При цьому пропонується враховувати: встановлений ліміт овердрафту за цим рахунком; суми кредитних коштів, наданих банком клієнту; суми депозитів, які повернуті клієнту у цей операційний день; суми, що надходять від продажу іноземної валюти на поточний рахунок клієнта в цей операційний день.

В асоціації вважають, що постанова № 49 має пройти реєстрацію в Міністерстві юстиції України, оскільки вона суттєво обмежує права юридичних та фізичних осіб, передбачених чинним законодавством України, в тому числі нормативно-правовими актами НБУ.

“Відсутність реєстрації постанови № 49 в Міністерстві юстиції України створює неузгодженості з іншими нормативними актами НБУ, а враховуючи зазначене, банки України піддаються ризику пред’явлення клієнтами позовів про відшкодування збитків через порушення їх прав, які охороняються Законом. Попередній досвід щодо мораторію на дострокове припинення дії договорів за вкладами вказує на високу ймовірність винесення судових рішень не на користь банків. Тому вважаємо, що з метою легітимізації постанови № 49 необхідно здійснити комплекс нормативних заходів для приведення його у відповідність з нормативно-правовою базою у встановленому порядку”, – йдеться в листі НАБУ.

В іншому листі НАБУ до регулятора вказується, що постанова НБУ № 48 “Про механізм оперативної підтримки ліквідності банків” від 6 лютого 2014 року встановлює загальний підхід НБУ до рефінансування банківської системи у випадку відтоку строкових коштів фізичних осіб. Однак визначення чітких умов отримання рефінансування залишається на розсуд НБУ, що не дає можливості банку в режимі онлайн підтримувати ліквідність.

Для більш чіткого розуміння банками механізму дії постанови з метою її ефективного практичного застосування, НАБУ вважає за необхідне удосконалити порядок оперативної підтримки ліквідності банків. Зокрема, Нацбанк або має визначити графік проведення позачергових тендерів, або надати можливість банкам самостійно звертатися до Нацбанку з клопотанням про оперативне підтримання ліквідності на підставі цієї постанови.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ НАБУ
Опитування
В Контексті Finance.ua