Грецькому уряду важко розлучитися зі своїми чиновниками — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Грецькому уряду важко розлучитися зі своїми чиновниками

Казна та Політика
699
Міжнародні кредитори Греції наполягають на скороченні штату чиновників у країні. Але з ряду причин уряд не справляється з цим завданням. Подробиці – в матеріалі DW.
Ще восени 2012 року грецький коаліційний уряд під керівництвом прем’єр-міністра Антоніса Самараса поставив перед собою завдання скоротити штат чиновників на 15 тисяч робочих місць до кінця 2014 року. У поточному році не менше 12 тисяч осіб на добровільно-примусових засадах повинні змінити роботу всередині держсектора. “Трійка” ЄС, МВФ і ЄЦБ вважає такі реформи передумовою для видачі Греції чергового траншу фінансової допомоги в розмірі 8,1 мільярда євро.
Тиск “трійки”
Грецькі ЗМІ днями повідомили, що “трійка” пред’явила кабінету міністрів Греції ультиматум: виконати дані обіцянки не пізніше 8 липня. Представники керівництва ЄС у Брюсселі та грецького уряду існування подібного ультиматуму заперечують. Проте міністр адміністративної реформи та електронного уряду Кіріакос Міцотакіс заявив, що 8 липня відповідний законопроект, який відповідає всім вимогам “трійки”, повинен був надійти до парламенту.
“Адміністративні реформи необхідні, але їх реалізації заважає політичний тиск”, – каже професор політології університету в Афінах Наполеон Маравеяс. Політолог не з чуток знає ситуацію: він був міністром сільського господарства в перехідному уряді Греції в 2012 році.
Відсутнє довгострокове планування і цілісна концепція адміністративної реформи, нарікає Маравеяс, а існують лише окремі рекомендації та пропозиції, як, наприклад, ідея злиття поліції і муніципальних органів правопорядку.
Арифметична задача?
Лише в 2010 році на вимогу кредиторів тодішній уряд зміг відповісти на питання, скільки взагалі чиновників працює в 11-ти мільйонній Греції: 768 тисяч. І це не рахуючи співробітників муніципальних підприємств і великих держкомпаній, таких як енергокорпорація DEI.
До цих пір не існує надійних цифр, які свідчать про те, скільки греків в тій чи іншій формі отримують бюджетні гроші. Природно, що в таких умовах ефективну адміністративну реформу провести неможливо, вважає фахівець по місцевому ринку праці, журналістка Роулі Салоуроу. “Після того, як будь-яке міністерство з’ясувало число зайнятих у себе чиновників, воно має надати дані про структуру персоналу: хто де працює”, – каже Салоуроу.
Але нічого подібного досі не сталося, а причина відсутності таких даних, на думку журналістки, криється в тому, що робочі місця в міністерствах і раніше дістаються переважно родичам або прихильникам своєї партії. Іншими словами, партійні функціонери зовсім не хочуть, щоб з’ясувалося, що в деяких міністерствах співробітників явно більше, ніж потрібно, каже Салоуроу.
Там густо, тут – порожньо
При цьому в Греції є бюджетні структури, де співробітників гостро не вистачає, наприклад, у сфері охорони здоров’я. Салоуроу наводить такий приклад: той, хто сьогодні подає заявку на отримання пенсії, змушений, як правило, чекати два роки (!), щоб державний пенсійний фонд бодай перевірив заявку. Через дефіцит співробітників у фонді швидше обробити документи сьогодні неможливо. “Склалася абсурдна ситуація, коли вам два роки не платять пенсію, так як не схвалена ваша заявка, але і працювати ви не маєте права, так як вам вже належить пенсія”, – говорить Салоуроу.
Якщо вірити повідомленням афінських ЗМІ, то не виключено, що “трійка” поступиться грецькому уряду і дозволить перенести більшу частину звільнень у держсекторі на осінь. Тим самим, в розпал туристичного сезону (а в Греції очікується рекордний приплив відпочиваючих) вдасться уникнути витка соціальної напруги та масових протестів.
Втім, спостерігачі зі скепсисом оцінюють перспективи адміністративної реформи під керівництвом міністра Кіріакоса Міцотакіса. Адже він є представником однієї з тих самих політичних династій, які протягом останніх десятиліть керували Грецією і привели її до сьогоднішнього стану. Син колишнього прем’єр-міністра Костаса Міцотакіса, що вивчав соціологію в Гарварді, до призначення на пост міністра з адміністративної реформи зробив стрімку кар’єру у фінансовому секторі.
Янніс Пападімітріу, Михайло Бушуев
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас