«Ітера» закрита, Іран відкрито — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

«Ітера» закрита, Іран відкрито

Енергетика
1526
«Роснафта» консолідувала 100% «Ітери», заплативши за пакет в 49% $ 2,9 млрд і активно веде роботу з нарощування газового потенціалу не тільки в Росії, але і за кордоном: у вівторок компанія провела переговори про співпрацю в газовій сфері з Іраном.
«Роснафта» закрила операцію з консолідації 100% НГК «Ітера», придбавши 49% компанії за $ 2,9 млрд. Про це держкомпанія повідомляє у вівторок. «Газовий бізнес – один з пріоритетних напрямків розвитку компанії, – заявив глава «Роснафти»Ігор Сєчін.
«Консолідація «НГК «Ітера» матиме важливий мультиплікативний ефект для подальшого зростання, дозволить генерувати додаткові синергії, що в підсумку підвищить загальну капіталізацію компанії і принесе додатковий дохід для акціонерів».
Власник Itera Holdings Limited (материнська компанія НГК “Ітера”) Ігор Макаров, у свою чергу, заявив, що співпрацю з «Роснафтою» в газовому бізнесі буде продовжено. «Є ряд міжнародних та інших проектів, що мають подальшу перспективу розвитку», – сказав Макаров.
НГК “Ітера” – один з найбільших незалежних газовиробників в Росії (всього на родовищах компанії видобуто близько 265 млрд кубометрів газу). Крім того, НГК займається девелопментом, газохімією і електроенергетикою.
У 2012 році газовий бізнес «Ітери» був фактично виділений в спільне підприємство з «Роснафтою», де держкомпанія отримала 51%. «Ітера» внесла до СП свої основні газові активи (49% ВАТ «Сибнафтогаз», 49% ЗАТ «Пургаз»), а також збутову структуру «Уралсевергаз-НГК» («Ітері» належить 67%, компанія займається поставками газу в Свердловську область , яка практично повністю забезпечується «Ітерою»), а «Роснафта» – газові родовища Кинско-Часельскої групи, а крім того, надала «Ітері» грошове відшкодування в розмірі $ 173,4 млн. Як раніше повідомляли компанії, загальні запаси СП складуть близько 50,7 млн тонн газового конденсату та близько 1,2 трлн кубометрів природного газу.
Надалі компанії планують внесення до СП додаткових активів «Роснафти». За даними джерела «Газети.Ru», в першу чергу мова йде про Харампурське родовище, де зосереджені близько 50% (більше 400 млрд кубометрів) газових запасів держкомпанії.
Ринок очікував, що «Роснафта» консолідує 100% «Ітери», проте сама НГК ще в березні заявляла, що операції з продажу 49% не планується.
Втім, міжнародна група компаній «Ітера» остаточно з газового бізнесу йти не збирається і після продажу 49%. Як раніше заявляв віце-президент компанії Володимир Макєєв, «Ітера» продовжуватиме реалізацію проектів у газохімії (наприклад, завод з виробництв метанолу в Нижньому Тагілі вартістю в 300 млн євро) і газоенергетиці (ПГУ ТЕЦ в Нижньому Новгороді).
Ціну останньої угоди компанії експерти коментувати відмовилися. «Ціна в рамках прогнозів», – говорить аналітик ІФД «Капіал» Віталій Крюков. Раніше експерти ринку говорили, що 49% «Ітери» можуть коштувати $ 2,5-3 млрд.
З точки зору фінансів проблем у «Роснафти» не виникне, незважаючи на те що останнім часом борг компанії значно виріс (у першу чергу через покупки 100% ТНК-ВР).
На кінець першого кварталу чистий борг «Роснефти» склав 1,8 трлн рублів. «Проте аванси, одержувані від трейдерів, дозволяють компанії оперативно управляти своєю ліквідністю», – зазначає Крюков.
Зокрема, «Роснафта» уклала з трейдерами Glencore і Vitol контракт на постачання 67 млн тонн нафти на умовах передоплати. Загальна сума контракту – близько $ 50 млрд, сума передоплати – $ 10 млрд. Наприкінці січня стало відомо, що саме на таку суму комерсанти залучають кредит для фінансування контрактів з «Роснафтою». Також «Роснафта» отримає аванс від Китаю. Компанія має намір протягом найближчих 25 років поставити в КНР 365 млн тонн нафти на загальну суму в $ 270 млрд, з яких $ 60 млрд китайці виплатять авансом.
У «Роснафти» вельми амбітні плани з приводу розвитку газового бізнесу. Компанія планує стати найбільшим незалежним газовиробником Росії, довівши обсяг видобутку до 100 млрд кубометрів (це має статися після 2020 року). Крім того, «Роснафта» має намір побудувати завод зі зрідження газу і почати експортні поставки ЗПГ. Зараз поставляти газ за кордон має право тільки «Газпром», проте очікується, що вже протягом літа буде ухвалено закон про лібералізацію експорту ЗПГ.
З відповідним проханням Ігор Сєчін наприкінці червня звернувся до глави Міненерго Олександра Новака. У своєму зверненні глава «Роснафти» вказав, що у компанії вже є контракти на постачання ЗПГ.
Раніше президент Володимир Путін заявляв, що очікуване подвоєння споживання зрідженого природного газу в країнах Азійсько-Тихоокеанського регіону дозволяє Росії прийняти рішення про поступову лібералізацію експорту зрідженого газу. Найбільш перспективними ринками вважаються Японія і Китай. Японія після аварії на «Фукусімі-1» відмовилася від атомної енергетики, і їй треба заміщати обсяги генерації, які випадають, а в Китаї енергоспоживання зростає дуже швидкими темпами, крім того, КНР поступово переводить свою промисловість з вугільної генерації на газову.
Однак АТР ареал інтересів «Роснафти» не вичерпується. У вівторок новинні агентства повідомили, що Сечін провів зустріч з міністром нафти Ірану Рустамом Касемі, в ході якої, зокрема, обговорювалися перспективи співпраці у сфері видобутку природного газу та виробництва ЗПГ.
Іран володіє одними з найбільших у світі запасів – 33,5 трлн кубометрів, що становить 18% від усіх світових запасів. Однак відносини Ірану зі світовою спільнотою складно назвати простими.
Подробиці переговорів «Роснафта» не розкриває, але глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін зазначає, що російська держкомпанія грає на випередження. «При новому керівництві відносини Тегерана із Заходом можуть покращитися, – вважає експерт. – Великі нафтогазові корпорації рушать до Ірану, а «Роснафта» вже буде там». На думку Корчемкіна, якщо не квапити події, то ризики тут невеликі.
Олексій Топалов
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас