У ЄС домовилися: проблемні банки будуть рятуватися насамперед за кошти вкладників


У ЄС домовилися: проблемні банки будуть рятуватися насамперед за кошти вкладників

Міністри фінансів країн ЄС досягли угоди щодо правил реорганізації та ліквідації проблемних банків. Рятувати банки передбачається за рахунок коштів кредиторів і вкладників, а не платників податків.

При цьому правила дозволяють національним регуляторам досить гнучко підходити до порятунку у разі банківської кризи. Проте, угода гарантує, що перші кошти для порятунку банку будуть виділятися за рахунок коштів кредиторів і вкладників.

У першу чергу видатки з порятунку нестимуть вкладники і кредитори, зобов’язання банку перед якими перевищує 100 тис. євро.

Тільки після того, як обсяг цих коштів перевищить 8% від загальних зобов’язань банку, національні влади можу втрутитися для захисту інвесторів. Ідея полягає в тому, що національні влади зможуть використовувати спеціальні фонди для подальшого фінансування програми порятунку, але максимальний обсяг цих коштів також обмежений.

Угода також дозволяє країнам єврозони використовувати фонд порятунку в розмірі 500 млрд євро, при цьому кошти можуть спрямовуватися безпосередньо в проблемні банки.

Країни також повинні надати гарантійний депозит у розмірі 1,3% від загального обсягу депозитів для забезпечення виділення коштів у разі необхідності.

“Ця директива дозволить забезпечити стабільність банківського сектору”, – сказав міністр фінансів Франції П’єр Московічі і додав, що країни єврозони будуть мати доступ до Європейського механізму стабільності.

Крім того, країни зони євро узгодили основні положення майбутньої системи прямої рекапіталізації банків з фонду Європейського стабілізаційного механізму. Члени Єврогрупи схвалили виділення до 60 млрд євро (приблизно 12% від загального фонду ЄСМ) на пряму рекапіталізацію європейських банків.

Правила спрямовані на забезпечення порядку, згідно з яким вкладники і кредитори повинні будуть частково взяти на себе збитки у разі банківської кризи. Вони є частиною плану, який дозволить зупинити банківську кризу і дефолт країн, як це сталося в Ірландії та на Кіпрі.

Нагадаємо, що для отримання допомоги від міжнародних кредиторів владі Кіпру довелося погодитися з тим, що Bank of Cyprus повинен провести реструктуризацію, в результаті якої втрати вкладників з розміром вкладу понад 100 тис. євро складуть близько 30%. Другий за розміром банк, Laiki, повинен буде повністю закритися, а втрати будуть компенсовані тільки власникам вкладів розміром менше 100 тис. євро. Це викликало відтік депозитів у багатьох країнах, так як довіра інвесторів до банківської системи єврозони знизилося. Нові правила дозволять стандартизувати механізм порятунку, тобто несподіванок, подібних “кіпрському сценарію” більше бути не повинно.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua