Олімпійський зріст — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Олімпійський зріст

Казна та Політика
1745
Південь Росії показує видатне економічне зростання. Причина – олімпійське будівництво в Сочі, в цілому економіка стагнує. Єдині «точки зростання» – державні мегаюудівництва, визнають економісти. Але бюджетні гроші закінчуються. А інших можливостей розвитку немає. Вся надія на СПЕФ, де керівництво країни може запропонувати альтернативи.
Південні регіони Росії за перші чотири місяці 2013 показують відчутне економічне зростання на тлі стагнації по всій країні, видно з даних щомісячного моніторингу регіонального розвитку, підготовленого Мінекономрозвитку.
Північно-Кавказький і Південний федеральні округи, де приріст промислового виробництва за січень – квітень склав 5,4 і 7,0% відповідно (до січня – квітня 2012 року), помітно виділяються на тлі загального приросту всього на 0,5%.
Очевидно, що підготовка до Олімпіади в Сочі витягує економіку південних регіонів, приходить до висновку заступник директора інституту «Центр розвитку» НДУ ВШЕ Валерій Миронов.
У лідерах зростання опинилися Калмикія і Астраханська область, де приріст індустрії в першому кварталі помітно перевищив 40%. «Це непрямий ефект на найближчі (до олімпійського будівництва. – «Газета.Ru») регіони: на півдні споживається інвестиційний товар, насамперед будівельний, плюс велике скупчення людських ресурсів на будівництвах», – пояснює Миронов.
Із сусідніх регіонів ростуть постачання будматеріалів і продуктів харчування, однак інших точок промислового зростання на території країни, в тому числі на території інноваційно розвинених округів, поки не з’являється, констатує у доповіді «Коментарі про Державу і Бізнесі» економіст.
Так, Московська область виросла в першому кварталі всього на 3,4%, а Ленінградська і зовсім знизила обсяги промвиробництва на 5,6%.
Про тенденції до економічної стагнації говорить як стійке зниження числа регіонів з позитивною динамікою промислового виробництва, так і неухильне збільшення числа регіонів, де обсяги промислового виробництва скорочуються, наголошується в доповіді.
Число перших в I кварталі поточного року порівняно з минулим роком впало з 59 до 44, а число других зросла з 21 до 35. При цьому в обробній промисловості число зростаючих регіонів впало з 60 до 45, а число регіонів з падаючим промисловим виробництвом зросла з 19 до 34.
Непрямий загальноекономічний ефект від фінансування мегабудівництв на півдні країни поки явно недостатній для перелому негативних тенденцій в економіці, резюмують економісти з НДУ ВШЕ.
Через уповільнення промвиробництва погіршується і стан регіональних бюджетів, адже податок на прибуток становить третину їхніх доходів, зазначає директор «Центру розвитку» Наталія Акіндінова: «Звідки візьметься зростання прибутку при стагнації в економіці?»
Іронія полягає в тому, що на тлі різкого уповільнення зростання власних доходів регіонів і нарощування їх видаткових зобов’язань Мінфін різко скоротив міжбюджетну допомогу, вказує Акіндінова.
Мінфін запропонував з 2014 року радикально скоротити кількість субсидій, зрівнявши їх з числом держпрограм (з 90 до 42). Це робиться для того, щоб підвищити самостійність суб’єктів у використанні міжбюджетних трансфертів, а також для того, щоб підвищити попит на них, пояснив міністр фінансів Антон Силуанов.
«Збільшення на десятки мільярдів рублів власного податкового потенціалу, власних доходів до бюджету знижує обсяг дотацій на одиниці мільярдів», – нарікав і віце-прем’єр Дмитро Козак, який опікується олімпійським будівництвом.
«Невже на Олімпіаду грошей не вистачає?» – Задається питанням Акіндінова. У таких умовах досягнення закріпленого в указах президента Володимира Путіна півтораразового зростання продуктивності до 2018 року викликає сумнів, визнає вона.
Звичайно, можна і далі підвищувати зарплати бюджетникам (темп зростання з середини 2012 року становив близько 12%), влаштовувати мегабудівництва (чергові об’єкти – для чемпіонату світу з футболу – повинні почати будувати в 2014 році), але такі стимули для зростання є короткостроковими і вимагають постійного нарощування виділених ресурсів, яких і так небагато, описують перспективи економісти «Центру розвитку».
«Ми бачимо зростання інвестицій в промвиробництво тільки на держпідприємствах», – каже завідувач лабораторією кон’юнктурних опитувань ІЕП Сергій Цухло. Інші форми власності завмерли в очікуванні і перебувають у повній невизначеності, констатує він. Зараз ми бачимо найнижчий з 2009 року показник забезпеченості довгостроковими замовленнями – ніхто не ризикує «в довгу», – визнає економіст. «Можливо, вихід із ситуації запропонує керівництво країни на Санкт-Петербурзькому економічному форумі», – припускає Цухло, додаючи, що зараз, крім мегабудівництв, державі запропонувати нічого.
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас