7986
Ще один іноземний банк йде з українського ринку
Компанія FinPoint розіслала інвесторам тизер (є в розпорядженні Forbes), в якому пропонує розглянути можливість придбання одного з українських банків з іноземним капіталом. У самому тизері назва банку відсутня, але дається його опис. Під наведені в документі параметри – дата створення банку, розмір його активів, капіталу, кредитного портфеля та кількість відділень – підпадає тільки одна фінустанова – 84-й за розміром активів Астра Банк, 100% акцій якого належить грецькому Alpha Bank.
Режим секретності
У тизері немає навіть дати, з якої стартувала процедура продажу банку, і який час буде діяти ця комерційна пропозиція. Сам файл створений 8 червня 2012 року, тобто пошук покупців почався, швидше за все, влітку минулого року. Здогадатися про те, що пропозиція стосується грецького банку, можна і за назвою файлу: Athina-teaser. Те, що мова йде про продаж саме Астра Банку, Forbes підтвердило також джерело, знайоме з перебігом переговорів.
«Це нормальна практика. Назва не така принципова для цього процесу [продажу банку]. Але за показниками діяльності банку професіонал може легко зрозуміти, про яку фінустанову йде мова», – пояснює голова ради директорів групи компаній “Інвестиційний капітал Україна” Валерія Гонтарєва. За її словами, потенційні покупці отримують доступ до інформації тільки після підписання договору про конфіденційність.
Астра Банк і грецький Alpha Bank на письмовий запит Forbes не відповіли. Не вдалося поспілкуватися з керівництвом Астра Банку і в телефонному режимі – особистий помічник голови правління Михайла Власенка Рузанна повідомила, що той на нараді. Компанія FinPoint у відповідь на запит Forbes повідомила: «На жаль, ми не можемо підтвердити чи спростувати вашу інформацію, а також не можемо коментувати дані питання». Не вдалося поспілкуватися і зі співвласником і керівником FinPoint Сергієм Будкіним. «Ми нічого не коментуємо. У нас така політика – не даємо коментарі пресі», – відповіла офіс-менеджер FinPoint Василина.
Режим секретності учасники ринку пояснюють тим, що інформація про продаж банку може негативно відбитися на його бізнесі. «Коли клієнти дізнаються, що банк хоче продатися, вони біжать в інший банк», – констатує колишній генеральний директор КУА «Альфа управління капіталом» Олександр Калиновський. За словами Валерії Гонтарєвої, режим конфіденційності зменшує негативний вплив як на вкладників і клієнтів банку, що продається, так і на співробітників і менеджмент.
Сезон розпродажів
Астра Банк був створений в 2007 році колишнім власником Індекс-Банку (зараз – Credit Agricole) і екс-міністром вугільної промисловості (2005-2006 рр.) Віктором Тополовим. Серед акціонерів фінустанови значилися екс-голова правління Індекс-Банку Валентин Мужчук і колишній перший заступник голови правління Михайло Власенко, який зараз керує Астра Банком. Сума угоди не розголошувалася. За оцінками експертів, «чистий» банк був проданий за 1,5-2 капіталу. До речі, Індекс-Банк Віктору Тополову також допомагала продавати компанія FinPoint.
До початку кризи у грецького Alpha Bank з активами близько 67 млрд євро були великі плани щодо українського ринку. Передбачалося зростання роздрібної мережі до 150 відділень протягом 3 років і збільшення активів в кілька разів. Але цього так і не відбулося. На 1 січня 2009 року активи банку становили 1,6 млрд гривень, до 1 жовтня 2012-го вони зросли всього на 12%.
Боргова криза змушує грецькі банки поспішно скорочувати свою присутність за межами ЄС. За словами голови Центробанку Греції Джорджа Провопулоса, найбільші банки цієї країни, «щоб залишатися на плаву», потребують докапіталізації на $36 млрд. «Тому вони терміново позбавляються від своїх дочірніх структур в Україні», – зазначає власник консалтингової компанії Honest & Brigh Ltd Ярослав Ломакін.
На думку голови правління та власника банку «Фінансовий партнер» Ростислава Павличенка, Астра Банк коштує недорого – близько 0,5 капіталу. У свою чергу Калиновський вважає, що ціну не можна прив’язувати до капіталу, який значиться в балансі. З нього спочатку треба відняти проблемну заборгованість, виявлену під час передпродажної перевірки активів. «Якщо дешево продавати, то напевно знайдуться люди, які куплять. Навіть ми можемо купити, якщо ціна буде нижчою», – стверджує Павличенко.
Олексій Комаха
За матеріалами: Forbes.ua
Поділитися новиною