Новий КПК: домашній арешт, але дорогий адвокат


Новий КПК: домашній арешт, але дорогий адвокат

У ніч на Страсну п'ятницю, 13 квітня, Верховна Рада прийняла новий Кримінально-процесуальний кодекс. За документ в цілому парламентська більшість проголосувала близько четвертої години ранку (опозиція в залі була відсутня).

Вимоги щодо гармонізації українського законодавства з європейським визначили темпи, якими цей закон приймався. Депутати працювали до глибокої ночі, відкидаючи при цьому переважну більшість внесених в процесі обговорення поправок.

Наближається ера...

У першому читанні документ був проголосований 13 січня цього року. Після вивчення в проект УПК було внесено майже 4000 поправок, але більша їх частина була відхилена. Спочатку передбачалося, що документ зробить революцію в системі правосуддя. Під час громадських слухань за проектом звучала дуже правильна думка: кодекс - це досить тонкий механізм, який покликаний забезпечити баланс інтересів держави і суспільства. Людина, яка вчинила злочин, має бути покарана, невинна - виправдана.

Як тільки почалася робота над документом в ВР, голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що "прийняття нового КПК - це нова ера взаємин держави і людини. Я дуже сподіваюся, що з його прийняттям і правоохоронна система, і система, яка працює на захист людини, почнуть працювати на іншому, більш гуманному рівні. Люди не будуть сидіти роками в СІЗО, не будуть притягуватися до відповідальності невинні. В Україні буде працювати правосуддя за прикладом багатьох європейських країн з високим рівнем демократії та цивілізованості".

Відредагований варіант КПК, дійсно, вніс в українське законодавство низку позитивних нововведень.

Перша з позитивних новацій, яка, на думку юристів, відрізняє новий кодекс від старого, - більш зважений підхід до обрання запобіжного заходу, а також розширення переліку цих заходів. Зокрема, введення нового виду обмеження переміщень - домашнього арешту. Керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов вважає, що завдяки цьому кількість затриманих в СІЗО зменшиться на 30-40%. Згідно з новою нормою, утримуватися під вартою будуть лише особи, які вчинили насильницькі дії. Решта будуть давати підписку про невиїзд, відпускатися під заставу або триматися під домашнім арештом, який буде забезпечуватися електронним моніторингом.

Ще одним позитивним моментом стане скорочення термінів досудового та судового провадження від 6 місяців до року. Підозрювані більше не будуть роками "жити" в СІЗО, очікуючи, поки їхня провина буде доведена або спростована.

Не буде більше і повернення справ на додаткове розслідування.

Новий КПК вводить поняття слідчого судді. Основною ідеєю є встановлення судового контролю над дотриманням прав людини під час слідчих дій. А саме - в питаннях тимчасового доступу до речей і документів, арешту майна, вибору запобіжного заходу, проведення негласних слідчих дій.

Наступна з найбільш примітних новацій - запровадження суду присяжних для процесів над особами, які вчинили тяжкий злочин. У проекті передбачається, що суд буде вершитися п'ятьма засідателями, два з яких судді, три - цивільні особи.

Суд присяжних регламентований Конституцією України, проте досі статті, де про це йде мова, не застосовувалися. Втім, і той варіант суду присяжних, який запропонований новим КПК, народний депутат від НУ-НС Роман Зварич у коментарі "Главреду" назвав пародією. "Спочатку в 1205 році в Англії, де виник суд присяжних, суть його зводилася до того, що кожен мав право бути судимим рівним собі: лорд - лордом, дворянин - дворянином, селянин - селянином. З урахуванням того, що ми живемо в демократичній державі, весь сенс суду присяжних полягає в тому, щоб забезпечити право обвинуваченого бути судимим рівним собі. В конфігурації "2+3", яку зараз намагаються провести в парламенті, судді будуть "рівніші" інших присяжних, будуть чинити тиск, посилаючись на свій досвід і авторитет", - упевнений політик.

На думку депутата, найефективніше ця система проявила себе в США, де суди присяжних, так звані журі, складаються з 12 осіб, і там будь-яка зі сторін може заявити заперечення, відвід присяжних. Скажімо, якщо обвинувачений - афроамериканець, а член суду присяжних - явний расист, то захист заявляє про заперечення. Тільки таку систему Зварич вважає справедливою.

Змагальність процесу і рівність всіх його учасників - захисника, обвинувача, судді і обвинуваченого - також відзначалася експертами як позитивна новація нового КПК. Не секрет, що в нинішній системі правосуддя в більш виграшному становищі прокурор, а суд в більшості випадків займає його сторону.

Проте перший же день обговорення документа показав, що ця норма отримала лише декларативний характер і жаданої рівності сторін з прийняттям нового Кодексу не передбачається. А що стосується прав захисту, то вони навіть скорочуються в порівнянні з нинішніми нормами. Скажімо, у справі Юлії Тимошенко її дочка або чоловік, що б не говорили нардепи, не зможуть виступати захисниками. Більше того, навіть незалежний юрист, до якого звернеться обвинувачений, захищати його не зможе. Ці функції тепер передані тільки професійним адвокатам. Нардеп з фракції "БЮТ-Батьківщина" Юрій Прокопчук висловив побоювання, що колегія адвокатів може перетворитися на закрите акціонерне товариство, увійти до якого можна буде тільки за великі гроші. Послуги такого адвоката, відповідно, будуть коштувати дуже дорого.

Та й права захисника істотно звужуються. Нардеп Віктор Швець впевнений, що новий Кодекс адвоката зробить максимально слухняним. У випадку, якщо той буде відстоювати свою позицію, йому загрожуватиме виключення з єдиного реєстру адвокатів України, і він, за новими нормами, не зможе більше здійснювати свою професійну діяльність.

"Знущання над законодавством"

Дуже багато нарікань викликав і процес прийняття нового КПК. Весь розгляд його зводилося до того, що головуючий ставив поправки на голосування, а підтримували їх тільки рідкі ряди опозиції. Але по "потрібних" пунктах на табло незмінно висвічувалося 250 і більше голосів з табору ПР. Та й депутатів у залі було мало - помітно менше, ніж необхідно для результативного голосування.

Віктор Швець так прокоментував цю ситуацію: "Я не знаю, як вони збираються "просовувати" його в Європі. Нехай представники ПАРЄ приїдуть і подивляться, як він приймається в ВР. В залі сидить 28 осіб і приймає Кодекс за весь парламент. Це знущання над законодавством".

Народний депутат від НУНС Юрій Кармазін ще в перший день розгляду проекту КПК зробив заяву, що не буде відстоювати свої поправки. "Їх всього було 323, з них враховано - 30. Але вже частина з них знищені. Вони (ПР. - авт.) Свідомо залишаються в редакції першого читання. Це буде другий Податковий кодекс, друга реформа судової системи, а можливо, і ще гірше. Це робиться під вибори, щоб можна було "смикати" опозицію, в тому числі і депутатів", - сказав він "Главреду", і так само, як і його колега, відзначив відсутність в залі кворуму при прийнятті документа.

Депутат Швець також дивувався і з приводу того, що не приймаються поправки, затверджені самими ж членами Партії регіонів, які, за словами політика, практично кулуарно проводили засідання Комітету із забезпечення правоохоронної діяльності.

"В результаті такого голосування Кодекс може стати мертвонародженим дитям, тому що виходить варіант набагато гірший, ніж в першому читанні, - журиться Швець. - Після такої прогресивної декларативної частини деталізація статей зводиться до того, що більшість норм посилюються навіть у порівнянні з чинним Кодексом".

Серед прикладів посилення норм Швець назвав розширення повноважень прокурора: "Тепер він є і керівником слідства, йому підпорядковуються слідчі. Він може і особисто проводити слідство, оперативно-розшукові заходи. Він розглядає будь-які скарги на дії слідчого процесу. Він приймає рішення про підписання обвинувального висновку, і він же його підтримує. Це все в руках однієї людини, і це призведе до того, що кожна людина може стати суб'єктом кримінального переслідування".

Вказує він і на те, що в проекті Кодексу з'явилася дуже серйозна корупційна складова: розмір застави, що вноситься для того, щоб підозрюваний не утримувався під вартою, коливається від 1 тис. грн. до 300 тис. грн. "Розмір буде визначатися в залежності від того, скільки можна буде покласти в кишеню: можна півтори тисячі, а можна - сто п'ятдесят".

Є в КПК, на думку депутата, ще одна корупційна лазівка - примирення сторін. "Це означає, що підозрюваному треба буде понести певні матеріальні витрати, щоб задовольнити потерпілого і не обділити суддю і прокурора", - пояснює Швець. - "Тобто, якщо раніше у обвинуваченого вибивали показання, то зараз у нього будуть вибивати згоду на підписання мирової угоди. Результатом примирення може стати те, що він віддасть свій бізнес, своє майно".

До речі, парадоксальний той факт, що під час прийняття КПК Рада не затверджувала не тільки правки від опозиційних законодавців. Практично не голосувалися і ті, що вносилися регіоналами - Сергієм Ківаловим, Валерієм Бондиком і іншими.

Віце-спікер ВР Микола Томенко розцінив цей факт як розкол в рядах регіоналів. У прес-службі Сергія Ківалова "Главреду" дали пояснення: "Це цілком нормально, в цьому немає ніякої політики. Поправки Сергія Васильовича не вносяться через брак часу. Кожна з них вивірена і обґрунтована. Вони готувалися двома провідними юридичними школами країни - Національною юридичної академією ім. Я.Мудрого в Харкові і Національним університетом "Одеська юридична академія".

Якщо всі поправки стверджувати зараз, то доведеться вносити відповідні зміни в усі розділи Кодексу, яких ці поправки стосуються. Це дуже тривала процедура. Водночас є гостра необхідність у прийнятті нового КПК, що відповідає сучасним нормам права. Не можна далі жити за законом 1960 року. З часом ці поправки можна буде внести як зміни до закону. Це звичайна парламентська процедура", - прокоментувала прес-секретар політика Лариса Ткач.

Стримані в оцінках нового документа юристи. Так, адвокат Євген Солодько висловив надію на внесення низки змін до документу. "Я не говорю про те, що та модель КПК, яка зараз запропонована, досконала. Її треба ще обкатувати на практиці", - сказав він.

На думку адвоката, в процесі застосування норм нового закону виникне ще маса питань, проблемних, неврегульованих позицій. "Добре, якщо влада буде так само наполеглива в усуненні його недоліків, як і в прийнятті цього Кодексу".

Але в цілому, практикуючі юристи не перестають сподіватися на те, що буде почуто думку всіх учасників процесу - і суддів, і адвокатів, і потерпілих - і розраховують все-таки отримати зважений документ, який дійсно буде регулятором відносин кримінально-процесуального процесу.

Наталія Кондратьєва

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua