891
Ъ: СБУ очолила людина з оточення президента
Наприкінці минулого тижня президент Віктор Янукович завершив розстановку близьких до себе людей на керівні посади в силових відомствах. Останнім глава держави призначив керівника Служби безпеки (СБУ) Ігоря Калініна, який до цього обіймав посаду начальника Управління держохорони. У парламентському комітеті з питань національної безпеки та оборони характеризують його як людину, що користується довірою глави держави. В опозиції прогнозують, що при панові Калініну СБУ сконцентрується на забезпеченні фізичної та політичної безпеки пана Януковича.
Призначення голови СБУ, пост якого звільнився 18 січня в зв'язку з переходом Валерія Хорошковського на роботу в Міністерство фінансів, готувалося в атмосфері повної секретності. За інформацією "Ъ", в адміністрації президента дізналися, що новим главою відомства став Ігор Калінін, майже одночасно з оприлюдненням на сайті Віктора Януковича указу N69. Іншим указом президент звільнив його з посади начальника Управління державної охорони (УДО).
Ігор Калінін працював в органах КДБ СРСР з 1984 року. З 1992 по 2002 рік викладав у Національній академії СБУ. З 2002 по 2005 рік обіймав посаду начальника Центру спеціальної підготовки Головного управління "А" СБУ. З квітня 2010 року працював начальником Управління держохорони. Учасник бойових дій в Афганістані. Кандидат військових наук за спеціальністю "Розвідка та іноземні армії".
Примітно, що в офіційній біографії пана Калініна відсутні дані про його діяльність з 2005 по 2010 рік. За інформацією видання, в ці роки він працював в центрі спецпідготовки охоронців "Альфа-Щит", що серед іншого займався підготовкою декількох охоронців Віктора Януковича. При Ігорі Калініні Управління держохорони відзначилося безпрецедентними заходами із забезпечення охорони президента, зокрема масштабним перекриттям доріг по маршруту руху його кортежу, а також сутичками співробітників УДО з журналістами.
Як розповів "Ъ" один з високопоставлених співробітників СБУ, Ігор Калінін з'явився в числі ймовірних претендентів на посаду керівника відомства, серед яких були Ренат Кузьмін і Володимир Сівкович, в середині минулого тижня. "Однак інтрига зберігалася до останнього моменту", - розповів співрозмовник. У відомстві Ігор Калінін більше відомий як викладач академії СБУ. За інформацією видання, він вів відразу кілька дисциплін, зокрема "Тактику спеціальної підготовки" і "Спецоперації іноземних держав". "Спецоперації - його спеціалізація, він вивчав досвід інших країн, знає, як вони проводяться і як їм протидіяти", - розповіло джерело в Управлінні держохорони.
Представники опозиції вважають, що ключову роль при виборі кандидата на пост глави СБУ зіграв фактор довіри. "Калінін призначений, оскільки користується довірою президента - іншої відповіді бути не може, - заявив "Ъ" глава підкомітету Верховної ради з питань державної безпеки Олександр Скибинецький ("БЮТ-Батьківщина"). - Адже призначена не політична фігура і не хтось з фахівців служби, а людина, яка останні два роки була близькою до президента і користується його довірою". Разом з тим депутат вважає позитивним моментом наявність у нового глави СБУ спеціальної освіти. "Слава богу, це людина з професійною підготовкою, а не хтось випадковий. Судячи з його біографії, він має підготовку військового контррозвідника, хоча, наскільки я розумію, з цієї спеціальності він не працював з кінця 80-х років", - зазначив пан Скибинецький.
У Партії регіонів вважають призначення Ігоря Калініна закономірним. "Він досвідчений керівник, пройшов школу військової контррозвідки та оперативної роботи. Та й Управління держохорони раніше було дев'ятим управлінням СБУ", - сказав секретар парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Юрій Самойленко (Партія регіонів).
Юрій Самойленко також відзначив, що при виборі нового керівника значну роль зіграв фактор довіри. "Головне - це надійність, адже людину перевірили в такій важливій справі, і вона впоралася, зуміла по-новому побудувати роботу Управління держохорони", - зазначив депутат. Його колеги по комітету кажуть, що претензій до роботи пана Калініна на посаді глави УДО не було. "Крім питань, пов'язаних з бюджетом, ми з Управлінням держохорони при Калініні особливо не стикалися", - сказав "Ъ" Олександр Скибинецький. "До нього, при Гелетеї (Валерій Гелетей, керував управлінням з 2007 по 2009 рік. - "Ъ"), УДО займалося не властивими йому завданнями, а Калінін зумів чітко слідувати положенням законодавства, що регулює діяльність Управління держохорони, і це одне з його досягнень, яке не дає приводу засумніватися в професіоналізмі цієї людини", - зазначив Юрій Самойленко.
Разом з тим, за словами співрозмовників, немає підстав розраховувати, що при панові Калініні СБУ стане більш відкритою і публічною, як це було при одному з попередніх керівників відомства Валентині Наливайченку. "Ігор Калінін дотримується думки, що відомство має бути непублічним і виступати тільки з дуже серйозних приводів", - розповіло джерело.
Підписавши указ про призначення нового керівника СБУ, Віктор Янукович не став відкладати його подання керівному складу відомства. Перед відльотом до Мюнхена на конференцію з питань політики безпеки, глава держави особисто представив Ігоря Калініна. Захід проходив в закритому режимі і завершився дуже швидко - за словами співрозмовників "Ъ", церемонія зайняла не більше 15 хвилин.
Експерти відзначають, що призначенням пана Калініна президент закінчив розстановку близьких до себе людей у силових відомствах. "Генпрокурор Віктор Пшонка - кум президента і входить в число тих, з ким глава держави спілкується неформально. Глава МВС Віталій Захарченко та керівник Державної податкової служби Олександр Клименко висунуті групою, близькою до старшого сина президента. Таким чином, всі ключові силові структури сьогодні перебувають під прямим контролем президента та очолюються людьми, близькими або до президента, або до його старшого сина", - заявив директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
У Партії регіонів теж не заперечують, що глава держави обирав людину, якій зможе довіряти. "Завдання СБУ - доповідати президенту справжній стан справ, тому природно, що людина, яка керує службою, повинна бути довіреною особою, - сказав Юрій Самойленко. - Але від терміну "людина президента" я б відійшов - просто команда повинна складатися з професіоналів і людей, які будуть довіреними особами - іншого шляху немає".
Представники опозиції прогнозують, що СБУ під керівництвом Ігоря Калініна найімовірніше сконцентрується на забезпеченні безпеки президента - як фізичної, так і політичної. "Не вважаю, що СБУ перетвориться на Управління держохорони - cлужба, звичайно, буде виконувати свої функції, але пріоритети будуть розставлені виходячи з розуміння безпеки президента", - вважає Олександр Скибинецький.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною