"Газпром" розраховував заплатити за частку в ГТС України своїми акціями — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Газпром" розраховував заплатити за частку в ГТС України своїми акціями

Енергетика
1184
"Газпром" і Україна досі не уклали новий договір через те, що російський концерн не просто хотів частку в газотранспортній системі (ГТС) України, а й розраховував на право заплатити за неї не грошима, а власними акціями, пише газета "Ведомости" в п'ятницю.
У розпорядженні видання опинилася копія проекту договору між Росією та Україною "Про розширення співробітництва в газовій галузі".
"Газпром" згідно з проектом міг оплачувати частки в СП не тільки грошима, чого так чекала Україна, а й майном, у тому числі власними акціями - з гарантією, що папери належать самому "Газпрому", підкреслюють "Ведомости".
За проектом договору Росія і Україна мали заснувати два паритетні СП. Перше отримало б у власність ГТС України. А потім - "на основі консенсусу" - власники підприємства, тобто "Нафтогаз" і група "Газпром", повинні були "визначити умови участі" в СП європейської газової компанії або компаній.
При позитивному вирішенні частка третього партнера або партнерів склала б 33%, той же пакет залишився б у "Газпрому", Україна отримала б 34%.
Газета нагадує, що 1 грудня голова правління "Газпрому" Олексій Міллер направив його прем'єру Володимиру Путіну, вказавши, що документ "підготовлений спільно з українською стороною" і "Газпром" чекає доручень щодо його підписання.
За словами російського чиновника, знайомого з ходом переговорів, зробити це планувалося в перших числах грудня.
Однак у підсумку "Газпром" і "Нафтогаз України" уклали прохідну угоду: український холдинг отримав право платити за російський газ на 21 день пізніше, ніж передбачалося раніше, плюс стали можливі розрахунки в рублях на додачу до доларів.
Головний же документ - про ГТС України і про знижки для неї - так і не з'явився. "Вийшло так, що проект договору, узгоджений на рівні "фахівців", викликав нарікання "нагорі" - з української сторони", - повідомив виданню російський чиновник.
"Наприкінці року Міллер говорив, що українці оцінили свою ГТС у $20 млрд. Сам "Газпром" вважає, що вона як мінімум удвічі дешевша", зазначає джерело газети, близьке до концерну.
50% в так і не створеному СП могли коштувати, як 3,6% акцій "Газпрому" за котируваннями на 19 січня, якщо брати максимальну оцінку української труби від концерну. Або як 7,2% - якщо рахувати за українською оцінкою, робить висновок видання, уточнюючи, що у "дочок" і "онучок" "Газпрому" зараз є близько 3,1% його паперів.
Крім того проект договору також припускав цілий список гарантій від України - що вона відшкодує всі втрати і збитки, якщо щодо переданих активів будуть претензії третіх осіб, і що держоргани країни не будуть втручатися у встановлення тарифів на транзит газу через Україну.
Документ також страхував "Газпром" від можливого введення на території України правил Третього енергопакету, який діє в Євросоюзі: СП повинні були зберегти право поєднувати функції з видобутку, транспорту та розподілу газу.
При цьому гарантій від "Газпрому" з транзиту певних обсягів газу через Україну документ не передбачав. Чітких зобов'язань з інвестицій в ГТС - теж. Нова ціна російського газу в документі навіть не розглядалася - робилося лише відсилання на майбутню додаткову угоду з цією ціною, і її дія припинялася б при скасуванні договору.
А джерело видання, близьке до "Газпрому", запевняє, що в даний час йде робота над більш м'яким варіантом договору, але деталі не розкриває.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас