49
Фобос міг бути пошкоджений випромінюванням радара США
Російська міжпланетна дослідна станція "Фобос-Ґрунт" могла випадково постраждати від випромінювання американського радара, в зоні дії якого міг випадково опинитися апарат в перші години після старту.
Як пише Коммерсант, таку версію розглядають, зокрема, фахівці міжвідомчої комісії держкорпорації "Ростехнології".
У ніч на 9 листопада 2011 року з космодрому "Байконур" стартувала ракета-носій "Зеніт-2SБ" зі станцією "Фобос-Ґрунт". Відділення станції від носія пройшло в штатному режимі, але через кілька годин у неї не спрацювала рухова установка. Незабаром з'ясувалося, що апарат ще й не зміг правильно зорієнтуватися. У підсумку він залишився на опорній навколоземній орбіті.
Тепер комісія повинна буде зрозуміти причини того, що сталося з "Фобосом".
"Спочатку розглядався варіант з відмовою бортового обчислювального комплексу, однак згодом він виявився неспроможним - команда на розкриття сонячних батарей пройшла штатно. Зараз фахівці розглядають варіант фізичного збою або короткого замикання в системі живлення "Фобос-Ґрунт", - сказало виданню джерело в ракетно-космічної галузі. - Крім цього є й інші варіанти, один з яких пов'язаний із зовнішнім впливом на станцію". За його словами, станція могла опинитися в зоні дії американського радара, встановленого на атолі Кваджалейн на Маршаллових островах, який на той момент відстежував траєкторію одного з астероїдів. Конкретний тип радара при цьому названо не було.
"Не виключається варіант, при якому станція випадково опинилася в зоні дії радара, внаслідок чого під впливом мегаватного імпульсу стався збій в електроніці. Потім вона вже не змогла видати команду на включення рухової установки "Фобоса", - констатувало джерело, особливо підкресливши, що цей варіант розвитку подій розглядається, природно, як якийсь форс-мажор, а не як цілеспрямована дія.
Нагадаємо, фрагменти космічного апарата "Фобос-Грунт", які не згоріли в щільних шарах атмосфери, впали в акваторії Тихого океану.
За матеріалами: Коммерсантъ
Поділитися новиною