Шевченка "викурили" з комітету — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Шевченка "викурили" з комітету

1184
Верховна рада зняла з посади голову парламентського комітету зі свободи слова та інформації Андрія Шевченка. Ще 22 грудня минулого року більшість в "рідному" комітеті висловили недовіру до цього депутата. Опозиціонери звинувачують владу у рейдерстві. А влада звинувачує Шевченка у непрофесіоналізмі та лобіюванні чужих інтересів.
Обезголовлений комітет
Формально комітет Верховної ради з питань свободи слова та інформації позбавили глави 13 січня, але реально комітет був "обезголовлений" давним-давно - запевняють прихильники відставки Шевченка. Так, в.о. голови комітету після відставки "бютівця" "регіоналка" Олена Бондаренко запевняє: при Шевченку комітет практично не працював. "У нас були неодноразові закриті засідання, присвячені тільки Шевченку і його поведінці, його ставленню до роботи в комітеті. Дійшло до того, що, оскільки члени комітету довго це терпіли, більшість вирішила влаштувати бойкот голові і просто демонстративно не відвідували засідання за засіданням, що поставило під загрозу існування самого комітету", - пояснює Бондаренко. Але що ж у поведінці голови комітету так збентежило більшість його членів? "Коли йому було вигідно, він не інформував депутатів про вхідні листи і скарги на адресу комітету. Крім того, Андрій Шевченко "забував" виносити на розгляд комітету нецікаві для нього законопроекти. Писав на ім'я голови Верховної Ради Володимира Литвина листи на бланках комітету, не маючи на це права, оскільки на них може розміщуватися тільки рішення комітету з протоколом про кількість голосів. Литвин думав, що це рішення комітету, а це були рішення Шевченка. Нам це просто набридло!", - говорить Бондаренко в коментарі для "Комерсант-Україна". Як не дивно, тоді її підтримали навіть представники опозиціонерів. "Змушений визнати, що під керівництвом Шевченка комітет працює неякісно. 90% засідань за останні півроку не збирали кворуму. При цьому, коли Андрій був у відрядженнях, тій же Бондаренко вдавалося зібрати 9 з 11 членів комітету", - відзначав "нашоукраїнець" Юрій Стець. Втім, у деяких членів комітету щодо даного конфлікту інша думка. Так, соратник Бондаренко по партії, батько скандально відомого Романа Ландіка нардеп Володимир Ландік в день, коли в комітеті висловили вотум недовіри Шевченку, зазначив: "Нехай частіше ходять на засідання комітету. І тоді без них на підпис Литвина нічого не піде. У комітеті дуже погана явка. А хто в цьому винен? Голова?". "Спеціально сьогодні питав у лідера нашої фракції Єфремова з приводу Шевченка. Він сказав: це - справа вашого комітету. А особисто я претензій Шевченка не висуваю", - уточнив він у коментарі "Экономическим известиям". А прихильники Шевченка з опозиції запевняють, що бажання прибрати Шевченка означає початок переділу комітетів у ВРУ.
Як би там не було, але Шевченко рішенням Верховної ради був звільнений із займаної посади. За відповідне рішення висловилося 245 народних депутатів. І причиною був вотум недовіри, винесений раніше більшістю комітету. "Все, що сталося, наша фракція розцінює як помсту Андрію Шевченку за його опозиційну роботу, за його публікації з різкою критикою президента і його команди. Це політичні репресії стосовно опозиції та позбавлення опозиції права здійснювати парламентський контроль у межах, визначених конституцією і регламентом. Це чергова ланка в ланцюзі узурпації влади шляхом побудови тоталітарного режиму і диктатури в нашій країні", - упевнений член регламентного комітету ВРУ "бютівець" Сергій Сас. Голова фракції БЮТ в парламенті Андрій Кожем'якін уже заявив, що фракція не буде висувати іншу кандидатуру. На думку Кожем'якіна, Шевченко був відкликаний з цієї посади всупереч нормам регламенту Ради і виключно з політичних мотивів. Однак, у конфлікті, що виник навколо керівництва комітету, видно не тільки політичні мотиви.
Тютюнець нарізно
Напередодні відставки Шевченка його комітет згадувався в пресі, проте з питання, пов'язаного не зовсім з політикою. Народний депутат Леся Оробець - автор законопроекту про заборону реклами тютюнових виробів - виявила, що після того, як за даний документ проголосував парламент, його так і не підписав спікер. В результаті, відповідного закону країна так і не отримала. Оробець звернулася з відповідним запитом до голови ВРУ Володимира Литвина, а коли не отримала від нього відповіді - до Генеральної прокуратури України. "Звернулася до ГПУ з проханням притягнути до відповідальності Володимира Литвина, який три місяці поспіль (!) не підписує закон про заборону тютюну, за який проголосували 332 народні депутати", - написала вона на своїй сторінці в Facebook акурат у день винесення вотуму недовіри Шевченку. "Як відомо, регламент ВР прямо зобов'язує його даний законопроект підписати не пізніше, ніж протягом 10 днів після прийняття "в цілому". Натомість Литвин перекинув його спочатку в регламентний комітет, потім - в юридичне управління, потім в профільний комітети (свободи слова та інформації - ред.), який після цього два місяці не може "чомусь" зібрати кворум. Подібна циркова вистава з жонглювання в підсумку грає на руку тютюновим лобістам, яким суспільство нещодавно вручило "нагороди смерті", - написала Оробець. Скандал із законопроектом №5164 полягає ще й у тому, що, як зазначає Оробець, на ім'я спікера прийшов документ без урахування поправок, внесених Верховною радою. На думку Оробець, в підміні останнього варіанту законопроекту винне тютюнове лобі. Характерно, що очолювала тоді підготовку законопроекту на підпис Олена Бондаренко, яка нині фактично очолює комітет.
У відповідь на цю заяву Оробець, Литвин 13 січня - в день, коли Шевченка відправили у відставку, заявив: "З цього приводу хочу відверто сказати, що найбільше тютюнових лобістів у комітеті з питань свободи слова та інформації... Цей законопроект потребує уточнень за статтею 131, але члени комітету, на превеликий жаль, не можуть привести у відповідність цей документ. З яким документом працювати, якщо кожен приносить свої варіанти? Я вважаю, що цей закон треба підписувати у тому вигляді, в якому його прийняла Верховна рада, які поправки враховані, а які - ні. Нехай розберуться", - пояснив Литвин. Зі зміною голови комітету ситуація не вирішиться. Адже політсилу, до якої належить Бондаренко, в ЗМІ не раз підозрювали в причетності до тютюнового бізнесу, а саме - до компанії "Хамадей". При цьому, дана компанія навіть, за словами деяких нардепів, виготовляла сигарети марки міжнародної тютюнової компанії. З іншого боку, ситуація непевності з законами в області тютюнопаління якраз на руку "сірим" виробникам і контрабандистам сигарет. Україна і так вийшла з десятки країн з найбільшою кількістю курців, перемістившись з 4 на 24 місце у звіті Всесвітньої організації охорони здоров'я. У той же час ринок наповнився великою кількістю сигарет: контрабандних та підроблених. І якість їх не найкраща. Зате ціна набагато нижча порівняно з ціною на сигарети провідних світових виробників. Крім того, попит на сигарети, як відзначають експерти, впав і через зростання популярності здорового способу життя. Ця "мода" почалася на Заході, де нині особливо популярні змішані єдиноборства (ММА), представниця яких Джина Карано знялася у фільмі "Нокаут", що виходить на екрани українських кінотеатрів у січні. Популярність цього виду спорту висока і на території СНД, зокрема завдяки Федору Ємельяненку - багаторазовому чемпіону з ММА. Серед молоді набирає популярності ще й work out. В результаті, пити чи курити зараз просто немодно. Ті ж, хто буде не в силах відмовитися від згубної звички, при високому рівні непевності на даному ринку, зіткнуться не зі зникненням сигарет, а з появою продукту дуже низької якості. Благо, цього держава посилено "не помічає" - на українських ринках легко можна знайти сигарети з Росії, та до того ж і без українського акцизу. У результаті курцям завдається більших збитків. У той же час, гроші на пропаганду спорту, а головне - на будівництво зручних і доступних спортивних об'єктів у країні поки виділяються мізерні.
Відставка Шевченка не вирішить ні проблем функціонування комітету, тим більше, що як зізналася Бондаренко, декілька засідань її соратники блокували по своїй волі, ні проблему з "антитютюновим законом", який і так кидають з комітету в комітет. Але це дозволить відвернути і розпорошити сили "бютівців" у непростий період підготовки до виборів і відсутності голови політсили.
Борис Рудь
За матеріалами:
Подробности
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас