2469
Йдемо на Схід
— Енергетика
Відмовившись піти на поступки в справі Юлії Тимошенко, українська влада закрила двері в Європу. Тепер у пошуках підтримки та матеріальної допомоги вона вирушить до східного сусіда - в Росію.
21 грудня Віктор Янукович публічно поскаржився українцям, що йому катастрофічно бракує часу, щоб насолоджуватися життям. Ось і напередодні через щільний робочий графік він ліг спати о третій годині ночі. А винен російський президент Дмитро Медведєв, який знайшов час для зустрічі з колегою тільки в кінці дня. Але обурюватися головний регіонал не став - не те становище. У заміській резиденції Медведєва він намагався домогтися знижки на російський газ, але компромісу досягти не вдалося. Це означає, що до Москви Януковичу доведеться літати ще не раз, а про радощі життя і повноцінний сон він змушений буде тимчасово забути.
Крім дорогого газу, змусити президента кардинально переглянути маршрути своїх зарубіжних візитів і змінити вектор зовнішньої політики України із Заходу на Схід у 2012 році можуть ще дві важливі обставини. По-перше, помітне охолодження відносин з ЄС, який публічно демонструє неприйняття політики Януковича. По-друге, нездатність регіоналів самостійно вирішити серйозні економічні проблеми країни. "Коли економіка на межі розвалу, Європа відвертається, МВФ не хоче співпрацювати, влада перш за все шукає гроші, щоб наповнити бюджет, - міркує член парламентського комітету з питань бюджету Володимир Бондаренко. - А хто пропонує гроші в обмін на політичні поступки? Росія. Ось туди нас і поведуть, а про умови скажуть потім".
Нав'язати Україні ці умови буде нескладно. Після того як 23 грудня Апеляційний суд Києва залишив у силі вирок у справі Юлії Тимошенко, про перспективу навіть асоційованого членства України в ЄС як мінімум у найближчі три роки президентства Януковича можна забути. Іншими словами, одним конкурентом у боротьбі за Київ, який вічно сумнівається, у Кремля стало менше.
Збилися з дороги
19 грудня, залишаючи київський саміт Україна - ЄС, на якому всупереч очікуванням вітчизняних переговірників угоду про асоціацію з Євросоюзом так і не було парафовано, президент Ради ЄС Херман ван Ромпей просив Януковича про одне - переглянути вирок Тимошенко. Натомість він пообіцяв вирішити питання з асоціацією "якомога швидше". На наполегливе прохання всього через 4 дні замість українського гаранта відповів рядовий апеляційний суд столиці. Його рішення у справі екс-прем'єра шокувало всю Європу. "Справа Юлії Тимошенко несприятливим чином позначиться на відносинах між Україною та ЄС. Мене непокоїть, що довгострокові наслідки можуть бути руйнівними", - жорстко озвучив позицію Євросоюзу президент Європарламенту Єжи Бузек.
На думку Ніко Ланге, керівника представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, зрозумілою мовою дипломатична мова європейця може означати одне: угода про асоціацію зависла в повітрі, і ймовірність того, що документ буде підписаний на початку року, як стверджує українська сторона, невелика. Швидше за все, ЄС візьме паузу і почекає до прийдешніх парламентських виборів. "Якщо в жовтні все пройде спокійно і без фальсифікацій, угода знову може стати актуальною", - прогнозує аналітик.
Але й тоді шанси на реальну асоціацію і створення зони вільної торгівлі з ЄС залишаться примарними. Після парафування документ повинні будуть схвалити парламенти всіх країн - членів ЄС, у тому числі Німеччини і Франції, які є давніми противниками ідеї членства України в Євросоюзі. Якщо цей тривалий процес співпаде з перебуванням Тимошенко в колонії, у двох стовпів Європейського союзу з'являться залізні аргументи відмовити Києву у членстві.
Якщо так, то зовнішньополітичних альтернатив в української влади залишиться небагато. "Після провального діалогу з Європою Україну може підтримати тільки Росія, - не без задоволення прогнозує подальший розвиток подій директор російського Інституту політичних досліджень Сергій Марков. - Вигода очевидна: вступ до Митного союзу - це додаткові $1000 щорічно в кишеню кожної української родини". Одіозному політологу вторить і російський прем'єр Володимир Путін. У разі вступу України до МС він обіцяє Києву додаткові $6,5-9 млрд. на рік.
Ведмежа послуга
Процес переорієнтації на Москву, про який Марков каже в майбутньому часі, вже почався. Після перших серйозних проблем з ЄС через Тимошенко Україна в жовтні підписала договір з Росією і ще шістьма країнами про створення зони вільної торгівлі в рамках СНД. З настанням зими в бік східних партнерів Київ штовхнула і непідйомна для вітчизняної економіки ціна на російський газ в $416 за 1 тис. куб. м. Явно завищена, на думку експертів, вартість блакитного палива призвела до того, що збитки "Нафтогазу" на кінець року становили близько $6 млрд. Для порівняння: це втричі більше, ніж рекордний для України бюджет столиці в $1,8 млрд.
Поки, незважаючи на тривалі переговори української делегації на чолі з міністром енергетики та вугільної промисловості Юрієм Бойком з "Газпромом", добитися зниження ціни до $250 за тис. куб. м не вдається. Київ наполягає на створенні газового консорціуму в складі України, Росії та Європи, а "Газпром" заявляє про відсутність інтересу в такому проекті.
За словами джерела Фокуса, близького до переговорного процесу, замість повноцінного тристороннього формату росіяни спочатку вимагали частки ще і в європейській компанії - учасниці консорціуму. Але отримати добро на невигідний для ЄС проект не вдалося, тому "Газпром" висунув нову умову - консорціум на двох плюс подальший вступ України до ЄврАзЕС і Митного союзу.
"Прийняття таких умов дорівнюватиме здачі газотранспортної та газодобувної галузей України і публічної капітуляції", - коментує можливі наслідки тіньових газових переговорів голова правління Альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик. Саме цього, на думку директора Інституту політичних і етнонаціональних досліджень Олександра Майбороди, і домагається Росія на чолі з можливим майбутнім президентом Путіним. Російський прем'єр ніколи не приховував наполегливого бажання бачити Україну в союзі з Москвою і перед президентськими виборами напевно спробує реалізувати давній план шляхом тиску на газовий мозоль.
Якщо ж відносини України з ЄС будуть заморожені і уряд не зуміє переконати МВФ у необхідності виділення наступного траншу, протиставити Путіну біло-блакитній команді Януковича буде нічого.
Дмитро Орлов
За матеріалами: Фокус
Поділитися новиною