Нафта: Між війною і рецесією — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нафта: Між війною і рецесією

Енергетика
1160
Ринок нафти почав 2011 рік вельми вражаюче: за період з початку року до 8 квітня ціни на марку Brent досягли внутрішньоденного максимуму 127 дол./бар. При цьому протягом січня північноморська нафта подолала шлях від рівня нижче 95 дол./бар. до 100 дол./бар.
Початковим приводом для зростання стали: збільшення попиту, поліпшення ринкових настроїв і ослаблення долара США. Проте вже наприкінці січня і в лютому увага ринку сфокусувалася на боці пропозиції. Політичні хвилювання в Тунісі та поширення їх на Єгипет застали зненацька інвесторів, породивши побоювання, що в результаті заворушень постраждають Суецький канал або нафтопроводи регіону. Однак ці побоювання не йшли ні в яке порівняння з шоком, який ринок отримав у березні на тлі війни, що вибухнула в Лівії.
Найбільше від припинення поставок з Лівії виграла нафта Brent, яка на тлі перебоїв у поставках з Північного моря не змогла компенсувати на європейському ринку легкі малосірчисті сорти, що поставлялися з Лівії і були життєвою необхідністю для нафтопереробних заводів регіону. Сформований дефіцит на європейському ринку підштовхнув ціни на Brent до нових висот, у той час як ціни на WTI демонстрували більш слабку динаміку через запаси у США, що значно виросли.
Тим часом свідчення уповільнення економічної активності як у розвинених, так і в країнах, що розвиваються, поступово проникали і в уми учасників ринку нафти, ставши причиною того, що ціни на нафту на початку травня зазнали значної корекції. Свою роль зіграв і негативний ефект, який березневий землетрус в Японії мав на таких великих торгових партнерів цієї країни, як Китай і США.
Повоєнне повернення лівійської нафти на ринок поставило перед інвесторами й інше дуже важливе питання. ОПЕК за час війни була змушена підвищити обсяги видобутку нафти з метою компенсувати дефіцит, і тепер світове співтовариство очікує від картелю скорочення виробництва.
У 2012 році ОПЕК доведеться мати справу не тільки з Лівією: є ще Ірак і Ангола, відзначають аналітики BNP Paribas. Ірак буде збільшувати обсяги виробництва, а він не обмежений квотами, вказують в банку. У поточному році Ірак систематично підвищував темпи зростання поставок (у річному вирахуванні), і в жовтні обсяги видобутку в цій країні склали 2,7 млн бар. на день. Анголу на відміну від Іраку до сих пір переслідували технічні проблеми, кульмінацією яких стало падіння виробництва в червні поточного року до дворічних мінімумів. Однак у наступному році ситуація може різко змінитися.
Між тим якщо ОПЕК, як очікується, в 2012 році стане одним з основних факторів, що визначають динаміку поставок, то попит продовжить залежати від ситуації у світовій економіці. Згідно з оцінкою аналітиків Economist Intelligence Unit (EIU), в 2011 році зростання споживання нафти в світі складе всього 1,3%, відбивши уповільнення темпів зростання споживання в другій половині поточного року. "Попит вже демонструє ознаки уповільнення, відображаючи макроекономічні показники, що слабшають, і високі ціни на нафту, - відзначають аналітики Morgan Stanley. - Хоча на світовому ринку нафти зберігається дефіцит, останні дані вказують на те, що фундаментальні показники починають погіршуватися". "До кінця поточного року і в 2012 році дефіцит на ринку зійде нанівець, чому сприятиме відновлення поставок і сповільнення попиту, - вважають аналітики. - Ми очікуємо, що в першому півріччі 2012 року ціни на Brent знизяться до 85-90 дол./бар., після чого в другому півріччі відновляться до поточних рівнів на тлі поліпшення фундаментальних показників і відновлення структурного дефіциту".
Трохи більш оптимістичні аналітики Citi. "Наші оцінки балансу попиту та пропозиції на перший квартал 2012 року помірно песимістичні, як і наші прогнози цін (105 дол./бар. по Brent і 95 дол./бар. по WTI), проте надалі ми очікуємо поліпшення балансу і зростання цін, - відзначають в банку. - Ми не надто оптимістично оцінюємо темпи збільшення попиту на нафту, і на підставі оцінки зростання ВВП в 3 і 3,6% на 2012 і 2013 роки відповідно прогнозуємо приріст попиту всього на 0,8 млн бар. за день в 2012 році та 1 млн бар. за день в 2013 році".
Валентина Гаврикова
За матеріалами:
РБК
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас