Українці бояться витрачати гроші і готуються до найгіршого — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Українці бояться витрачати гроші і готуються до найгіршого

9085
Побоюючись повторення кризи 2008-2009 років, люди почали економити на їжі, одязі, розвагах і навіть новорічних подарунках. Статистика показує різке падіння продажів у багатьох торгових компаніях. На думку експертів, причина не в проблемах вітчизняної економіки. Виною всьому численні і часто не зовсім об'єктивні повідомлення в ЗМІ, які разом з деякими політиками намагаються залякати обивателя економічним крахом.
Витратна частина
За даними Державного агентства статистики, обсяг роздрібного товарообігу почав знижуватися. Ще в перші шість місяців цього року, коли економічна ситуація в країні була хорошою і передбачуваною, українці активно витрачали. Роздріб тоді зріс на 15%. До осені темпи почали падати, а підсумки листопада принесли перший мінусовий результат - спад продажів майже на 3%. На думку експертів, це перші симптоми того, що українці почали економити, готуючись до можливої кризи.
Останні дослідження компанії GfK Ukraine також свідчать про ослаблення споживчого оптимізму. Згідно з результатами щомісячного дослідження, найстрімкіше падіння споживчих настроїв спостерігається у промислових регіонах, на сході країни. Промисловість знижує темпи виробництва через падіння попиту на ключових ринках. Центр і південь поки що виграють завдяки рекордному врожаю - там споживчий песимізм не так яскраво виражений. Експерти GfK Ukraine в коментарі до дослідження визнають парадокс: "Настрої громадян залишаються стабільно песимістичними, незважаючи на збереження високих темпів економічного зростання цього року і зниження темпів інфляції. Очевидно, громадяни усвідомлюють тимчасовий ефект високого врожаю і ризики, які накопичуються в українській економіці. Це змушує їх бути обережними з великими витратами", - сказано в коментарі.
У пошуках хороших новин
Економіст інвесткомпанії "АРТ Капітал" Олег Іванець не здивований такою картиною. "Як очікувалося, темпи зростання роздрібної торгівлі продовжують сповільнюватися. Підвищені ризики девальвації гривні та економічні проблеми в Євросоюзі стримують споживання населення", - сказав він "Известиям в Украине". Він вважає, що найближчим часом ситуація може виправитися. Оптимізму українцям може додати успішний результат газових переговорів з Росією, а також відновлення співпраці з МВФ.
Адже саме ці два питання сьогодні - головні джерела негативних прогнозів щодо економічної ситуації в країні в найближчому майбутньому. Дорогий газ може призвести до кардинального підвищення комунальних тарифів. А з грошима МВФ багато аналітиків пов'язують стабільність гривні. Від цих же питань залежить зростання доходів населення в наступному році.
Як повідомляли "Известия в Украине", негативний результат газових переговорів вимагатиме скорочення бюджетних видатків як мінімум на 17 млрд грн. Ці гроші недоотримають бюджетники і пільговики, яким раніше пообіцяли серйозне підвищення зарплат. "На останній нараді в Міністерстві фінансів нам сказали, що будуть урізати всі можливі видатки бюджету у наступному році до мінімуму", - поділився з "Известиями в Украине" один з депутатів, який бере участь у розробці проекту бюджету-2012. Він припустив, що будуть серйозно переглянуті і соціальні статті. "Але це питання може викликати гострі політичні дискусії навіть у середовищі коаліції. Наступний рік - не найзручніший для скорочення соціальних статей", - припустив наш співрозмовник, натякаючи на наближення виборів.
Що налякало українців
Зниження споживчої активності населення зумовлено відразу декількома причинами. У жовтні вперше за рік зафіксовано зниження середньої заробітної плати на 0,3% - до 2729 грн. Хоча це разове зниження. Протягом року завдяки рекордно низькій інфляції реальні доходи населення зросли на 11,4%. Ці дані оприлюднив перший заступник міністра соціальної політики Василь Надрага. А якщо порівнювати жовтень-2011 і жовтень-2010, середня зарплата виросла на 17,5%. Ще однією неприємністю виявилися розмови урядових чиновників про урізання всіляких пільг. Хоча цього поки не відбулося, неприємний осад залишився.
Частина громадян втратила роботу - офіційна статистика знову показує зростання безробіття в країні, за останній місяць осені воно зросло на 0,1% - до 1,5%. Хоча це може бути пов'язано з вивільненням сезонних працівників: агросектор, сфери відпочинку та туризму почали вивільняти персонал.
Ще один фактор - згортання споживчого кредитування в останні місяці. Воно також в значній мірі стимулювало зростання обсягів торгівлі. Але в останні місяці банкам не вистачає грошей - кредити фізособам у жовтні скоротилися майже на півмільярда гривень, а в листопаді - майже на 2,5 млрд. Така статистика Нацбанку. У той же час, за спостереженнями банкірів, українці почали активно відкладати на чорний день - в банках все більше охочих зробити невеликий внесок. Втім, напередодні свят проявилася інша тенденція. Українці почали масово обмінювати раніше куплену валюту на гривню - треба робити подарунки і готувати столи до новорічних свят.
Європейці стали теж економнішими
Боргова криза негативно позначилася на готовності жителів Європи витрачатися на Різдво. Згідно з дослідженням аналітиків німецького Postbank, середня європейська сім'я покладе під святкову ялинку подарунків на 354 євро. Це на 4% менше, ніж торік.
Природно, для кожної країни прогнозні показники, засновані на опитуваннях споживачів, помітно відрізняються. Наприклад, греки, чия країна балансує на грані дефолту, витратять на Різдво на 25% менше від звичайного. Жителі Люксембурга також стримають свої апетити до подарунків на 25%, а ірландці - на 20%. Чемпіонами з самообмеження стануть голландці, які скоротили різдвяні витрати наполовину. Менше за всіх схильні заощадити німці - дещо налякані перспективою зростання інфляції вони зменшать свої новорічні витрати лише на 1%.
Представники найбільших європейських торгових мереж також визнали, що очікують скорочення прибутку через зниження купівельної активності.
За матеріалами:
Ізвестія в Украінє
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас