Росія і Туркменістан обговорять Транскаспійський газопровід


Росія і Туркменістан обговорять Транскаспійський газопровід

Візит туркменського лідера Гурбангули Бердимухамедова в Москву і його переговори з Медведєвим і Путіним мають бути присвячені проблемі транзиту газу через Каспій. Москва незадоволена проектом нової "труби", який не вигідний "Газпрому".

На думку спостерігачів, що незважаючи на заплановані в Москві зустрічі Бердимухамедова і з президентом Дмитром Медведєвим, і з прем'єр-міністром Володимиром Путіним, ніяких конкретних документів або угод підписано не буде.

На переговорах мова знову піде про можливе збільшення закупівель Росією туркменського газу. У 2008 році "Газпром" вже пообіцяв закуповувати в Ашхабада до 90 млрд кубометрів газу на рік, але навесні 2009 року закупівлі припинилися. Потім постачання відновилися, але в меншому обсязі - зараз Росія купує у Ашхабада близько 10 млрд кубометрів природного газу на рік.

Проект Транскаспійського газопроводу викликав розбіжності між Москвою і Ашхабатом, бо він може завдати удару по позиціях "Газпрому" і позбавити Росію монополії на транзит вуглеводнів з Центральної Азії до Європи.

В Москві вже заявляли, що питання про будівництво нового трубопроводу "перебуває в прямій залежності від статусу Каспійського моря як внутрішнього моря і вимагає погодження позицій всіх держав, що входять до Каспійського саміту", - а це, крім Росії і Туркменії, також Азербайджан, Іран і Казахстан.

Темою переговорів двох президентів також буде нарощення і диверсифікація товарообороту, повідомила прес-служба Кремля. За десять місяців 2011 року обсяг двосторонньої торгівлі (без врахування поставок газу) становив майже мільярд доларів, повідомили Російській службі Бі-бі-сі в прес-службі Кремля.

"Газпрому" через падіння попиту на російський газ в Європі і свою сировину доводиться продавати нелегко, а закуповувати туркменський газ доведеться собі в збиток", - сказав в інтерв'ю "Комерсанту" партнер RusEnergy Михайло Крутіхін.

Останнім часом Ашхабад нарощує взаємодію з низкою країн у сфері торгівлі газом, в той час як "Газпром" скорочує закупівлі туркменського газу. Зокрема, Туркменія вважається одним з потенційних учасників проекту газопроводу "Набукко" - головного конкурента російського "Південного потоку". Збільшуються поставки туркменського газу до Китаю.

Раніше Ашхабад, який висловив недовіру до повідомлення офіційного Ашхабада про відкриття в країні нового великого родовища газу.

У 2010 році під час візиту Дмитра Медведєва в Туркменістан була досягнута попередня домовленість про збільшення постачань туркменського газу в Росію. Однак тоді ж сторони домовилися заморозити проект будівництва Прикаспійського газопроводу, поки в Європі не зросте попит на газ.

Цього року президенти Росії і Туркменії вже зустрічалися один раз - 3 вересня на засіданні Ради глав держав СНД в Душанбе.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua