Щедрий вечір


Щедрий вечір

Традиційно наприкінці року банки намагаються залучити нових вкладників, пропонуючи підвищені депозитні ставки в рамках спеціальних програм.

У цьому році вплив горезвісного сезонного фактора був багаторазово посилений дефіцитом гривневої ліквідності, що загострився восени. Банки з початку осені кілька разів підвищували вартість депозитів у національній валюті.

Прибутковий квартал

Зараз найбільшу прибутковість вкладникам обіцяють короткострокові депозити. Так, згідно з останнім моніторингом, проведеним Брокбізнесбанком серед 18 банків з найбільшими обсягами строкових внесків фізичних осіб, розмістити гривневі заощадження на 1 місяць можна під 25,5% річних. Проте найбільш привабливим для вкладників є все ж тримісячний депозит у гривні.

Справа в тому, що при розміщенні коштів на дуже короткий термін (1 місяць) абсолютний дохід буде не дуже великий, навіть якщо відсоткова ставка зашкалює. Пропонувати ж екстрависокі ставки за довгостроковими депозитами (до 1 року) банки не хочуть. Це логічно, адже зафіксувавши депозитну ставку на високому рівні на тривалий термін, вони ризикують зазнати збитків в разі зміни ринкової ситуації.

"Деякі аналітики вважають, що ситуація з дефіцитом ліквідності може виявитися тимчасовою. Не виключено, що навесні обставини зміняться, і ставки різко підуть вниз", - пояснює Дмитро Зінков, голова правління "ОТП Банку". З цієї причини термін депозиту на три місяці став, що називається, компромісним варіантом. Навіть найбільші банки обіцяють виплачувати за такими внесками 20% річних.

Зокрема, таку ставку пропонують Промінвестбанк, "ОТП Банк", банк "Фінанси та Кредит" та "Ерсте Банк". Слід звернути увагу, що, як правило, такого роду депозити не передбачають можливості поповнення. Кінцева ставка залежить від багатьох нюансів, наприклад, розміру внеску.

Так, в одному з найбільших банків підвищена ставка (+1,5 п.п. до базової) буде нараховуватися тільки в тому випадку, якщо внесок перевищує 5 тис. грн. Якщо ж клієнт розміщує понад 50 тис. грн., то надбавка складе 3,3 п.п., що в результаті дає підсумкову ставку 21,8% річних. Інший найбільший банк з російським капіталом обіцяє за аналогічним депозитом 23%.

На таку прибутковість може претендувати вкладник, який розмістив на депозит більше 100 тис. грн. за допомогою інтернет-банкінгу. Взагалі, максимально можлива прибутковість гривневого депозиту на три місяці з урахуванням пропозицій дрібних банків досягає 25% річних.

Втім, деякі банкіри радять вкладникам бути пильними і перевіряти пропозиції, які декларують відверто завищені ставки. "Потрібно вникнути в суть продукту, вивчити нюанси. Не виключено, що привабливі ставки пропонуються не на весь термін депозиту", - попереджає Дмитро Крепак, заступник голови правління ПУМБ.

Тому цілком можливо, що при ближчому розгляді реальна прибутковість інвестиції виявиться нижчою від очікуваної. У зв'язку з цим слід зазначити, що надвисокі ставки готові обіцяти не всі банки.

Багато гравців ринку пропонують клієнтам досить скромні 13-14% річних за гривневими депозитами. Серед таких ощадливих фінустанов можна зустріти великих гравців - "Райффайзен Банк Аваль", ПУМБ, "ВТБ Банк" та ін Представники таких фінустанов заявляють, що їх депозитні ставки є цілком ринковими. "Ми не відчуваємо гострої потреби в залученні коштів - у нас достатня "подушка" ліквідності. Тому дорого платити ми не збираємося, - пояснює Крепак. - Є банки-монолайнери (спеціалізуються на споживчому кредитуванні), а також банки, які не мають розгалуженої мережі відділень, або ж банки, які не дуже добре планували свою ліквідність. От їм якраз доводиться встановлювати ставки на 2-2,5 п.п. вищі від ринкового рівня".

Примітно, що Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб для 3-місячного депозиту в гривнях станом на 6 грудня становив всього 14,86% річних. Це свідчить про те, що не всі вкладники готові скористатися привабливими пропозиціями банків і розмістити гроші під 20% річних. У той же час слід зазначити, що фінустановам, що запропонували завищені ставки за гривневими внесками, вдалося переорієнтувати клієнтів з іноземної валюти на національну грошову одиницю.

"За підсумками листопада у нас значний приплив депозитів у гривнях і відтік у валюті. Навіть були клієнти, які конвертували валюту в гривні для розміщення на короткому депозиті", - запевняє Зінков. У свою чергу, Дмитро Крепак, банк якого пропонує помірні ставки за внесками у гривнях, не зазначає змін у валютних перевагах клієнтів.

"Тенденція не змінилася. Незважаючи на різницю в ставках, населення все-таки віддає перевагу долару. Так, відтоку гривні з рахунків вже немає, але приріст депозитної бази формується в доларах", - констатує банкір.

Помилковий сигнал

Справедливості заради відзначимо, що з початку грудня грошей у банківській системі стало більше. Так, 2, 5 і 6 грудня залишки на коррахунках банків перевищували 21 млрд грн.

Протягом осені вони становили 16-17 млрд грн., а в критичні моменти опускалися нижче 10 млрд грн. Тоді ставки на міжбанку досягали 30% річних. Тепер же вони впали нижче 10% річних. Банкіри говорять, що цей факт поки що ніяк не позначиться на ринку депозитів населення.

"Це ще не перелом тенденції. Внаслідок останніх регуляцій НБУ залишки на коррахунках дійсно зросли, але банки не можуть направляти вивільнені ресурси на кредитування, тому що ці гроші являють собою обов'язкові резерви. Банк може їх використовувати тільки для здійснення платежів протягом дня і, в крайньому випадку, надати кредит на ніч - "overnight". Ресурсів для кредитування не додалося", - відзначає Зінков.

У той же час в деяких банках у світлі останніх подій вже задумалися про перегляд депозитних ставок у бік зниження. "Так, ставки міжбанку стали цілком адекватними, однак має місце інерційність, - розмірковує Владислав Кравець, член правління Промінвестбанку. - Коли ліквідність стабілізується, це відбивається на депозитах тільки через певний період. Зазвичай реакція йде через 1,5-2 тижні. Якщо немає дефіциту гривні і є можливість знизити ставки за депозитами, то банки роблять це, не бажаючи переплачувати".

Проте більшість банкірів очікують чергового падіння ліквідності вже до кінця 2011 р. Саме тому до кінця поточного року і навіть на початку наступного банкіри будуть змушені залучати гроші населення втридорога.

Павло Цетковський, голова правління "Ерсте Банку"

- Прийом депозитів під 20% річних буде мати сенс до тих пір, поки міжбанківські ставки будуть залишатися на подібному рівні. За останній тиждень ситуація на ринку стабілізувалася, з'явилася надія, що прецеденти, коли міжбанківські ставки досягали 50% річних, не повторяться. "Короткі" ресурси на 1-2 дні, дійсно, впали в ціні до 6-7% річних.

Але якщо говорити про залучення грошей на строк до 1 місяця, то вони, як і раніше, обходяться в 22-24% річних. Можу сказати, що до кінця поточного року точно нічого не зміниться. Більше того, під кінець року завжди є нестача ліквідності, тому що клієнти прагнуть зробити всі платежі, у тому числі до бюджету.

Віталій Масюра, перший заступник голови ради директорів "Дельта Банку"

- До кінця цього року вже нічого не зміниться - вартість гривневих ресурсів збережеться на нинішньому рівні. Хоча залишки на коррахунках значно зросли, а ставки на міжбанку стали нижчими в рази, вільної нацвалюти, яку можна було б використовувати для кредитування, особливо не додалося.

Тому агресивні гравці залучають депозити населення під 20-25% річних. Вище ставки навряд чи підуть, але нижче теж не будуть - банки продовжать брати з ринку дорогу гривню. Змінити ситуацію може анонсування якихось макроекономічних домовленостей з Росією з приводу ціни на газ або з МВФ щодо нового траншу.

Також це можуть бути, наприклад, кредити НАК "Нафтогаз України" від російських держбанків. Подібні події додадуть оптимізму, і вільної гривні на ринку стане більше.

Дмитро Гриньков

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua