За прозорістю не видно України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

За прозорістю не видно України

Енергетика
638
Згідно з затвердженими вчора Радою ЄС новими правилами роботи на оптових ринках газу та електроенергії, всі енерготрейдери тепер зобов'язані повідомляти про свої операції в Агентство з взаємодії енергорегуляторів (ACER). Зокрема, необхідно буде інформувати про ціну, обсяг, дату та час операції, повідомляти ім'я продавця і покупця, а також в чиїх інтересах відбувається продаж. Правила забороняють використання інсайдерської інформації при купівлі або продажу на оптових енергоринках. Ексклюзивна і здатна вплинути на ціни інформація тепер повинна буде розкриватися до закриття угоди. Передана інформація буде аналізуватися ACER, після чого регулятор зможе вимагати від національних антимонопольних відомств дослідження підозрілих випадків і покарання винних у порушенні правил ЄС.
Ціни на енергетичних ринках більші, ніж на будь-яких інших, залежать від доступу до потужностей з виробництва та транспортування енергоносіїв. І на них легко впливати за допомогою хибної інформації, відзначається в прес-релізі ЄС. Підвищення прозорості в цій сфері має призвести до зростання конкуренції і дати впевненість споживачами в тому, що "вони отримають найкращі умови".
Нові правила здатні пролити світло на ситуацію на газовому ринку. За словами головного інвестстратега ФГ БКС Максима Шеїна, досі учасники ринку мали доступ тільки до біржових котирувань, які виставляли посередники. Тепер же регулятор матиме доступ до інформації про прямі контракти, наприклад, такі як договори на закупівлю газу у Газпрому. Нагадаємо, нещодавно антимонопольні відомства Європи провели виїмку документів в офісах європейських контрагентів російської монополії. Експерти відзначали, що це було зроблено в тому числі для того, щоб дізнатися цю інформацію і впливати на ціноутворення "Газпрому", що поставляє до третини всього газу, що споживається в Європі.
Для України нові правила насамперед означають ускладнення процесу інтеграції ринків електроенергії та газу в європейські, який країна пообіцяла завершити до 2015 року. Нагадаємо, однією з умов отримання кредиту в розмірі 1,5 млрд євро від європейських фінансових інститутів для модернізації української ГТС є реформування газової галузі за європейським зразком. Інтеграція української електроенергетики в європейську розглядається владою України в першу чергу як спосіб наростити обсяги експорту до країн ЄС. Крім того, раніше міністр енергетики Юрій Бойко заявляв, що без реформ неможливо говорити про євроінтеграцію України.
Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима (БЮТ) відзначає, що нові правила ЄС вимагатимуть внесення змін до Господарського кодексу, а також законів "Про електроенергетику" та "Про захист від недобросовісної конкуренції". За словами його колеги по комітету Сергія Пашинського ("БЮТ-Батьківщина"), прийняття цих норм можна здійснити протягом 2-3 років. "Але для цього необхідна політична воля Кабміну, поки ж уряд не провів навіть тих реформ, які раніше пообіцяв Євросоюзу", - сказав Гудима.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас