0 800 307 555
0 800 307 555

Ідентифікація валютних потоків

Валюта
7213
З 23 вересня фізична особа не зможе здійснити операцію купівлі/продажу валюти в офіційних обмінниках на суму до 50 тис. грн без наявності документа посвідчення особи. Таке посилення правил гри на внутрішньому валютному ринку вводить Нацбанк України (НБУ) постановою № 278. А під час обміну суми від 50 до 150 тис. грн банк зобов'язаний буде додатково фіксувати інформацію про клієнта, яка буде накопичуватися в НБУ. Експерти стверджують, що регулятор намагається посилити контроль за валютними потоками в країні. Однак, на їхню думку, клієнти для обходу нових вимог навпаки почнуть більше користуватися послугами вуличних "міняйл", що збільшить обсяг тіньових валютно-обмінних операцій.
НБУ постановою № 278 вніс відповідні зміни до "Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України". Найбільш резонансний характер носить вимога НБУ до банків і фінансових установ здійснювати операції з купівлі/продажу валюти і дорожніх чеків на суму до 50 тис. грн тільки лише після пред'явлення документа що засвідчує особу (паспорта, водійських прав, студентського і так далі). Схожі вимоги діяли і до теперішнього моменту, але надавати дані про себе клієнту необхідно було при проведенні валютних операцій на суму понад 15 тис. грн.
До вступу в силу постанови № 278 градація за валютно-обмінних операціях виглядає таким чином: до 15 тис. грн надавати документи і фіксувати дані фізособи не потрібно. При обміні суми від 15 до 50 тис. грн вноситься прізвище, ім'я та по батькові клієнта в квитанцію, а від 50 до 80 тис. грн - записуються повні паспортні дані та ідентифікаційний код, а також знімається копія паспорта.
"Тепер документи клієнт повинен надати при обміні будь-якої суми до 50 тис. грн. При цьому в платіжних документах вказується лише прізвище, ім'я та по батькові клієнта", - сказав "Мінфіну" скарбник банку "Національний кредит" Василь Невмержицький.
У цьому ж документі НБУ збільшив поріг суми коштів, яку клієнт може купити або продати в один банківський день, з 80 до 150 тис. грн. Крім того, за словами пана Невмержицького, НБУ звернув увагу банків на неприпустимість "дроблення" сум при обміні великих обсягів валюти. Наприклад, раніше великий обсяг валютно-обмінних операцій можна було здійснити, роблячи кілька операцій, що не перевищують 80 тис. грн, використовуючи чужі дані.
Перший заступник голови правління банку "Контракт" Павло Крапівін розповів "Мінфіну", що різниця між покупкою суми до 50 тис. грн і від 50 тис. до 150 тис. грн лише в тому, який обсяг інформації вносить касир у валютно-обмінну квитанцію. "Тільки ПІБ або повні паспортні дані та ідентифікаційний код фізособи", - пояснює він.
Також постановою № 278 НБУ позбавляє себе права встановлювати граничну маржу з операцій на готівковому ринку валюти. Скасовано повноваження територіальних управлінь НБУ щодо проведення позапланових перевірок пунктів обміну валюти з обсягом операцій з купівлі-продажу іноземних валют протягом трьох місяців менше 100 тис. грн.
Експерти стверджують, що цими змінами НБУ усуває будь-яку можливість обміняти валюту інкогніто. "Ця норма, зізнатися, мене дуже здивувала, оскільки часто відбуваються покупки валюти розміром від 100 до 500 доларів. Тепер касир не зможе їх здійснити, якщо у людини з собою немає паспорта. А в нашій країні більшість людей не носить із собою постійно посвідчення особи", - підкреслив пан Крапівін.
Ці вимоги НБУ принесуть незручності як касирам банків, вимушеним знімати безліч ксерокопій паспорта, заносити великі обсяги інформації в квитанції, так і їх клієнтам. Банкіри впевнені, що постанова банківського регулятора може спричинити негативні наслідки для внутрішнього валютного ринку через відтік відносно невеликих валютно-обмінних операцій до "вуличних міняйл". "Тому, хоч постанова повинна знизити обсяг "чорного" ринку з відносно великих сум, на противагу вона може призвести до збільшення пропозиції з боку "міняйл" з невеликих сум", - припускає Павло Крапівін.
Марк Поллок
За матеріалами:
Мінфін.com.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас