МінАПК: Мита на експорт зерна з України збережуться до кінця 2011 р.


МінАПК: Мита на експорт зерна з України збережуться до кінця 2011 р.

Мита на експорт зерна з України збережуться до кінця 2011 р., тому що уряд відхилив пропозицію Міністерства аграрної політики відмовитися від мит. Про це заявив заступник директора департаменту ринків Мінагрополітики Анатолій Розгон, передає кореспондент РБК-Україна.

"Скасовувати мита не будуть", - сказав Розгон. - "Якщо скасовувати, то необхідні додаткові консультації з МВФ, потрібно шукати нові джерела доходів для бюджету".

Нагадаємо, глава Мінагрополітики Микола Присяжнюк запропонував Кабміну скасувати мита, що становлять від 9 до 14% митної вартості зерна, однак проти виступило Міністерство фінансів.

На думку Мінагрополітики, результатом введення мит стало зниження трейдерами закупівельних цін на зерно на внутрішньому ринку країни, скорочення продажів аграрними господарствами, що і зумовило низькі обсяги зернового експорту. У липні з України було вивезено лише близько 370 тис. т зерна, що на 80% менше, ніж у червні. Низький обсяг експорту спостерігався і в серпні: за перші 27 днів місяця на зовнішні ринки було поставлено близько 900 тис. тонн зерна проти 1,3 млн у серпні 2010 р.

Нагадаємо, що з 1 липня Україна скасувала квоти на експорт зернових, які були введені восени 2010 р. через неврожай.

Замість квот було введено мито на експорт зерна до 2012 р. Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу і про ставки вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур" введено мита на експорт пшениці на рівні 9%, але не менше 17 євро за тонну, кукурудзи - 12%, але не менше 20 євро за тонну і ячменю - 14%, але не менше 23 євро за тонну на період до 1 січня 2012 р. Держава побоюється, що через те, що ціни на зерно в світі значно вищі, ніж в Україні, з країни буде вивезено занадто великий обсяг продукції.

У результаті експорт з України практично припинився. Зернотрейдери пояснюють, що не можуть конкурувати з компаніями з РФ, оскільки російське зерно мінімум на 30 дол./т дешевше від українського.

"З початку нового сезону обсяги експорту зерна в Росії майже в п'ять разів перевищують обсяги відвантажень зернових з України. За липень-серпень Російська Федерація відвантажила близько 4,4 млн т зерна на зовнішні ринки, тоді як Україна експортувала лише 0,9 млн т. Причина таких "досягнень" - експортні мита на зернові, які роблять українське зерно неконкурентоспроможним на світовому ринку. В результаті ті країни, які раніше імпортували українське зерно, тепер купують його з Росії. Нашим сільгоспвиробникам залишається лише дві альтернативи: або спостерігати, як гроші йдуть повз них до аграріїв Російської Федерації і вичікувати скасування мит, або продавати зерно за заниженою ціною зі збитками", - зазначає експерт аграрних ринків асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Роман Сластьон.

Також, за словами Романа Сластьона, існують побоювання, що сільгоспвиробникам не вистачатиме потужностей для зберігання зерна. "Якщо взяти до уваги те, що нинішній урожай зерна має стати другим за розміром за всі часи незалежної України, то при недостатніх темпах експорту, сільгоспвиробникам просто ніде буде його зберігати", - вважає він.

Україна планує в 2011 році зібрати урожай в обсязі 51 млн т, що дозволяє експортувати 23-24 млн т зерна. У 2010 р. Україна зібрала 39,2 млн т зерна і експортувала 12,7 млн т.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua