Депутати відкрили стару землю — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Депутати відкрили стару землю

Аграрний ринок
912
Парламент схвалив створення єдиного державного земельного кадастру. З 2012 року дані про земельні ділянки будуть перебувати у відкритому доступі, акт про право власності на землю можна буде отримувати у органів юстиції безкоштовно, а термін видачі витягів з кадастру скоротиться до двох тижнів. Експерти називають документ революційним, однак відзначають, що кадастр не має самостійного юридичного значення без держреєстру прав на землю. У законі також не прописані норми контролю за реєстраторами та не визначена вартість послуг.
Верховна рада підтримала у другому читанні та в цілому законопроект № 8077 "Про державний земельний кадастр". Документ зобов'язує з 1 січня 2012 року створити єдиний електронний кадастр земельних ділянок. Закон також спрощує процедуру отримання свідоцтва, що підтверджує право власності на землю, скорочує перелік документів із землеустрою та терміни отримання виписок з кадастру.
Для проведення транзакцій із землею громадянину не потрібно буде отримувати держакт про її реєстрацію. Необхідно лише протягом 14 днів отримати кадастровий номер ділянки в районному органі Держагентства земельних ресурсів, після чого відбудеться оформлення права власності на землю. Свідоцтва про реєстрацію прав власності видаватимуть органи юстиції, а не Держзем. "Громадянин після надання номера прийде за випискою до нотаріуса, який буде мати доступ до кадастру. Юрист підтвердить, що обмежень на користування землею не існує. Далі громадянин звернеться до держреєстратора за отриманням свідоцтва про право власності, - пояснив глава Держзему Сергій Тимченко. - Стати таким реєстратором може будь-який юрист, який отримав дозвіл Мін'юсту. Створення електронної системи дозволить виключити корупційну складову при реєстрації прав власності на землю".
За словами Тимченка, наповнювати кадастр Держзем почне восени, офіційно він почне працювати з 2012 року, а відкритий доступ до нього стане можливим з 2013 року. Кадастр буде, зокрема, надавати дані про розташування і розмір земельної ділянки, цільове призначення, власника. "Ми перевірили всі зареєстровані землі і навіть провели аерографічну зйомку", - сказав він. Внесення інформації в кадастр про обмеження операцій із землею і виписка про це будуть безкоштовними. Плата буде стягуватися за видачу свідоцтва про право власності на землю та виправлення помилок у даних про ділянку з вини власника. "Вартість таких послуг буде незначна і орієнтована на те, щоб вони були доступними для всіх категорій населення", - зазначив Тимченко. Платні свідоцтва будуть видаватися протягом 14 днів.
Існування кадастру повинно дозволити вирішити конфлікти сусідів, межі земельних ділянок яких накладаються одна на одну. "Складніше, якщо у ділянки кілька власників. Ці питання будуть вирішуватися в суді", - говорить Сергій Тимченко.
Незважаючи на прогресивність закону, його не підтримали фракції Компартії і "БЮТ-Батьківщина". За словами Сергія Гордієнка (Компартія), держреєстратори будуть самостійно ухвалювати рішення про внесення відомостей до кадастру без контролю і втручання інших органів влади. "Це може призвести до зловживання повноваженнями. Крім того, держреєстрація власності на землю можлива тільки після реєстрації ділянки в кадастр, що фактично означає подвійну реєстрацію одного і того ж ділянки, - вважає Гордієнко. - Плату за надання відомостей та виписок з кадастру має встановлювати Кабмін. Але не визначена правова природа такої плати, оскільки вона не є ні податком, ні збором".
Найбільш конфліктним стало рішення депутатів дозволити Києву мати власний кадастр. "Ми розуміємо, що Київ увів свій кадастр ще рік тому за рахунок коштів бюджету міста. І щоб у відкритій системі держкадастру не було пропусків, ми дозволили місту вести свій тільки паралельно з поданням даних в основний кадастр", - заявив Григорій Калетник (Партія регіонів ). "По-перше, держкадастр буде відкритий, а що твориться в київському кадастрі, подивитися буде не можна. Це створює прецедент для всіх регіонів - отримати право на ведення власного кадастру", - впевнений Сергій Тимченко.
Експерти вважають, що закон повинен дозволити спростити проведення транзакцій із землею. "Остаточно визначено, хто є власником кадастру, чіткіше прописані вимоги до документів, необхідних для внесення інформації в систему, терміни виконання операцій і підстави для відмови. Також передбачений відкритий доступ через інтернет до основної інформації про земельну ділянку, за винятком персональних даних, - каже президент "Земельного союзу України" Андрій Кошиль. - Основним недоліком закону є те, що він не пропонує завершеного варіанту регулювання багатьох питань, а програмує досить широку систему підзаконних актів, які повинні доповнювати і розвивати його".
Створення кадастру зробить можливим реформування земельних відносин, вже готуються законопроекти про ринок землі, про створення земельного банку та інші ініціативи, які складно реалізувати без чіткого реєстру всіх земельних ділянок в Україні. "У наших політичних умовах від корупції ніхто не застрахований. Але нарешті в країні з'явився документ, який підвів правову базу під всі операції із землею, - зазначив керівник інформаційно-ресурсного центру "Реформування земельних відносин в Україні" Максим Федорченко. - Поки позиція Києва з власним кадастром виявилася сильнішою, але це питання необхідно законодавчо врегулювати. Колізії виникнуть, коли громадяни будуть реєструвати ділянку в Київземі і територіальних органах Держзема".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас