2720
Газ зробив атмосферу тяжкою
— Енергетика
Учора в Москві на засіданні комітету з питань економічного співробітництва російсько-української міждержавної комісії прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що нинішня ціна газу, який постачається Росією, неприйнятна для України. "Наша країна - найбільший покупець і транзитер газу в треті країни. Україна вчасно розраховується за постачання палива. Але чинні угоди не відповідають реаліям сьогоднішнього дня і є обтяжливими для української економіки", - сказав Азаров.
Більш докладно питання перегляду газових угод вчора обговорили голова правління "Газпрому" Олексій Міллер і міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко. У Міненерго і "Газпромі" від коментарів відмовилися. Але високопоставлене джерело в міністерстві розповіло, що пан Бойко запропонував Росії два варіанти вирішення проблеми - переглянути угоду і знизити ціну газу або почати транспортувати середньоазійський газ через територію Росії в Україну, в іншому випадку Україна підніме вартість транзиту палива по своїй території. "У нас є можливість закуповувати 25-30 млрд кубометрів газу в Середній Азії за $200-220 за тисячу кубометрів. Цього вистачить, щоб якось компенсувати ціну російського газу, який за підсумками року в середньому буде коштувати близько $250", - зазначив співрозмовник.
Він нагадав, що Україна цього року закупить у Росії 50 млрд кубометрів газу - тобто більше, ніж будь-яка з країн Східної Європи. "Ми впевнені, що втрачати такий ринок не в інтересах "Газпрому'", - говорять в Міненерго.
Але жоден із запропонованих варіантів Росію не влаштував, стверджує джерело, близьке до "Газпрому". "Якщо Україна хоче переглянути ціну, їй доведеться вступити до Митного союзу або об'єднати 'Нафтогаз' з 'Газпромом'. Інакше ціна залишиться тією ж", - заявив співрозмовник. Про плюси вступу України до Митного союзу вчора на переговорах розповів і прем'єр РФ Володимир Путін.
Примітно, що вчорашнім переговорів передували різкі заяви обох сторін - напередодні в "Газпромі" повідомили, що вже до IV кварталу значно підвищать ціну палива для України. А Київ у відповідь пообіцяв збільшити вартість транзиту російського газу.
Судячи з жорсткої позиції обох сторін, навряд чи питання вартості газу вирішиться в найближчі місяці, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. Раніше глава Міненерго Юрій Бойко заявляв, що планує домовитися з "Газпромом" про зниження цін не пізніше вересня. "Україні важливо вирішити питання до початку опалювального сезону, коли споживання газу зростає, - говорить начальник аналітичного відділу ІК 'Брокеркредитсервіс' Максим Шеїн. - Але єдиний спосіб добитися поступок від Росії - це не підписувати додатки до договору на наступний рік (угода укладена до 2019 року, але вимагає щорічного погодження обсягів поставок). Тоді формально договір не буде діяти, і з Росією буде простіше знайти компроміс".
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною