733
Перу очолив індіанець-популіст
— Казна та Політика
Ще кілька місяців тому соцопитування показували, що в 48-річного Ольянти Умали, який будував свою передвиборну кампанію на гучних популістських обіцянках, немає шансів на перемогу. Проте 10 квітня колишній полковник, який прославився організацією в 2000 р. невдалого військового заколоту проти тодішнього диктатора Перу Альберто Фухіморі, зумів виграти перший тур, набравши 29% голосів.
Його суперницею стала правоцентристка Кейко Фухіморі - дочка того самого екс-диктатора Альберто Фухіморі, який зараз відбуває 25-річний тюремний термін за корупцію, порушення прав людини і організацію "ескадронів смерті" - спецпідрозділів, які займалися вбивствами його політичних конкурентів.
"Минуле обох кандидатів викликало величезне занепокоєння, і обидва вони не є прихильниками демократії. Перуанці зіткнулися з дуже і дуже складним невдалим вибором на виборчих дільницях", - відзначає президент вашингтонського аналітичного центру Inter-American Dialogue Майкл Шифтер.
Перуанський лауреат Нобелівської премії з літератури Маріо Варгас Льоса називав вибір між ультралівим націоналістом Ольянтой Умалою і ультраправою консерваторкою Кейко Фухіморі "вибором між раком і СНІДом".
Учора Національна виборча комісія Перу офіційно оголосила про перемогу Ольянти Умали. За попередніми підрахунками, він набрав 50,5% голосів.
"Люди дуже довго чекали на зміни. Не можна сказати, що країна розвивається, коли 12 млн. громадян живуть в екстремальній бідності, не маючи електрики або водопроводу", - повідомив у вчорашньому виступі в перуанській столиці - Лімі - Ольянта Умала, пообіцявши справедливо перерозподілити національні багатства, діючи при цьому "виключно відповідно до конституції і верховенством закону".
Серед головних зобов'язань переможця президентських виборів - збільшити на 20% мінімальну заробітну плату, розширити кредитування незаможних, підвищити оподаткування і обмежити прибутки гірничодобувних компаній, ввести заборонні мита на експорт газу для насичення внутрішнього ринку, а також схвалити закон про обов'язкове виконання передвиборних обіцянок.
Повідомляючи про намір посилювати роль держави в економіці, Ольянта Умала пообіцяв не проводити масштабної націоналізації. Однак експерти побоюються, що він візьме на озброєння радикальні методи президента Венесуели Уго Чавеса, в симпатіях до якого перуанець неодноразово зізнавався і називав себе його соратником.
За даними інформагентства Reuters, акції компаній Перу вчора обвалилися в ціні на 9%, змусивши операторів бірж призупинити торги. Папери видобувного сектора впали на 15% через побоювання, що Ольянта Умала захопить над ними контроль. Перуанська валюта подешевшала на 1,2%.
"Першочергова задача нового президента - залікувати рани, викликані поляризованими виборами. Зараз жодна людина у фінансовому співтоваристві не вірить, що Ольянта Умала не спробує перетворити Перу на ще одну Венесуелу", - відзначає головний економіст чилійської брокерської компанії Celfin Capital Сезар Перез-Ново.
Експерти відзначають, що Ольянта Умала стане третім лідером Латинської Америки, що представляє корінне населення континенту. Крім нього, чистокровним індіанцем є лише президент сусідньої Болівії Ево Моралес, який прославився кампанією з легалізації коки. Афро-індіанське походження має найбільш запеклий противник США на континенті Уго Чавес.
Демонструючи солідарність з лідерами сусідніх країн, Ольянта Умала повідомив про намір дозволити індіанцям безперешкодно вирощувати чагарники коки для традиційного споживання листя цієї рослини. Як очікується, це викличе невдоволення західних країн, оскільки Перу разом з Колумбією посідає, за даними ООН, провідне місце в світі з виробництва і експорту кокаїну.
Республіка Перу розташовується на західному узбережжі Південно-Американського континенту, в надрах якого є і нафта, і золото, і срібло, і мідь, і де проживають 29,5 млн. осіб. Минулого року рівень економіки Перу збільшився на 9%. За паритетом купівельної спроможності ВВП Перу в минулому році склав $9985, що в 1,5 рази вище за український показник. Однак 31,3% перуанців живуть за межею бідності і бажають перерозподілу багатств.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною