Депозитарії розділять ринок — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Депозитарії розділять ринок

Кредит&Депозит
824
Сьогодні в парламенті пройдуть слухання двох законопроектів, які мають докорінно змінити систему зберігання та обліку цінних паперів в Україні. Йдеться про законопроекти Ігоря Прасолова про централізацію депозитарної системи і проект Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку про систему депозитарного обліку цінних паперів.
Ці законопроекти передбачають поділ облікової та розрахунково-клірингової функцій, яка за чинним законодавством сьогодні поєднана. Це необхідно для того, щоб знизити ринкові ризики депозитарної системи та нарешті перейти до побудови прозорої ринкової інфраструктури на фондовому ринку.
Проблеми в депозитарній системі сьогодні очевидні: випуск українських цінних паперів, крім НДУ, обслуговують і Національний банк України, і депозитарій ВДЦП, і сотні так званих незалежних реєстраторів. Є реєстри цінних паперів, які ведуть самі емітенти цінних паперів. Майже половина зобов'язань, засвідчених цінними паперами, офіційно підтверджуються або самим емітентом, тобто боржником, або професійним учасником ринку, якому емітент платить гроші.
У таких умовах досить складно говорити про реальний захист прав інвесторів, які тільки формально є власниками цінних паперів.
"Через децентралізовану систему обліку в нас кількість зареєстрованих акціонерних товариств більша, ніж кількість емітентів акцій. Бувають ситуації, коли при складанні зведених реєстрів власників цінних паперів у емітента виявляється більше 100% акцій, - пояснює необхідність реформи депозитарної системи в Україні голова Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку Дмитро Тевелєв.- Є проблема подвійних реєстрів, блокування акціонерних зборів, торгівлі цінними паперами на підставі інсайдерської інформації тощо".
Щоб розчистити згадані "авгієві стайні", держава планує закріпити за Нацдепозитарієм України статус облікового депозитарію, якому будуть передані всі повноваження з ведення реєстрів прав власності цінних паперів, у тому числі державних (зараз облік держоблігацій проводить Нацбанк), а також з врахуванням глобальних сертифікатів. При цьому НДУ буде заборонено проводити розрахунки за біржовими угодами, якщо тільки не йдеться про купівлю-продаж ЦП, розміщених поза Україною.
Після того, як наприкінці квітня збори акціонерів Нацдепозитарію ухвалили рішення про збільшення капіталу НДУ на 73,2 млн. грн. і змінили керівництво депозитарію (замість тандему Віктор Івченко - Володимир Ульянов пости голови наглядової ради та голови правління отримали Вікторія Кононихіна і Сергій Румпа, що мають підтримку в Нацбанку), серед акціонерів НДУ з'явилися Нацбанк, Ощадбанк і Укрексімбанк.
За відомостями "ЭИ", центробанк і два держбанки придбали по одній акції Нацдепозитарію, щоб брати активну участь у викупі додаткової емісії акцій НДУ (у бюджеті, нагадаємо, коштів на це не передбачено). За словами першого заступника голови НБУ Юрія Колобова, на рівні робочої групи уряду і Нацбанку, за участю представників фінансового комітету ВР, узгоджено рішення, за яким після завершення підписки на додемісію частка держбанків і ДКЦПФР у НДУ складе 50% акцій. Ще одну акцію - по суті, золоту - буде контролювати Нацбанк.
Решта 50%+ 1 акція, за словами представника НБУ, будуть в рівних частках запропоновані акціонерам Всеукраїнського депозитарію цінних паперів та іншим учасникам ринків капіталу. Вони зможуть приєднатися до підписки на другому її етапі - після 15 липня, - якщо задекларований обсяг емісії не буде куплений чинними акціонерами. Або візьмуть участь у наступній емісії акцій Нацдепозитарію, яку обіцяє провести Держкомісія з цінних паперів, щоб забезпечити широку присутність учасників ринку в капіталі центрального депозитарію.
Що ж стосується Всеукраїнського депозитарію цінних паперів, то йому планують залишити функції клірингового депозитарію, що займається проведенням розрахунків за цінні папери. При цьому Нацбанк також збирається зберегти за собою істотну частку акцій ВДЦП. Зараз регулятору належать 22,86% акцій депозитарію. Ще близько 8,6% акцій ВДЦП контролюють Ощадбанк і Укрексімбанк.
"Схему створення двох депозитаріїв вищого рівня - облікового і розрахунково-клірингового - ми презентували ряду іноземних депозитаріїв і бірж і отримали їх повну підтримку, - говорить Юрій Колобов. - По суті, аналогічна схема реалізована в EuroClear, з якими ми проводимо консультації".
Нагадаємо, наразі стратегія Euroclear (Бельгія) полягає у впровадженні Euroclear Business Model - єдиної платформи для інтеграції центральних депозитаріїв європейських країн та провідних бірж, до якої, вочевидь, в майбутньому планує приєднатися і Україна (хоча існує і конкуруюча система СlearStream (Німеччина).
Професійні учасники фінансового ринку поділ функцій між депозитаріями підтримують. "Обліковий депозитарій юридично не може реалізувати (поєднувати) функцію центрального контрагента, оскільки не можна поєднувати облікову та торговельну функції в одній структурі. Тобто ринкові ризики, що виникають в розрахунковій системі, обліковий депозитарій гарантувати не повинен", - говорить виконавчий директор компанії "Трійка Діалог Україна" Артемій Єршов.
Водночас створення єдиного депозитарію, що обслуговує всі випуски цінних паперів (у тому числі державних паперів), може вимагати адаптації технічної і програмної бази НДУ для включення додаткового сервісу по обслуговуванню держпаперів. Аналогічна проблема, на думку Артемія Єршова, буде стояти і при реалізації розрахунково-клірингової функції у ВДЦП. "У ВДЦП є ряд слабких сторін, таких як напівручне виконання операцій із зарахування/виведення грошових коштів в депозитарій та відсутність забезпечення грошових розрахунків з емітентом при проведенні первинних розміщень на біржі. Впровадження цієї функції забезпечить отримання емітентами фінансових ресурсів в максимально короткі терміни", - говорить експерт.
Однак, з огляду на існування проблем в обох депозитаріях, голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін, що входить за сумісництвом до наглядової ради ВДЦП, говорить, що державі, можливо, варто провести обмін акцій між власниками НДУ і ВДЦП і тим самим забезпечити формальне об'єднання двох депозитаріїв. "Сьогодні частка ВДЦП на ринку перевищує 80%, тому переклад облікової функції в НДУ зажадає серйозної роботи від всіх", - говорить банкір. - Тому, на мій погляд, зараз можна було б розпочати рух до об'єднання двох депозитаріїв, благо фігур, які викликають у ринку роздратування в НДУ, вже немає".
Олександр Дубинський
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас