Наскільки хороша Україна для інвесторів? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Наскільки хороша Україна для інвесторів?

Казна та Політика
1779
Наскільки змінився індекс інвестиційної привабливості України за період правління нинішньої владної команди? Що гальмує приплив інвестицій на шляху до нашої країни? Які проблеми України, перш за все, викликають занепокоєння іноземних інвесторів? Про це і багато іншого "Главреду" розповіли виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев'янко і генеральний директор Бюро економічних і соціальних технологій Валерій Гладкий.
Важливість контексту
Аналізуючи інвестиційний клімат, необхідно враховувати контекст - те, що відбувається і в світовій економіці, і безпосередньо в Україні, переконаний Олег Устенко.
Що стосується України, то, на думку економіста, в країні звучить "правильна риторика" про необхідність проведення реформ. "Але багато в чому ініціативи залишаються лише ініціативами", - зазначив експерт. При цьому він підкреслив, що ініційовані пенсійна реформа і реформа державного управління, Президент здійснює багато "правильних візитів" - в Росію, Брюссель, Китай, Японію, США, триває співпраця з МВФ. Все це, за словами Устенко, є позитивними аспектами, але, тим не менше, залишається чимало невирішених проблем, що негативно впливають на настрої інвесторів.
Щодо світової економіки експерт відзначив, що в 2011 році вона покаже істотне зростання, а основними "центрами тяжіння", які будуть сприяти цьому зростанню, як і раніше залишаться США, Китай, Корея, Індія і Бразилія. "Для світової економіки криза закінчилася", - зазначив економіст.
Крім того, Олег Устенко вказав на важливість двох шоків, яких зазнала світова економіка з початку 2011 року. Перший з них - конфлікт в арабських країнах, який спричинив за собою стрімке зростання цін на енергоносії, зокрема на нафту. Другий - цунамі, землетруси і аварія на АЕС "Фукусіма" в Японії. "Японія - це третя країна в світі за обсягами ВВП і один з найбільших власників цінних паперів Сполучених Штатів Америки в світі. Те, що сталося в Японії може вплинути на курсову політику країн і на стійкість всієї світової фінансової системи. Вже істотно почали знижуватися ціни на нафту, оскільки Японія закрила 35% своїх нафтопереробних підприємств. Стали різко знижуватися ціни на акції уранових компаній і ціни на метали", - уточнив економіст.
Складаючи прогнози щодо інвестиційного клімату, на думку експерта, необхідно враховувати ці два шоку, так коли і арабські країни, і Японія - це серйозні інвестори. "Обсяги прямих іноземних інвестицій, які вкладає Японія по всьому світу, становлять близько 100-130 мільярдів доларів щорічно. Інша справа, що Україна і країни СНД майже нічого з них не отримують. Японські інвестиції в СНД і Україні в 2009 році в сумі склали близько 600 мільйонів доларів. цифра 2010 року відрізняється неістотно", - зазначив Устенко.
Експерт вважає, що якщо зараз почнеться відродження японської економіки, то можлива переорієнтація інвестицій, які йшли з розвиненого світу в країни з перехідною економікою, в тому числі в Україну. "Вони частково можуть бути переорієнтовані на відродження економіки Японії. Також тепер викликає сумнів можливість збільшення прямих іноземних інвестицій з боку Японії в Україні", - уточнив економіст.
Віз і нині там
Інвестиційний клімат в Україні за період правління нової команди ніяк не змінився, вважає Валерій Гладкий. Перш за все, на думку експерта, це обумовлено відсутністю конкретних кроків щодо здійснення задекларованих економічних реформ.
"Були заявлені масштабні плани. Але, на жаль, реформи досі тільки плануються. Тобто віз змін ще тільки запрягають, а коли він поїде - невідомо", - підкреслив економіст.
Валерій Гладкий вважає, що очікування бізнесу, з точки зору поліпшення інвестиційного клімату, головним чином стосувалися ухвалення Податкового кодексу, але він, на думку фахівця, не виправдав очікувань.
Також інвестори сподівалися, що відбудеться "дерегуляція підприємницької середовища, спрощення документації, усунення різноманітних платних послуг з боку комерційних структур, які осіли в державних інституціях", зазначив Гладкий. Але відповідні законопроекти, за словами економіста, "топчуться на місці" - не подаються в парламент і не ухвалюються.
Крім того, чимало надій інвестори покладали на ухвалення закону про державні закупівлі, що було необхідним для зниження рівня корупції, стимулювання конкуренції у сфері державних закупівель, зазначив експерт. "На жаль, перший імпульс, зроблений навесні минулого року, застряг в адміністративних коридорах влади. І система держзакупівель сьогодні далека від досконалості", - додав Гладкий.
Підсумовуючи, економіст підкреслив, що не має оптимістичних очікувань щодо швидкого втілення обіцянок уряду в життя. "Будемо сподіватися, що вказівка ​​Президента щодо необхідності впровадження реформ у сфері дерегуляції підприємницької діяльності трансформується в конкретні кроки, які відчує бізнес. Якщо - ні, то виникне багато запитань до цього уряду щодо того, хто саботує реформи, про які говорить Президент", - зазначив експерт.
Настрій покращився
Індекс інвестиційної привабливості України в першому кварталі 2011 року незначно виріс, заявила Ганна Дерев'янко. На таку зміну настрою інвесторів, за словами експерта, вплинули позитивні зміни в житті країни, наприклад, політична стабільність, можливість ухвалювати рішення урядовою командою, відновлення співпраці з МВФ. "Індекс інвестиційної привабливості виріс в цьому кварталі в порівнянні з попереднім на 0,12 і досяг позначки 3,4 за п'ятибальною шкалою", - уточнила економіст.
На думку Дерев'янко, завдання України на даний момент - зберегти стійкий інтерес інвесторів до країни і сприяти їх залученню. Крім того, підкреслила експерт, необхідно працювати над усуненням бар'єрів, що заважають інвесторам вкладати кошти в економіку країни. До таких бар'єрів вона віднесла корупцію і неможливість захистити інтереси в судах. Також для іноземних інвесторів украй важлива прозорість і прогнозованість інвестиційного клімату в країні.
"З одного боку, настрої інвесторів поліпшуються, тому що слабшають кризові прояви. Але з іншого боку те, що відбувається на мікрорівні не дає підстав стверджувати, що інвестиційний клімат радикально покращився", - підсумувала Ганна Дерев'янко.
Що турбує інвесторів?
Якість інвестиційного клімату в Україні залишає бажати кращого, вважає Олег Устенко. "Адже більшість інвесторів завжди мають у своєму меню карту вибору. Вони можуть інвестувати в Україну, а можуть - у Словаччину, Польщу, Китай, Японію чи Західну Європу. Тому для приватного інвестора необхідно створити умови, здатні зацікавити його і змусити працювати саме в Україні", - підкреслив економіст.
Дослідження настроїв інвесторів Міжнародного фонду Блейзера свідчать про те, що більшість інвесторів, перш за все, турбує проблема корупції в Україні. "Інвестори вважають, що проблема корупції в нашій країні стала більш відчутною в кінці 2010 року, ніж на початку того ж року", - уточнив експерт.
Крім того, інвесторів відштовхує зарегульованість бізнесу та адміністративні бар'єри на шляху здійснення бізнесу, зазначив фахівець. Також маса інвесторів стурбована правовим середовищем, політичними ризиками та іміджем країни.
Реструктуризація інвестицій
Міжнародний фонд Блейзера прогнозує залучення інвестицій в обсязі 7 мільярдів доларів в 2011 році, заявив Олег Устенко. У порівнянні з обсягом прямих іноземних інвестицій минулого року це суттєве збільшення, додав економіст. "Позаминулого року Україна змогла залучити близько 2,5-3 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій, у минулому - 4,5-5 мільярдів доларів. Цього року 7 мільярдів доларів. Начебто і непогано, але з іншого боку ця сума все ще менше, ніж була в докризовий період", - розповів експерт.
Олег Устенко прогнозує суттєві зміни в 2011 році в структурі іноземних інвестицій в Україні. Минулого року з 4,5 мільярдів доларів, які прийшли в Україну, близько 60% пішло в банківський сектор, нагадав економіст. "Ці кошти не пішли на розвиток реального сектора економіки, не дали можливість підняти продуктивність праці в Україні та надалі нарощувати економіку. Ці гроші фактично пішли на рекапіталізацію банків", - уточнив експерт.
Цього року значна частина коштів, як і раніше буде йти в банківський сектор, вважає фахівець. Але крім цього інвестиції будуть прибувати в кілька секторів, насамперед у ті, в яких Україна має конкурентну перевагу, відзначив Устенко. В першу чергу це стосується сільського господарства і харчової промисловості. Також, на думку експерта, можливі інвестиції в енергетичний сектор.
Надія Майна
За матеріалами:
Главред
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас