1335
Леонід Кучма знову в справі
— Кримінал
Інформація про порушення кримінальної справи щодо другого президента України Леоніда Кучми з посиланням на джерела, близьке до Генпрокуратури (ГПУ), з'явилася в понеділок ввечері. Офіційно її підтвердив учора на прес-конференції перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін. "Дійсно, щодо Леоніда Даниловича Кучми порушена кримінальна справа. Він підозрюється в причетності до незаконних дій і вбивству журналіста Георгія Гонгадзе, а також до незаконних дій щодо журналіста Олексія Подільського",
заявив Кузьмін.
За його словами, кримінальна справа була порушена 21 березня і обвинувачення Леоніду Кучмі поки не пред'явлене. Перший заступник генпрокурора не захотів уточнити, чи перебуває другий президент України під підпискою про невиїзд, відзначивши, що Кучмі обмежений виїзд за межі України, про що була повідомлена Державна прикордонна служба. "Розслідування цієї справи ведеться інтенсивно і, сподіваюся, найближчим часом буде завершена", сказав Ренат Кузьмін.
Кримінальна справа за фактом зникнення журналіста Георгія Гонгадзе було порушено 17 вересня 2000 року. Його розслідування тоді взяв під свій контроль президент Леонід Кучма. У листопаді того ж року були оприлюднені "плівки Мельниченко" аудиозаписи, зроблені майором держохорони Миколою Мельниченко в кабінеті президента. На одній з них люда, чий голос схожий на голос Леоніда Кучми, наказує міністру внутрішніх справ Юрію Кравченко "розібратися" з Георгієм Гонгадзе. В 2005 році, після того як були затримані виконавці вбивства колишні співробітники МВС Валерій Костенко, Олександр Попович і Микола Протасов, справа про замовників було виділено в окреме виробництво, виконавці засуджені. На процесі вони заявили, що діяли за наказом начальника департаменту зовнішнього спостереження Головного управління карного розшуку МВС Олексія Пукача, який з 2003 року перебував у розшук і був затриманий в липні 2009 року.
Про завершення розслідування щодо справи про вбивство Георгія Гонгадзе Генпрокуратура оголосила у вересні 2010 року, назвавши замовником злочину покійного міністра внутрішніх справ Юрія Кравченко нібито це він віддавав наказ Пукачу ліквідувати журналіста. Цей висновок викликав неоднозначну реакцію в суспільстві, і за рішенням заступника генпрокурора Рената Кузьміна, що курирує розслідування особливо важливих справ, розслідування продовжено. У грудні 2010 року ГПУ повторно заявила про завершення розсдідування дощо справи Пукача. В результаті дорозслідування Олексію Пукачу було змінено один з пунктів обвинувачення: слідчі відмовилися від формулювання "замовлене вбивство" і перекваліфікували його в убивство, зроблене у зв'язку з журналістською діяльністю Георгія Гонгадзе. "Під час розслідування отримані показання обвинувачуваного й інших свідків, щодо здійснення злочинів у відношенні Гонгадзе й Подільського можуть мати відношення певні посадові особи", заявили тоді в ГПУ .
Відповідати на запитання, за якою статтею порушена кримінальна справа дощо Леоніда Кучми, Ренат Кузьмін учора не став. "Питання кваліфікації цього злочину і питання обвинувачення це питання не сьогоднішнього дня. Сьогодні Кучма Леонід Данилович підозрюється в перевищенні влади, у дачі незаконних розпоряджень посадовим особам МВС, які призвели згодом до вбивства журналіста", заявив Кузьмін. При цьому він відзначив, що як речові докази до справи залучені "плівки Мельниченко", справжність яких у ГПУ перевіряли протягом декількох років, залучаючи до проведення експертиз іноземних фахівців.
Реакції Леоніда Кучми на збуджене щодо нього кримінальної справи вчора не надійшло. "Поки йому нема чого коментувати. Крім матеріалів прес-конференції, у Леоніда Даниловича ніяких офіційних підтверджень ( порушення справи) немає. Він учора так само як і ми, довідався про це з повідомлень ЗМІ", сказав прес-секретар Фонду Леоніда Кучми "Україна" Вадим Долганов. Він також повідомив, що вчора Кучма отримав повістку, згідно з якою його викликають до ГПУ " для проведення слідчих дій з кримінальної справи №60-1241".
Факт порушення справи щодо колишнього глави держави був сприйнятий у суспільстві неоднозначно. В опозиції відразу поставили під сумнів щирість намірів Генпрокуратури. "Це така народна гра в 'справедливого' Януковича, яка ніколи нічим не закінчиться. Блеф і показуха", прокоментувала інформацію про порушення справи на своїй сторінці в Twitter лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
"Запізнілим" і "прийнятим під тиском, у тому числі світового співтовариства" вважає цю справу колишній адвокат Олексія Пукача Олег Мусієнко. Він також певен у тому, що керівництво ГПУ при ухвалення рішення про почате карне переслідування колишнього президента діяло не самостійно. "Це рішення Генпрокуратури не мігло бути прийнято самостійно. Я вважаю, що це будо рішення президента Януковича", заявив Мусієнко. Роль Віктора Януковича в цій справі відзначає й колишній майор держохорони Микола Мельниченко. " Кримінальна справа була порушена зараз, тому що президент Віктор Янукович взяв на себе всю повноту відповідальності. Респект Віктору Федоровичу за це!" сказав Мельниченко.
Слід нагадати, що Леонід Кучма як жоден інший політик у країні допоміг Януковичу стати на чолі держави. Саме він 21 листопада 2002 року призначив тодішнього донецького губернатора прем'єр-міністром, а потім підтримав його на виборах президента спочатку в 2004-м, а потім і 2010 року. Кучма підтримує Віктора Януковича й зараз. На урочистих заходах щодо Дня соборності другий президент України так відгукнувся про четвертого президента: "Мені здається, Віктор Янукович щиро прагне єднання України".
"Суперечливою і непослідовною" називає позицію ГПУ представник захисту загиблого журналіста Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко. "Нещодавно ГПУ виключила з обвинувачення Пукача замовлений характер убивства. У постанові, про яку ми зараз говоримо, Леоніда Кучму обвинувачують не в убивстві, а в перевищенні службових повноважень, що викликає чимало сумнівів і питань, адже є спеціальна стаття про вбивство. І якщо слідчий не виключає, що Кучма давав злочинний наказ убити журналіста Гонгадзе, тоді дії тодішнього президента потрібно кваліфікувати саме за статтею 'убивство'", відзначила Теличенко.
Потерпілий у справі журналіст Олексій Подільський назвав ріщенняк ГПУ " більш ніж дивним". Як відомо, у червні 2000 року двоє співробітників МВС разом з Олексієм Пукачем викрали Подільського, вивезли в лісопосадку неподалік від села Петровське Прилуцького району Чернігівської області й побили. "Нічого нового у Генпрокуратури не з'явилося, показання Пукача й експертизи 'плівок Мельниченко' були готові давно. Отже, це пов'язано з якимись політичними іграми можливо, це якийсь тиск на команду або родину Кучми", сказав Олексій Подільський. За його словами, сигналом про те, що в ГПУ серйозно налаштована вийти на замовників його викрадення й убивства Георгія Гонгадзе, стане поновлення розслідування справи про загибель Юрія Кравченко: " Для мене справа Кравченко це лакмусовий папірець. Якщо буде оголошено, що його вбили, буде проведено розслідування і установлено, хто й навіщо це зробив, тоді буде зрозміло, що ці злочини дійсно прагнуть розслідувати".
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною