1800
Пенсійну реформу заговорили
— Казна та Політика
16 лютого віце-прем'єр міністр України представляв у Верховній раді проект пенсійної реформи. Одна з найбільш спірних ініціатив українського уряду у викладі Тігіпка виглядала як необхідна, і разом з тим відносно безболісна міра. Тим більше, український уряд в даній реформі підтримує і міжнародні організації. Опозиція у свою чергу заявляє про масштабні порушення прав пересічних українців. А майбутні й нинішні пенсіонери погрожують владі масовими протестами.
Закордон їм допоможе
Пенсійна реформа, яку розробляє і намагається забезпечувати життя український уряд, є однією з небагатьох ініціатив влади нашої країни, яка отримала підтримку міжнародного співтовариства. Директор Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові Мартін Райзер вважає пенсійну реформу гостро необхідною. За його словами, надто великі витрати на пенсії змушували попередні уряди підтримувати високі розміри внесків.
Однак великі внески спонукали роботодавців і найманих працівників приховувати реальний розмір зарплат, внаслідок чого розширювалася тіньова економіка. "Це порочне коло можна розірвати, тільки для початку скоротивши пенсійні витрати і таким чином збалансувавши пенсійні фінанси", - каже Райзер. Та й у МВФ давно дали зрозуміти: "вранці" - непопулярні реформи, "увечері" - гроші, точніше - черговий транш. Відвідавши Україну напередодні виступу Тігіпка, перевіряючі з МВФ відзначили, що наша країна виконує значну частину обіцяного. "Запроваджувана за підтримки угоди stand by економічна програма влади в цілому рухається в правильному напрямку, і нами досягнуті домовленості щодо більшості стратегічних питань, які будуть забезпечувати виконання завдань програми на 2011 рік", - заявив глава місії фонду Танос Арванітіс.
У своїй промові він згадав і про впровадження нової пенсійної політики влади, що теж радує МВФ і додає фонду впевненості в українському партнері. "Як очікується, у березні набере чинності закон про пенсійну реформу, а впровадження адміністративної реформи триває", - зазначив Арванітіс.
"Закордон" готовий не лише підтримувати, але і виправдовувати українську владу в непопулярних реформах. Так, той же Райзер обґрунтовує необхідність підняття пенсійного віку, в тому числі і для жінок - тобто того кроку, який для українців є одним з найболючіших. "Очікувана тривалість життя середньостатистичної жінки у віці 60 років становить 80 років, тобто в середньому жінки можуть прожити ще 20 років після виходу на пенсію.
Цей рівень дуже близький до відповідного показника в інших європейських країнах, хоча потрібно визнати, що очікувана тривалість життя при народженні в Україні залишається набагато меншою", - відзначає функціонер Світового банку. "Існують три можливі шляхи вирішення цієї проблеми: або урізати пенсії, або збільшувати розмір пенсійних внесків, або заохочувати працюючих довше залишатися на ринку праці. Враховуючи невеликий розмір середньої пенсії, зменшення пенсій - не варіант. Збільшення розмірів внесків також неприйнятно, адже вони і так досить високі, і їх підвищення буде сприяти подальшому зростанню тіньової економіки", - виправдовує Райзер дії української влади. Та й Арванітіс під час свого візиту дав зрозуміти: Захід всіляко вітає політику "регіоналів". Те, що не знаходить у власного народу підтримки, гаряче схвалюється міжнародними організаціями. І для цього є вагомі причини.
По-перше, у МВФ і СБ нарешті з'явився партнер, який хоч виконує взяті на себе зобов'язання, хоч би якими непопулярними вони не були. По-друге, після ейфорії, викликаної туніської революцією, сталися події в Єгипті, які довели Заходу, що краще мати справу з передбачуваним тираном, ніж з непередбачуваними революціонерами. Та й як свідчить історія, революціонери не платять по рахунках - згадати хоча б, як більшовики відмовилися від сплати царського боргу країнам Антанти. Крім того, закордонні інвестори українського уряду добре розуміють - відразу непопулярні реформи ніхто вводити не буде. Все буде поступово.
Що чекає пенсіонерів у майбутньому?
Безумовно, головне питання, яке хвилює багатьох нинішніх та потенційних пенсіонерів - наскільки радикальними будуть пенсійні реформи. Влада поки що заявила про готовність підвищити пенсійний вік і скасувати "великі пенсії". Правда, з другим все не так однозначно. Так, український президент Віктор Янукович заявив: "На жаль, поки що немає такої можливості (суттєво підвищити зарплати і пенсії), але пенсійна реформа нам дозволить все-таки перейти до системи справедливих пенсій, прибрати захмарні пенсії, які платилися..." "Тому сьогодні ми закладаємо максимальну пенсію в межах 7,5-8 тисяч гривень", - сказав Янукович на розширеному засіданні Одеського регіонального комітету з економічних реформ".
У той же час, віце-прем'єр Тігіпко вважає, що скасування високих пенсій так і не наповнить бюджет. "Для ситуації з бюджетом Пенсійного фонду скасування великих пенсій кардинальної ролі не відііграє", - сказав він. Для того, щоб змінити ситуацію, потрібна "комплексна" реформа. На думку Тігіпка, суть її полягає в тому, щоб прийняти не тільки пенсійну, а й супутні трудову і адміністративну реформу. Він упевнений: роботу над Трудовим кодексом, законопроектами щодо легалізації заробітних плат і пенсійною реформою необхідно проводити одночасно. "І ми зараз відпрацьовуємо Трудовий кодекс і внесемо відповідні зміни...", - зазначив віце-прем'єр-міністр.
Після супутніх змін українців очікують: підвищення пенсійного віку, збільшення мінімального стажу для виходу на пенсію, введення з 2012 року персональних рахунків, на яких можна буде відкладати на старість, низка витрат буде перенесена з Пенсійного фонду на держбюджет. Але такі ініціативи уряду відразу викликають питання. Де будуть відкриватися подібні рахунки - в одному банку чи в різних, і на яких умовах? Чи зможе держава виконувати функції Пенсійного фонду? За поспішність Тігіпка корять не тільки недруги-опозиціонери, а й ті, які з ним "заодно". "Нас турбують методи кавалерійського наскоку в спробах продовжити реформи. Шановні колеги, особливо працюючі в уряді! Повірте мені, це не той метод і не той випадок. Цього суспільство не зрозуміє, а сесійна зала - я вам гарантую - ніколи не підтримає", - сказав народний депутат від Партії регіонів Ярослав Сухий.
Але уряд квапить: ще б пак, там підрахували, скільки може принести пенсійна реформа. Якби вона діяла з 1 січня 2011 року, то економічний ефект від неї склав би 3 мільярди гривень, і цей ефект накопичується щорічно. "Якщо цього року ми будемо мати приблизно 1,2% ВВП, то за 10 років ми отримаємо 1,8% ВВП. За нашими оцінками, це становитиме 15% всього бюджету Пенсійного фонду", - сказав Тігіпко. Ось чому глава фракції ПР у Верховній Раді Олександр Єфремов упевнений, що розглядати пенсійні нововведення український парламент буде вже на початку березня. "Я сподіваюся, що, можливо, в березні ми вийдемо на розгляд цього питання, але коли приймемо остаточне рішення, сьогодні ще говорити про це рано", - говорить він. І тут він знову апелює до західної підтримки - мовляв, МВФ і Світовий банк не проти. У чому впевнений Єфремов точно - так це в тому, що накопичувальна система буде. Втім, якщо він посилається на авторитет міжнародних фінансових організацій, значить, буде і збільшення пенсійного віку і стажу.
А профспілки поки попереджають: пора починати дійсно продуману і зважену соціальну реформу. Нинішні ж ініціативи влади вони не схвалюють "Потрібно почати реформу з легалізації заробітної плати", - говорить Сергій Українець, заступник голови Федерації профспілок України. Пенсійна ж реформа, на його думку, потребує серйозного доопрацювання. З ним згоден і український народ - переважна більшість населення не підтримує низку положень пенсійної реформи. А тим часом глава держави обіцяє народу ще 14 реформ...
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною