9534
Алкоголь стане ізгоєм
— Казна та Політика
Можновладці серйозно стурбовані моральним обличчям співвітчизників. Придивившись, чиновники побачили не дуже приємне видовище. Боротись із алкоголізмом вирішили всім світом, і цього разу винороби і коньячники можуть зітхнути спокійно - обійдеться без масового вирубування виноградників. Для початку розробили концепцію відповідно до Глобальної стратегією запобігання шкідливому вживанню алкоголю, затвердженої ВООЗ в 2010 р., а також відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права у сфері охорони здоров'я населення та із врахуванням українського та міжнародного досвіду.
Як говориться у самій концепції, документ визначає цілі, завдання та механізми реалізації державної та регіональної політики щодо зниження масштабів зловживання алкогольною продукцією, профілактики алкоголізму, попередження негативних наслідків пияцтва в суспільстві.
Реалізація зазначеної стратегії запобігання шкідливому вживанню алкоголю на період до 2020 р. спрямована на зниження рівня споживання населенням алкогольної продукції, у тому числі слабоалкогольних напоїв, поліпшення демографічної ситуації у країні, збільшення тривалості життя населення та зменшення рівня смертності, зниження рівня розлучень і безпритульності дітей; формування стимулів до здорового способу життя, насамперед у молоді України. Знайдено вже і винуватця ситуації, що склалась у країні - алкогольна галузь.
Горе від акцизу
Як пишуть творці концепції, збільшення обсягів споживання алкоголю і зміна структури споживання у бік більш міцних алкогольних напоїв відбулись у зв'язку зі зміщенням пріоритетів у сферу економічних інтересів на шкоду здоров'ю населення. А також через невизначеність єдиного підходу держави до питання обігу та регулювання виробництва алкогольної продукції.
А невизначеність єдиного підходу дійсно мала і має місце бути досі. "Погані" алковиробники завжди були "гарними" платниками податків і не раз рятували державу, латаючи бюджетні діри за рахунок підвищення ставок акцизного збору.
Проте надмірний податковий тиск з боку держави не подужала навіть така стійка і успішна галузь.
Як заявляють в Рахунковій палаті України, підвищення ставок акцизного збору протягом 2008-2009 рр. призвело до зменшення загальних обсягів виробництва алкогольної продукції на 6,1%.
Крім того, внаслідок збільшення ставок акцизного збору зменшилось виробництво слабоалкогольних лікеро-горілчаних виробів, кріплених виноградних вин, коньяку.
"Зміна ставок збору протягом останніх трьох років проходила хаотично, без належного обґрунтування їх ефективності і з порушенням строків прийняття", - йдеться у повідомленні прес-служби відомства.
Згідно з висновками фахівців Рахункової палати, Мінагрополітики самоусунулась від вироблення державної стратегії у плануванні виробництва, обігу алкогольних напоїв, не бере участі у розробці та реалізації податкової політики в лікеро-горілчаній та виноробній промисловості, в тому числі плануванні акцизного збору на алкогольні напої. У результаті лише 70% державних підприємств галузі звітують за фінансовими показниками.
Крім того, Міністерство фінансів не затвердило єдину методику розрахунку планових показників надходжень акцизного збору як нормативно-правовий документ, узгоджений належним чином. Затверджені планові показники не передбачають поділу на підакцизні товарні групи, в тому числі групи алкогольних напоїв, що не дає можливості здійснювати достовірні розрахунки прогнозних призначень, аналізувати їх виконання щодо встановлення акцизного збору на алкогольну продукцію.
Лий - заливай, пий - запивай!
До початку 1990-х рр.. споживання врахованої алкогольної продукції на душу населення склало 5,4 л абсолютного алкоголю на рік. У 2009 р. воно зросло до 10 л, тобто в 1,8 рази. Однак із урахуванням міцних спиртних напоїв домашнього виготовлення, споживання іншої спиртовмісної продукції і денатурованих спиртів фактичне споживання алкоголю на душу населення в даний час складає більше 15 л на рік.
За оцінками експертів ВООЗ, підвищення припустимого рівня споживання алкоголю (із розрахунку 8 л абсолютного алкоголю - безводного спирту - на рік на душу населення) є надзвичайно небезпечним для здоров'я нації. Зокрема, споживання кожного літра більше зазначеної норми забирає 11 місяців життя у чоловіків і чотири місяці - у жінок.
У структурі наявної в Україні алкогольної продукції (у перерахунку на абсолютний алкоголь) більше половини припадає на горілку та міцні напої нелегального виготовлення.
Як зазначають творці концепції, у молодіжному середовищі, починаючи з 2000 р., спостерігається щорічне збільшення споживання слабоалкогольних напоїв. Вони виробляються зі смаковими і тонізуючими добавками, які притаманні безалкогольним напоям, і мають привабливі для молоді символіку і назви. "Поєднання етилового спирту і тонізуючих речовин у складі слабоалкогольних напоїв прискорює розвиток психологічної залежності підлітків від них і в подальшому призводить до фізіологічної потреби вживання такої продукції", - стверджується у документі.
Напівсухий закон
Боротися із алкоголем пропонується шляхом декількох напрямів. За допомогою діяльності служб охорони здоров'я - роль фахівців із охорони здоров'я полягає як в інформуванні суспільства про наслідки пияцтва, так і в розширенні можливостей виявлення, профілактики і адекватного втручання в неблагополучні родини. Будуть введені контрзаходи за управління автотранспортом у стані сп'яніння. Триватимуть обмеження продажу та цінової доступності алкогольних напоїв - а це вже насамперед залежить від акцизної політики держави.
Доступність горілки в Україні значно вища алкогольних напоїв з меншим вмістом алкоголю в порівнянні з країнами Європейського союзу. Наприклад, один градус алкоголю в пиві коштує споживачеві в 1,75 рази дорожче, ніж у горілці. Середнє співвідношення цін за пляшку горілки та пива в Європейському союзі складає 1 до 9,7, в Україні це співвідношення - 1 до 5,4.
Окремим напрямком діяльності позначена цінова політика. Вона, перш за все, спрямована на маргіналів і молодь. Концепція передбачає регулярний перегляд ставок акцизів на рівень інфляції, вирівнювання доступності різних видів алкогольних напоїв (зокрема, натурального вина, пива, сидру, які виготовляють без додання спирту) із врахуванням доходів населення. Хоча, здавалося б, куди вже регулярніше. З цим в Україні якраз таки проблем немає. Крім позапланових підвищень ставок акцизного збору на різні види алкоголю і тютюн, не передбачених законодавством, підакцизні галузі зовсім скоро, з 2011 р., очікують і передбачені інфляційні. Так, ставки акцизного збору на спирт, алкогольні напої і на тютюнові вироби в Україні будуть підвищені на 6,9%.
Ще один напрям діяльності із боротьби із зеленим змієм - комерційні комунікації із просування алкогольних напоїв. Як зазначається в документі, одним із факторів зниження шкоди від алкоголю є ослаблення впливу маркетингу. "Збут алкоголю в Україні здійснюють за допомогою все більш вишуканих методів традиційної реклами та просування. Останнім часом використовують розміщення латентної (прихованої) реклами за допомогою методів маркетингу в нових форматах, таких як електронна пошта, соціальні комунікаційні канали та інші", - пишуть творці документа. Виключити згубне явище пропонується шляхом регулювання контенту та обсягу реклами, прямого або непрямого маркетингу в ЗМІ, дістанеться і просуванню алкогольних напоїв у соціальних мережах.
Градус піде по етапу
Проте не все відразу. На першому етапі (2011-2012 рр.) будуть створені умови для формування правової, організаційної та фінансової бази для зниження гостроти проблеми, подолання негативних тенденцій, спричинених великим обсягом споживання громадянами алкогольної продукції.
На другому етапі (2013-2015 рр.) після аналізу здійснених загальнодержавних і місцевих заходів головний акцент буде зроблений на зусилля із ліквідації нелегального алкогольного ринку, зниження рівня споживання міцних спиртних напоїв на 15-20%, реальна заборона на вживання алкогольних напоїв неповнолітніми .
На третьому етапі (2015-2020 рр.) передбачається продовження виконання заходів щодо зниження споживання спиртного, досягнення чітких медичних критеріїв зниження рівня смертності і захворюваності алкоголізмом та алкогольними психозами.
Попереджає не тільки Мінздрав
Виробники ж, відповідаючи поточним тенденціям здорового, а головне, тверезого способу життя, підтримують подібні антиалкогольні кампанії держави. Проте поки переважно лише виробники пива. Як відзначають у пивоварній компанії ПАТ "САН ІнБев Україна", запропонованих у концепції стандартів комерційних комунікацій повинні дотримуватися всі без винятку компанії - виробники алкогольної продукції і пива. "Це виключить недобросовісну конкуренцію і припинить використання неетичні прийомів, до яких досі вдаються деякі виробники", - вважає директор з правових питань та корпоративних відносин ПАТ "САН ІнБев Україна" Денис Хренов.
За його словами, "САН ІнБев Україна" давно слідує зазначеним у документі правилами, особливо у частині утримання рекламних повідомлень, оскільки вони в більшості своїй покриваються внутрішнім Кодексом комерційних комунікацій компанії. "Компанія "САН ІнБев Україна" розвиває культуру споживання пива в Україні, усвідомлюючи свою відповідальність перед суспільством. "САН ІнБев Україна" виступає за те, щоб відповідальне вживання пива довгі роки приносило людям задоволення і не завдавало жодної шкоди", - зазначає Денис Хренов.
Компанія "Оболонь" також робить кроки назустріч споживачеві. "Зокрема, ми почали маркувати всі пляшки з пивом повідомленням про норми споживання. Також "Оболонь" проводить інформаційно-просвітницьку роботу, прикладом якої є створення спеціального сайту і брошура "Споживай відповідально!"- зазначають у компанії.
Останній цвях
Крім обумовлених моментів, є ще й підводні камені. Які просто не дають галузі розвиватися ринковими методами. Не перший рік обговорюється проблема спиртової галузі в країні. А точніше, питання приватизації спиртзаводів виробниками зеленого змія. І якщо раніше чиновники давали хоч якісь надії на швидке розв'язання питання на користь бізнесу, то нинішня влада не стала грати в хованки і розставила всі крапки над "і". Правда, для початку помахала червоною ганчіркою перед виробниками. Так, у коментарі тижневику "Дзеркало тижня" міністр аграрної промисловості Микола Присяжнюк заявив, що спиртову галузь врятує тільки приватизація. "Упевнений, що майбутнє спиртової промисловості тільки у роздержавленні. Давайте дивитися правді в очі - на наші старі заводи інвестор не прийде. Як би цинічно це не звучало, єдиний спосіб врятувати спиртову галузь - це приватизація. Виробництво повинно бути зосереджено в руках бізнесу", - сказав він виданню. Разом з тим міністр зазначив, що "держава повинна отримувати податки і виконувати контрольні функції в тісній взаємодії із асоціаціями виробників". "Тому постанова Кабміну про реорганізацію" Укрспирту "- це перший крок до роздержавлення галузі", - підкреслив він. "Нашими найближчими завданнями мають стати підготовка законопроекту про умови приватизації підприємств спиртової галузі та законопроекту про регулювання продажу алкогольної продукції", - сказав пан Присяжнюк. Проте перший крок став і останнім. Трохи пізніше виробники лікеро-горілчаної продукції звернулися у відкритому листі до президента і прем'єр-міністра України з проханням, або вимогою (кому як зручно), демонополізувати виробництво спирту в Україну, щоб врятувати вітчизняну лікеро-горілчану галузь. На їхню думку, це дозволило б зменшити тіньовий обіг спирту і збільшило б надходження до державного бюджету.
Відповідь не змусила себе довго чекати. Менше місяця знадобилося владі, аби вирішити не приватизувати "Укрспирт". Був створений законопроект "Про перелік об'єктів права держвласності, що не підлягають приватизації", який включає державне підприємство "Укрспирт" у перелік об'єктів, що не підлягають приватизації.
"Прийняття закону України створить законодавчі підстави для заборони відчуження державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" із державної власності та забезпечить збереження майнових комплексів, які виготовляють спирт і лікеро-горілчані вироби, у власності держави; створить передумови для підвищення ефективності роботи спиртової галузі, посилення державного контролю за обігом спирту і лікеро-горілчаних виробів ", - говориться у пояснювальній записці.
Розбиті лоби
І концепція не так страшна, якщо строго дотримуватися встановлених, всім зрозумілим, чітко обумовленим правил. Все добре, якщо не вносити раптом несподіваних законопроектів у середині бюджетного року і при прийнятті документів враховувати і думку галузі. При політиці, яка ведеться владою щодо бізнесу, а особливо щодо "поганих" "хороших" алкогольників, існує загроза того, що державні мужі захопляться обмеженнями та скороченнями. І замість того, щоб обмежити споживання алкоголю, українська влада обмежать роботу всієї галузі, поступово заганяючи її далі в тінь. Ринок міцного алкоголю, за різними оцінками учасників ринку, вже сьогодні знаходиться в тіні на 30-40%, замість стабільних протягом останніх кількох років 18%. А ринок вина, не дочекавшись обнулення ставок митних зборів 2011 р., зустрів імпорт в набагато більших обсягах, ніж передрікали найгірші прогнози. За п'ять років постачання заморського вина в Україну зросло більш ніж на половину. Так, у січні-червні цей показник перевищив 869,6 тис. дал, що на 52,7% більше, ніж за аналогічний період 2005 р. За даними аналітичної служби Першого національного виноробного холдингу, за січень-червень поточного року частка імпортних вин на ринку України зросла на 2,6% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склала близько 9%. На молдавські та грузинські вина сумарно припадає близько 8% ринку України. У другому півріччі очікують подальшої експансії грузинських і молдавських вин в Україні.
Масштаби алкоголізації
Алкоголь - другий після трудової міграції фактор катастрофічного спаду кількості населення України. Причини смерті від зловживання алкоголем полягають не тільки в численних фактах випадкових отруєнь. У більшості випадків смертність обумовлена нещасними випадками і насильством, крім цього - серцево-судинними, інфекційними, онкологічними та іншими захворюваннями, які розвинулися у зв'язку з алкоголізацією. Розрив між тривалістю життя чоловіків і жінок в Україні - один з найвищих у світі.
За даними МВС України, більша половина вбивць нетверезі в момент злочину. Такий стан - і у 40% самогубців.
Україна займає одне з перших місць у світі за частотою розлучень і чисельністю контингенту покинутих дітей. Кількість безпритульних дітей сягає критичної межі.
У значної частини вихованців дитячих будинків є ознаки алкогольного синдрому плода.
Близько 50% смертельно травмованих у ДТП гинуть із підвищеним вмістом алкоголю в крові. Крім цього, в стані алкогольного сп'яніння щорічно здійснюють численні інші злочини: заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, зґвалтування, хуліганство, розбої, викрадення автотранспорту і т.д.
В окремих регіонах країни понад 70% підлітків вживають алкогольні напої. Вік долучення до спиртного знизився із 17 до 14 років. Майже третина неповнолітніх в окремих областях України випивають щодня.
Не зважаючи на те, що слов'янські ринки традиційно визнані найбільш питущими і ємними, "двигуном" алкогольної галузі в світі є країни, що розвиваються, але аж ніяк не Росія і Україна. За підрахунками Euromonitor, світовий ринок алкоголю в 2010 р. виріс на 1%, в минулому році цей показник дорівнював 0,3%. Ринки, що розвиваються, найменше постраждали від світової фінансової кризи, а якщо і постраждали, то швидше впорались із її наслідками. Найбільш сприятлива обстановка сьогодні на Близькому Сході, в Африці, Латинській Америці та Азії. А от більш розвинені країни, як і раніше, перебувають у стані рецесії.
Аналітики підрахували, що найближчим часом тільки частка Китаю на світовому алкогольному ринку складе 50%. Відповідно до їхніх прогнозів, світовим лідером із виробництва алкоголю незабаром буде саме Азіатсько-Тихоокеанський регіон. На думку аналітиків, ринок алкогольних напоїв в Латинській Америці найближчим часом зросте на 3%. В Африці і на Близькому Сході цей показник складе 5%, Азія забезпечить "приріст" 6%. Цьому буде сприяти загальне збільшення добробуту громадян в даних регіонах і зміцнення середнього класу.
Анастасія Арасланова
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною