Зуби - на полицю: уряд збирається економити на зарплатах українців


Зуби - на полицю: уряд збирається економити на зарплатах українців

№ 701 "Про схвалення основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2011 рік" від 11.08.2010, зміст якого викликає низку важливих питань.

Макроекономічні показники на наступний рік уряд планує наступні:

- ВВП повинен збільшитись на 4,5%, склавши в номінальному вираженні 1253 млрд. грн.;

- індекс споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) очікується на рівні 108,9%, а індекс цін виробників промислової продукції - 111,3%;

- фонд оплати праці найманих працівників і грошового забезпечення військовослужбовців запланований на суму 390,8 млрд. грн.;

- зростання продуктивності праці - 4,1%;

- кількість зайнятих економічною діяльністю у віці 15-70 років (у середньому за рік) - 20,6-20,4 млн. чоловік;

- рівень безробіття, визначений за методологією Міжнародної організації праці, - 7,6-8,1%;

- сальдо торговельного балансу, визначене за методологією платіжного балансу передбачається негативним у розмірі 2 479 млн. дол

Потрібно зазначити, що економічне зростання всього на 4,5% - це дуже "скромний" показник, тим більше, якщо згадати недавні обіцянки Януковича і Азарова про подвоєння ВВП за 10 років, що припускає щорічний приріст даного показника більш ніж на 7 %. Прогноз з інфляції в 9,6%, навпаки, виглядає занадто оптимістичним - з урахуванням оголошеного повторного підвищення в квітні 2011 року ціни на газ для населення і теплогенеруючих компаній, а також у світлі запланованого подорожчання продуктів харчування через недобір урожаю в Україні і внаслідок аномальної спеки в нинішньому році.

Але особливий подив у цьому урядовому документі викликають заплановані показники із зарплат. Зокрема, в постанові повідомляється, що в 2011 році номінальна середньомісячна заробітна плата працівників складе 2 тис. 587 грн., А приріст номінальної зарплати відносно попереднього року заплановано на рівні тільки 4%.

Якщо подивитися на нинішній стан із заробітними платами на сайті Держкомстату, то з'ясується, що середньомісячна зарплата в Україні за січень-червень цього року дорівнює 2110 грн., що на 16,4% більше, ніж за відповідний період 2009 року. При цьому середня зарплата в червні становила 2373 грн., що на 19,8% більше, ніж у червні минулого року. Слід так розуміти, середні зарплати ще дещо підвищаться в наступні місяці до кінця року, що забезпечить і збільшення середньомісячної зарплати по року в цілому. Таким чином, номінальні зарплати підвищуються в 2010 році хоч і не такими високими темпами, як в 2004-2007 роки, але з випередженням темпів зростання споживчих цін (інфляція в липні до липня 2009 року склала 6,8%).

Однак якщо в наведених у згаданій постанові Кабміну параметрах з номінальної зарплати немає ніяких помилок або друкарських помилок, то це означає, що в 2011 році в Україні відбудеться зниження реальної зарплати (на таку зарплату можна буде купити менше товарів / послуг, ніж на зарплату в 2010 році). Заплановане зростання номінальної зарплати на 4,0% при прогнозованій інфляції в 8,9% забезпечує індекс реальної зарплати в 95,5% (1,04 / 1,089 = 0,955) - тобто, реальна зарплата впаде на 4,5%.

До речі, реальна зарплата може знизитись у 2011 році ще більше, ніж ми розрахували вище, якщо врахувати макроекономічні прогнози, нещодавно озвучені віце-прем'єром Сергієм Тігіпком. Він 11 серпня на брифінгу повідомив журналістам, що Кабмін затвердив прогнозні макропоказники на 2011 рік, де зростання ВВП передбачено також на 4,5%, але інфляція очікується більш висока - на рівні 10,8%.

У разі названого Сергієм Тігіпком розміру інфляції і при збільшенні номінальної зарплати лише на 4,0%, реальна зарплата в 2011 році впаде на 6,1% (1,04 / 1,108 = 0,939).

Треба зізнатися, що планування урядом скорочення реальної зарплати в наступному році при зростанні реального ВВП на 4,5% виглядає дещо дивним. Причому, такий намір, начебто, навіть суперечить положенню нещодавно опублікованого меморандуму між українським урядом і МВФ. "Ми рішуче налаштовані обмежити швидке зростання фонду оплати праці в державному секторі в 2011 році і на середньострокову перспективу. У цьому контексті ми будемо утримуватися від підвищень заробітної плати в 2011 році понад рівень, якого буде вимагати механізм індексування на інфляцію зарплат держслужбовців", - говориться у п.11 в розділі "Умовні зобов'язання" цього документа.

Із вищенаведеного фрагмента меморандуму випливає, що хоча уряд зобов'язується перед МВФ, з одного боку, не допустити "швидкого зростання" зарплат у бюджетній сфері, але, з іншого боку, зарплата бюджетників повинна індексуватися на величину інфляції, що забезпечило б, як мінімум, збереження реальної зарплати на рівні 2010 року.

У зв'язку з цим можна зробити два припущення. Перше - уряд проіндексує зарплату бюджетникам на інфляцію в 8,9%, але тоді виходить, що номінальні зарплати у позабюджетної сфері підвищаться в 2011 році навіть менше, ніж на 4%, або і зовсім знизяться. Проте останню обставину важко пояснити у випадку, якщо очікується зростання реального ВВП на 4,5% та збільшення продуктивності праці на 4,1%. Оскільки незрозуміло, чому при зростанні виробництва і продуктивності праці підприємства не будуть підвищувати зарплати своїм працівникам відповідно, та ще й за наявності значної інфляції?

Припущення друге - Кабмін таки має намір не підвищувати в наступному році навіть номінальні зарплати бюджетникам або, гірше того, збирається зменшити їх. У такому випадку загальний невисокий показник очікуваного приросту зарплат у державі стає більш-менш зрозумілим: у працівників бюджетної сфери зарплати не зростуть взагалі або навіть впадуть, у інших трудівників вони збільшаться, скажімо, на 6-10%, а в середньому вийде збільшення лише на 4%.

У минулу п'ятницю на "5 каналі" ведуча програми намагалася домогтися ясності в даному питанні у міністра економіки Василя Цушка, але її зусилля виявилися марними. "Сьогодні з урахуванням всіх, скажімо так, факторів економіка росте ... Повільно, але зростає. Тому ті прогнози, які маємо на 2011 рік, вони дозволяють підвищити нам зарплату рівно настільки, як ви тільки що анонсували (на 4% - авт.), а по бюджетниках будемо економити ... ", - туманно заявив, зокрема, він. Втім, ця бідна інформація від міністра схиляє до думки, що більш реальним виглядає все ж таки друге наше припущення, що передбачає не підвищення або навіть зниження номінальної зарплати працівникам бюджетної сфери в наступному році в порівнянні з рівнем 2010 року. Але в такому разі реальна зарплата бюджетників не просто впаде, а зменшиться набагато більше, ніж середня зарплата по всій країні в цілому.

У зв'язку з вищевикладеними роздумами було б цікаво почути додаткові, більш чіткі, роз'яснення від верховної влади - зокрема, від прем'єр-міністра Азарова або президента Януковича. Невже в умовах зростання другий рік поспіль економіки все-таки планується зниження реальної зарплати, тоді як, нагадаємо, в 2009 році Партія регіонів наполегливо домагалася від уряду Тимошенко різкого підвищення соцстандартів при падінні ВВП на 15%? І якщо так, то чим викликане таке суворе для українського народу і нелогічне з економічної точки зору рішення команди Януковича-Азарова?

Юрій Глухов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua