Іменна приватизація


Іменна приватизація

Найближчим часом будуть продані всі дистрибуційні і генеруючі компанії України. Незважаючи на те що ця галузь становить великий інтерес для інвесторів, справжньої боротьби за енергетику країна так і не побачить. Переважна більшість ліквідних державних компаній де-факто вже знайшли своїх господарів.

Протягом останніх декількох років приватизації енергетики в Україні фактично не було. Фонд держмайна виставляв на торги лише малі блокпакети акцій (25%+1 голос) п'яти обленерго, які цікавили лише приватних акціонерів цих компаній: Ігоря Коломойського, Костянтина Григоришина і братів Григорія і Ігоря Суркісів. Але на початку літа влада заявила про плани виставити на торги відразу всі енергокомпанії. "Підготовка приватизації енергетики буде проведена в поточному році. А сама приватизація обленерго і генерації має завершитися, відповідно, до кінця 2012 і 2014 рр." - говориться в оприлюдненій 2 червня Президентом Віктором Януковичем Програмі економічних реформ на 2010–2014 рр.

На сьогоднішній день Україна через державну НАК "Енергетична компанія України" володіє контрольними пакетами акцій (50%+1 голос) чотирьох енергогенеруючих і 13 дистрибуційних компаній. Щорічні доходи більшості з них вимірюються мільярдами гривень. Тому на приватизаційних конкурсах за енергокомпанії могла б розгорітися неабияка боротьба. Але ці надії перекреслює той факт, що обленерго і генерація лише де-юре належать державі, а де-факто вже контролюються приватним бізнесом.

Наприклад, жоден розсудливий бізнесмен не погодиться брати участь у конкурсі з приватизації 51% "Тернопільобленерго", тому що право заблокувати проведення зборів акціонерів в цій компанії вже зараз мають Ігор Коломойський і Костянтин Григоришин, з 2005 р. що володіють понад 40% її УФ через оффшорки Larva Investments Limited і Bikontia Enterprises Limited.

Також нудно буде на конкурсі ФДМУ з продажу 60% "Запоріжжяобленерго". Оскільки, за даними "ДС", в лютому 2010 р. Ігор і Григорій Суркіси сконцентрували в своїх руках понад 25%+1 акцію цього підприємства, що дозволяють їм блокувати рішення зборів акціонерів (до компетенції яких входить низка стратегічних питань - від внесення змін до статуту товариства до його реорганізації). Консолідувати таку частку братам удалося завдяки тому, що їхня компанія Lex perfecta limited докупала до тих, що є у неї 16% "Запоріжжяобленерго" близько 10% цієї енергокомпанії у вищезазначеної Bikontia Enterprises панів Григоришина і Коломойського.

В області дистрибуційного бізнесу вже встиг позначити свої інтереси Ринат Ахметов. За останні декілька років йому вдалося призначити свій менеджмент і консолідувати понад 20% в "Київенерго" і "Донецькобленерго". Тому на конкурсі з приватизації 50%+1 акція київської і 65% донецької компаній, швидше за все, ніхто не наважиться скласти конкуренцію корпорації ДТЕК. До речі, місяць тому Ринат Леонідович розповсюдив сферу своїх інтересів на "Дніпро-обленерго", призначивши керувати цією компанією Олександра Фоменка. У теорії змагатися із засновником СКМ на торгах з продажу 75% цієї компанії може спробувати альянс Ігоря Коломойського і Костянтина Григоришина, яким через оффшорку Larva Investments Limited належить близько 16% "Дніпробленерго". Але досвід 2007 р., коли Ахметов оформив контроль над "Дніпренерго" всупереч інтересам пана Коломойського, показав, що якщо Ринату Леонідовичу щось сподобалося, то сперечатися марно.

Пару місяців назад не без допомоги ДТЕК главою "Західенерго" став Ігор Галета. Увірена Ігорю Васильовичу компанія вже три роки активно копить борги перед своїми основними постачальниками вугілля: "Павлоградуголь" (ДТЕК), а також компаній "Ресурсенерготрейд" і "Енергоімпекс", які близькі бізнес-партнерові пана Ахметова - Андрію Орлову. Цей факт вже точно не сприятиме зростанню числа претендентів на покупку 70% держакцій в "Західенерго". Так само як і призначення на початку червня директором "Центренерго" дтеківця Олександра Чмиренка. До речі, зараз ця компанія проходить процедуру банкротства, тому ДТЕК нічого не заважає стати її соціально відповідальним інвестором, тим самим наростивши в ній свою акціонерну присутність з нинішніх скромних 5% до як мінімум великого блокпакету (40% голосів).

Останнім з бізнесменів, що "застовпили" за собою державні енергокомпанії, став пан Григоришин. 8 червня 2010 р. офшор Костянтина Івановича Energy Standard Fund отримав від Антимонопольного комітету дозвіл на концентрацію понад 25% акцій державних "Харків-" і "Черкасиобленерго". За даними "ДС", ця процедура - всього лише формальність, оскільки Energy Standard купуватиме акції харківської і черкаської компаній в родинних панові Григоришину структур (серед них - ТОВ "Сварог Ессет Менеджмент", Grayham Investments Limited, Vanair Limited, Orlenia Holdings Limited і т. д.). Формалізуючись в ролі власника блокуючого пакету, Костянтин Іванович "натякнув" потенційним претендентам на держакції, що їм не дуже будуть раді.

На підставі вищезгаданого можна констатувати, що в країні де-факто закінчився процес доприватизаційного розподілу контролю над найпривабливішими енергокомпаніями. Підтвердити цей факт можна тим, що зараз за НАК "ЕКУ" зберігся реальний оперативний контроль лише в п'яти регіонах ("Крименерго", "Волинь-", "Вінниця-", "Хмельницьк-" і "Закарпаттяобленерго"), сумарний щорічний дохід від продажів енергії яких дорівнює реалізації одного "Донецькобленерго". Яке кілька років тому за борги позбулося частини своїх мереж разом із споживачами на користь ТОВ "Сервіс-Інвест" Рината Ахметова.

Дмитро Рясной

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua