Економимо воду з лічильником


Економимо воду з лічильником

Минулого тижня киян вкотре підбадьорили повідомленням про те, що з 1 липня різко підвищуються тарифи на тепло (на 41%) і гаряче водопостачання (на 29%).

Встановлення лічильника води окупається за півроку

І хоча через декілька днів знову було "дано хід назад", абсолютно очевидно, що підвищення тарифів уникнути не вдасться. Мова може йти лише про відтермінування до осені. І це знову змушує пригадати про такий випробуваний засіб економії на водопостачанні, як встановлення лічильників води.

Розібратися з тим, що це таке і як з цим бути, нам допомагали інженер ТОВ "АНТАЛ Україна" Андрій Польчин і директор компанії "Гідротек" Олег Черепнін.

Які вони бувають

Лічильники води за принципом дії бувають: індукційні (електромагнітні), ультразвукові, вихрові і тахеометричні. У побуті практично завжди використовуються тахеометричні - крильчасті і турбінні - прилади. Їх принцип дії заснований на вимірі числа обертів крильчатки або турбіни, що обертаються з швидкістю, пропорційною витраті води, що протікає в трубі. Вони найбільш доступні за ціною, прості в конструкції і не вимагають електроживлення, але мають і вади: погано переносять забруднену воду. Тому перед їх установкою у водопровідну трубу рекомендують "розрізати" сітчастий фільтр, який би затримував би частинки (наприклад іржу), що є у воді.

Існують лічильники для гарячої і для холодної води. Різниця між ними полягає в матеріалі, з якого виготовляється крильчатка. Перші несуть в своїй скороченій назві букву "Х" і призначені для виміру води температурою до 40°С, а при спробі вимірювати ними витрата гарячої води швидко вийдуть з ладу. Другі позначені буквою "Г", можуть міряти воду температурою до 90°С. Як правило, квартирні лічильники розраховані на витрату води до 1,5 куб. м/год.

За скільки купити

Лічильники для води можна придбати в тих же місцях, де й інше сантехнічне і водопровідне обладнання: магазини сантехніки, ринки, інтернет-магазини. Цікаво, що на київському ринку "Юність" деякі популярні моделі лічильників можна купити навіть дешевше, ніж в інтернет-магазинах. Так, лічильник українського виробництва, виготовлений за німецькою технологією, на ринку "Юність" пропонується за 75 грн., в інтернет-магазинах - за 90-100 грн., а в магазинах сантехніки зустрічається і за 120 грн. В цілому, можна сказати, що ціни на українські моделі стартують приблизно з 80 грн.

Імпортні моделі - дорожчі. Як правило, їх вартість починається з 120 грн. При цьому модель, яка на ринку "Юність" коштує 120 грн., в інтернет-магазинах пропонується за 135-155 грн., а в звичайному магазині сантехніки може коштувати і більше 170 грн.

Навіщо їх ставити

Очевидний аргумент за встановлення лічильників - це суттєва економія. Вважається, що лічильники можуть в 2-3 рази скоротити витрати на гарячу і холодну воду. Економія виходить за рахунок того, що без лічильників доводиться платити за певними усередненими нормативами. При цьому ви берете участь в оплаті і тієї води, яку хтось з сусідів витратив на полив садка під вікнами, і тієї, яка виливається з безлічі кранів, які просто лінуються закрити. І тієї, яка втрачається в численних аваріях чи просто витікає з дірявих труб. Поставивши ж лічильник, ви починаєте платити лише за себе. Щоправда, при цьому, можливо, доводиться розлучитися з деякими звичками, пов'язаними з безглуздими витратами води.

Беремо приклад з практики. Сім'я з двох пенсіонерів-киян в середньому витрачає в місяць 4 куб. м холодної води і 2 куб. м гарячої. Причому, за їх словами, суворого режиму економії води вони не дотримуються, ні в чому себе не обмежують. За кубометр холодної води вони платять 2,87 грн., за кубометр гарячої - 10,05 грн. Разом: 31,58 грн.

Київська сім'я з двох осіб, яка не має лічильників, за чинними нормативами має платити 33,22 грн. за холодну воду і 61,60 грн. - за гарячу. Разом: 94,82 грн. Тобто в три рази, або на 63,24 грн. більше.

Припустімо, що за два лічильники вони заплатили 160 грн., за їх встановлення - ще 300 грн., всього - 460 грн. Економлячи 63 грн. на місяць, вони цю суму "відбили" за сім з лишнім місяців. Далі вже йде чиста економія.

Як вибрати

У продажу є великий вибір лічильників води. Приймаючи рішення про покупку, ви не просто вибираєте прилад з певними характеристиками (а вони у всіх лічильників практично однакові або дуже близькі), а ще і враховуєте, з якими проблемами ви зіштовхнетесь або не зіштовхнетесь при його експлуатації.

Надійність

Цей критерій важливий саме для лічильника води, встановлення якого може бути дорожчою від самого приладу. Хороша репутація напрацьовується роками практики і передається з вуст у вуста, методами "сарафанного радіо". Тому розпитайте своїх знайомих, в яких вже стоять лічильники води, продавців у магазині, на ринку, свого сантехніка.

Що потрапляє під гарантію

Ви можете купити найнадійніший прилад, поставити перед ним сітковий фільтр, але повністю запобігти потраплянню в лічильник найдрібніших часток іржі ви не можете. А стан наших водопровідних мереж такий, що в багатьох місцях вміст іржі у воді перевершує будь-які розумні межі. Тому не дивно, що, за словами фахівців, поломки через потрапляння іржі - одні з найбільш типових. І ось ви йдете з вашим лічильником в сервісний центр, а там вам повідомляють, що цей випадок під гарантійний ремонт не підпадає. І справді, в паспорті написано, що лічильник призначений для роботи в чистій воді. З іншого боку, на ринку є компанії, які зіпсовані іржею лічильники за гарантію ремонтують. Тому при покупці незайве поцікавитися, які можливі неприємності з лічильником підпадатимуть під гарантію, а які - ні.

Як здійснюється гарантійний ремонт

Дуже важливо, як швидко і наскільки клопітно для вас здійснюватиметься гарантійний ремонт. Є компанії, куди ви приносите куплений у них прилад і вам тут же видають новий лічильник замість поламаного. А є компанії, де вам доведеться почекати декілька днів.

Гарантійний термін

Звичайний гарантійний термін, пропонований на ринку - 1 рік. Деякі компанії, проте, встановили триваліші терміни. Найбільший з відомих нам - 4 роки.

"Рахуємо" воду

Відразу після встановлення лічильника автоматично починаєш помічати все те, що призводить до непродуктивної витрати води і на що раніше не звертав ніякої уваги. Розглянемо типові способи зменшити витрату води, не погіршуючи при цьому якості свого життя.

Усуваємо протікання

Міняємо прокладки, якщо вони протікають, ставимо зливний бачок з двома режимами зливу.

Закриваємо

Дуже марнотратно тримати воду включеною весь час при голінні, пранні, митті посуду під струменем тощо. Якщо включати воду лише тоді, коли потрібно щось намочити або змити і вимикати на той час, коли вона не потрібна, то витрату води можна скоротити в 3-4 рази.

Кульові крани

З ними ви можете відрегулювати потрібну вам температуру води, а потім включати і виключати її в процесі використання, коли вам це треба, не витрачаючи час і воду на регулювання.

Аератори

Навіть проста насадка-розпилювач на кран може заощадити до 20% води. Якщо використовувати спеціальні насадки-аератори, в яких потік "розбавляється" бульбашками повітря, економія може досягати 40%. У продажу можна знайти так звані економні душові лійки, які, як запевняють фірми-виробники, дозволяють знизити витрату води приблизно на 50%.

До упору

Пральну і посудомийну машини використовуємо лише при повному завантаженні.

Костянтин Ряполов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua