Підприємства прокредитує Нацбанк — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Підприємства прокредитує Нацбанк

Кредит&Депозит
642
Національний банк України минулого тижня відкоректував правила надання стабілізаційних позик і ввів поняття стимулюючих кредитів. Згідно з постановою НБУ №47, яка набрала чинності цього понеділка, регулятор залишає за собою право відмовляти банку в стабкредиті, якщо він порушує нормативи миттєвої або поточної ліквідності більш ніж на 10%, а також якщо виплачує бонуси топ-менеджерам або використовує кошти центробанку для безпідставної покупки інвалюти. Ще однією умовою отримання коштів Нацбанку є членство фінустанови в єдиній інформаційній системі обліку проблемних позичальників центробанку.
За документом регулятора, стимулюючими вважатимуться кредити НБУ, які прямуватимуть на фінансування пріоритетних для економіки підприємств. Їх список затверджуватиметься окремою постановою Кабміну. "Отримувати стимулюючі кредити від Нацбанку зможуть фінустанови не нижче класу "Б", а саме: держбанки і банки, які мають позитивний висновок аудиторів, а також якісний кредитний портфель і своєчасне виконання зобов'язань перед клієнтами і НБУ. Пайова участь в проекті чітко регламентована: 20% повинні складати власні кошти позичальника, 30% - кошти фінустанови і 50% - центробанку", - розповів заступник голови правління Альфа-банку (Україна) Роман Шпек. НБУ виділятиме банкам кошти під облікову ставку плюс 0,5-2% річних (10,75-12,25% річних), але при кредитуванні підприємств їм дозволяється підвищити нацбанківську кредитну ставку не більше ніж на 8% річних.
Фінансисти позитивно оцінили новий документ НБУ. "В Україні спостерігається серйозний ресурсний дефіцит, і це в той час, коли економіка країни як ніколи потребує грошових вливань. Пора почати підтримувати підприємства і в нашій країні. Головне, аби коло банків-кредиторів не було дуже вузьким. Адже вибірковий підхід може спричинити зловживання", - відзначив член правління Промінвестбанку Владислав Кравець. Фінансисти вважають, що чиновники покриють своїми кредитами не більше 10% нинішнього попиту на кредити. "Економіка потребує рефінансування Нацбанку на рівні 90-100 млрд грн., проте реально регулятор виділить не більше 10 млрд грн. на рік", - сказав президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
Банкіри запевнили, що потрапляння підприємства у сформований Кабміном список пріоритетних позичальників не дасть йому стовідсоткових гарантій отримання позики. "В будь-якому разі фінустанова братиме ризики на себе по фінансуванню Нацбанку. Це означає, що якщо кредит не гасить підприємство, то банк все одно віддає його НБУ зі своїх коштів. Отже, банк-кредитор неодмінно оцінюватиме позичальника при виділенні коштів по своїх стандартах, і, виходячи з них, прийматиме рішення про кредитування", - підкреслив Владислав Кравець. Експерти впевнені, що визначати компанії, які зможуть претендувати на позики від Нацбанку, буде вже новий уряд. А тому прогнозують запуск стимулюючого кредитування НБУ не раніше затвердження нового складу Кабміну.
"Близько одного-двох місяців знадобиться фінустановам для відбору і розробки цільових проектів, які підходять для кредитної програми. Також певний час піде на їх розгляд в Нацбанку", - пояснив ситуацію Роман Шпек. Передбачається, що відкриватися кредитування за спецпрограмами буде державними компаніями.
За матеріалами:
Деловая Столица
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас