Золотий вихід — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Золотий вихід

Банківські метали
2041
Сьогодні ціни на золото б'ють всі рекорди, і налякані кризою інвестори запасаються злитками і монетами. Однак деякі країни не тільки припинили поповнювати свої резерви цим дорогоцінним металом, а й офіційно заявили про намір його продати. Чи не час сходити з дистанції світового ралі на ринку золота?
Для жителя Нью-Йорка Дейва Норвілла минулий понеділок став жахливим днем. Один з найбільших власників сховищ в США банк HSBC зажадав від нього, як і від багатьох інших роздрібних клієнтів, звільнити сховище під будівлею банку на П'ятій авеню. У HSBC вирішили скоротити витрати з адміністрування операцій з дорогоцінними металами, переорієнтувавшись з роботи з роздрібними клієнтами, обслуговування яких приносить невеликий прибуток, на зберігання дорогоцінних металів інституціональних інвесторів. Якщо приватні клієнти не заберуть своє золото, HSBC доставить його їм додому, змусивши при цьому оплатити доставку. Банк рекомендує своїм роздрібним клієнтам перевести свої золоті активи в інші сховища, багато з яких також сильно перезавантажені. У деяких сховищах нові надходження тільки за останній квартал збільшилися на 500%.
"Золотий вік"
Криза різко підвищила попит на вічні цінності в усьому світі. З початку року золото подорожчало на 34%, сягнувши 25 листопада $1178,15 за трійську унцію. При цьому ціна дорогоцінного металу з негайним постачанням під час торгів в Азії досягала $1195,13. Втім, багато хто купує не ф'ючерси, а злитки та монети. Попит на фізичне золото, за прогнозом CPM Group, зросте цього року на 21% - до рекордного рівня 52,3 млн. унцій. За сьогоднішніми цінами це $61 млрд.
Проте рекордне зростання вартості золота, на думку глави аналітичного відділу КУА "Бонум Груп" Олександра Дмитрієва, не є підтвердженням того, що інвестори очікують загострення економічної ситуації у світі. "Інвестування в дорогоцінний метал раніше часто означало перестрахування на випадок зниження вартості інших активів. Однак зараз ситуація інша. На тлі ослаблення долара з'явився тренд вкладень як в ресурси (що підтверджує надії гравців на оздоровлення макроекономіки), так і в золото, але тільки як суто спекулятивний елемент заробітку", - говорить експерт.
Збільшення попиту відзначають і українські банкіри. За словами начальника відділу операцій з банківськими металами VAB Банку Володимира Піщаного, обсяги продажу золотих злитків приватним інвесторам тільки в їх банку за 10 місяців 2009 року на 24,2% перевищили аналогічні показники за 2008 рік.
Багато експертів в усьому світі щодо вартості жовтого металу вже встигли роздати дуже захмарні прогнози. Навіть такий авторитетний інвестор і аналітик, як Марк Фабер, в інтерв'ю агентству Bloomberg заявив, що рівень підтримки для золота тепер встановиться на позначці не нижче $1 тис. за трійську унцію і надалі тішитиме інвесторів. Інші експерти, ще більш оптимістичні в прогнозах, вважають, що трійська унція вже в 2010 році має шанси досягти рівня $1,5 тис. Так що, дійсно "золотий вік" не за горами? Очевидно, ні. Деякі аналітики стверджують, що золото не може дорожчати вічно, а його зростання обмежують технічні фактори. І незабаром ціна цього дорогоцінного металу знизиться приблизно до $950. Яка ж їх аргументація?
Незрозуміла жага до золота
Істотне зростання цін на золото насамперед пояснювалось небажанням інвесторів знаходитися в ризикованих активах. Значною мірою це стосується американського долара. Протягом року він стрімко дешевшав щодо практично всіх провідних світових валют. Долар довго коливався на рівні близько 1,43 (відносно євро), а потім почав пробивати цей рівень і швидко пішов вниз, що дало істотний поштовх цінам на золото і вони почали швидко зростати. Dollar Index (spot), що фіксує зміни курсу американського долара щодо "кошика" шести провідних світових валют, 17 вересня вкотре поновив свій річний мінімум і досяг 76,188 пункти - найнижче значення з 22 вересня 2008 року. За два місяці він не сильно змінився і зараз становить близько 75 пунктів. "Довіра до долара США падає. Але вона також падає і до інших валют. Тому купівля золота зараз - це просто виклик всім валютам світу. Реальні дані свідчать, що інфляції поки немає. Але це не заважає всім постійно говорити про те, що зараз друкують пусті гроші. У січні 1980 року золото коштувало $873. Якщо перерахувати інфляцію з того часу, то історичний пік золота досягав $2,6 тис. на поточних цінах. Але інфляція тоді була на рівні 14%. Зараз такого, звичайно, немає. Тому придбання золота на сьогоднішніх рівнях - це обережний крок у бік страховки від майбутньої гіперінфляції", - пишуть в інвестиційному огляді аналітики Capital Times.
Іншими словами, нинішня ціна трійської унції металу насправді не є рекордною. Якщо врахувати рівень інфляції, то зараз золото вдвічі дешевше, ніж у 1980 році. "Питання інфляції в цій ситуації - ключове. Рекордність зростання ціни жовтих злитків на справді забезпечується рекордним здешевленням американської валюти, в якій вираховують його вартість. Вкладаючи в золото, гравці продовжують вірити в зростання світової економіки, але хочуть убезпечити себе від слабкого долара, який і повинен забезпечити таке зростання", - говорить Олександр Дмитрієв.
МВФ, схоже, став найголовнішим апологетом сильної американської валюти. З наміром підтримати долар пов'язують і його рішення реалізувати частину свого золотого запасу з дуже розмитим формулюванням "для надання позик постраждалим від кризи". Керівництво фонду визначило обсяг продаваного металу - 403,3 тонни, або 1 / 8 частина всіх своїх золотих запасів. Багато експертів не дуже повірили в благодійні наміри цієї організації. Вважають, що МВФ продає золото, що дорожчає, не для того, щоб допомогти "постраждалим від кризи країнам", а щоб допомогти долару повернути втрачені позиції. Адже всім відома залежність ціни жовтого металу від вартості американської валюти. А зі зниженням ціни на нього багато інвесторів будуть перевкладатися із золота в доларові активи.
Допомогти в цьому може і Росія. Російський Гохран планував в листопаді-грудні 2009 року надати на ринок 20-50 тонн золота, що дорівнює 0,5-1,25% світового річного попиту. За оцінками аналітиків, такий обсяг дорогоцінного металу коштує в поточних цінах від $682 млн. до $1,7 млрд. Однак витік інформації поки не дозволив реалізувати золото в зазначені терміни і у вказаних формах. Багато хто вважає, що витік інформації, ймовірно, був випадковим. Втім, були й такі експерти, які розглядали поширення інформації про майбутню угоду навмисним, оскільки це дозволило б остудити розігрітий ринок золота, який все більше відволікає інвесторів від американської валюти, знецінюючи її. А якщо взяти до уваги те, що частка золота, на відміну від долара, у міжнародних резервах Росії невелика (4,5%), така версія є цілком імовірною. Але золото все ж могли продати, щоб вивільнити кошти для підтримки Гохраном алмазного сектора (протягом цього року Гохран скуповував алмази у російського монополіста "АЛРОСА": з січня до вересня компанія продала продукції на $1,24 млрд., більша частина яких припала на частку Гохрану).
Ще одним фактором можливої нестабільності цін на жовтий метал є інформація про вихід з рецесії найбільших економік світу, і вже до середини наступного року очікується підйом світової економіки. У цьому випадку частина інвесторів кинеться на фондовий ринок, частина - на ринок нерухомості. Іншими словами, особливість золота в тому, що воно є певним притулком для інвесторів в ті періоди, коли інші активи не зростають або коли немає впевненості в стабільності такого зростання. І з цією функцією воно успішно справляється.
В'ячеслав Мироненко
За матеріалами:
Інвестгазета
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас