Країну врятують резерви — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Країну врятують резерви

Енергетика
1163
Так вважають вітчизняні експерти. Проте передбачити ситуацію починаючи з лютого, як і в 2010 р. в цілому, не береться ніхто. Зрозуміло одне - наступний рік в плані газових розрахунків з Росією виявиться набагато складнішим від нинішнього.
У вітчизняного уряду і політичних сил не залишається іншого виходу, як консолідувати зусилля з метою розрахунків з Росією за газ до завершення президентських виборів, вважають експерти. Перш за все, йдеться про досягнення погоджених дій в трикутнику Кабмін - президент України - НБУ для залучення бюджетних ресурсів на оплату імпортного газу.
"Сьогодні консенсусу між урядом, президентом і Нацбанком немає. Проте сценарій, коли НАК "Нафтогаз України" не зможе до сьомого числа розрахуватися з Росією за газ, не влаштовує жодну із протиборчих сторін, оскільки означатиме фіаско для всіх. Сторони будуть приречені домовитися, а ось з використанням яких інструментів - це вже інше питання", - вважає керівник енергетичних програм Центру "НОМОС" Михайло Гончар.
Такими інструментами, на думку експерта, можуть стати як золотовалютні резерви НБУ, так і кредитування НАК через державні банки. В той же час пан Гончар передбачає труднощі з розрахунками за газ, які можуть настати в лютому 2010 р. після завершення президентських виборів.
"В лютому можуть негативно позначитися на ситуації складності тимчасового безвладдя, коли формуватиметься новий уряд", - сказав експерт. На його думку, позитивними чинниками, які здатні вирішити проблематику розрахунків за російський газ в опалювальний період, можуть послужити збільшення товарної виручки "Нафтогазу України" від продажу газу, а також відсутність необхідності відволікати ресурси на закачування блакитного палива в сховища.
Не передбачає також катастрофи в розрахунках з Росією в найближчі місяці уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. "За нинішніми оцінками можна передбачити, що розрахунки в листопаді-грудні відбуватимуться за тими схемами, які використовувалися в попередні місяці, у тому числі з використанням валютних резервів в жовтні", - сказав Соколовський.
На думку провідного експерта енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка, Україні до президентських виборів буде нереально забезпечити розрахунки з Росією за газ без залучення золотовалютних резервів НБУ. "Кошти для цього до президентських виборів є. Так, в листопаді-грудні нам знадобиться приблизно мільярд доларів. Не дивлячись на всі труднощі з дефіцитом бюджету, ця сума все ж не є критичною", - сказав експерт.
Водночас опитані джерела солідарні в думці, що після президентських виборів наступного року процес розрахунків за газ з Росією ще більше ускладниться, якщо Україна не приступить до проведення системних структурних реформ в газовій галузі. "Наступний рік буде надзвичайно напруженим. Вважайте, що кризи ми ще не бачили - вона почнеться в 2010 р. В цілому без серйозних структурно-організаційних змін в газовій галузі Україна не зможе надалі виконувати зобов'язання щодо оплати газу. Хто б не переміг на президентських виборах, реформи в газовій сфері стануть його першим завданням", - вважає, зокрема, Омельченко.
Щоб зрозуміти, в якому фінансовому становищі сьогодні знаходиться "Нафтогаз України", досить навести лише декілька цифр. Зокрема, за 10 місяців цього року НАК купив в Росії 19 млрд. куб. м російського газу за $4,6 млрд. В той же час, за даними Мінпаливенерго, лише за дев'ять місяців газовий держмонополіст реалізував всього українським споживачам 24,8 млрд. куб. м газу на суму 30,6 млрд. грн. при рівні його оплати 87,9%.
Тобто вартість імпортного газу, що купується, приблизно порівнянна з товарною виручкою НАК від реалізації на українському ринку газу в цілому, включаючи власний видобуток. До сказаного залишається додати мільярдні податкові виплати "Нафтогазу", його багатомільярдні борги, а також очікуване підвищення ціни російського газу в першому кварталі 2010 р. з нинішніх $209 до $280-290 за тис. куб. м.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас