Молоко подорожчало до мінімуму — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Молоко подорожчало до мінімуму

Аграрний ринок
712
І це незважаючи на традиційне для осені сезонне підвищення цін. Переробники запевняють, що за якісне молоко платять високу ціну. Проте чиновники не унеможливлюють адміністрування ціноутворення шляхом впровадження мінімальних цін на продукцію тваринництва.
Сезонне зростання цін на молоко, обумовлене природним зниженням пропозиції, не змогло вивести аграріїв навіть на торішній рівень прибутковості. Середня ціна реалізації молока восени по Україні становить 1764,6 грн../т, що значно не дотягує до показника минулого року на аналогічну дату. Так, у вересні 2008 р. тонна молока купувалася у аграріїв за 2036,5 грн., тобто на 15% дорожче, ніж зараз - при збільшених витратах господарств.
Зростання цін на молочну сировину восени обумовлене зниженням пропозиції - так, у вересні продажі молока сільгоспвиробниками зменшились приблизно до 166 тис. т проти 196 тис. т в серпні. Ціни відреагували зростанням на 8% по відношенню до останнього літнього місяця (серпень 2009 р. - 1636,2 грн../т), проте їх нинішній рівень не відповідає потребам галузі. Чиновники також вважають, що ціни мають бути вищими: пропонований Міністерством аграрної політики рівень мінімальних цін значно перевищує ринковий на сьогодні. Згідно з проектом постанови уряду, розробленим аграрним відомством, ціна молока класу "екстра" і вищого сорту повинна починатися з 2600 грн../т, першого сорту - з 2500 грн../т, другого сорту - з 2100 грн../т; мінімальна вартість вершків із вмістом жиру 10% повинна складати як мінімум 7300 грн../т.
Мінімальні закупівельні ціни на молоко вже були запроваджені в Україні кілька років тому, проте під тиском переробників були скасовані. А зараз, на думку чиновників, є необхідність знов звернутися до цього механізму. "Це необхідно, аби уникнути диктату переробників над виробниками", - пояснив директор фінансового департаменту Мінагрополітики Григорій Зуб. У свою чергу переробники упевнені, що люфта для підвищення ціни немає, і закупівельні ціни відповідають якості продукту, що здається. Як зазначають представники компаній, за якісне молоко переробник платить високу ціну: літр може коштувати 2,5 грн., але молока високої якості виробляється небагато - великотоварними фермами, які є не у всіх регіонах України. І хоча переробники прагнуть відмовитися від закупівлі молока в населення на користь закупівель в сільгосппідприємств навіть за вищими цінами, частка постачань молока на переробку від домогосподарств все ще перевищує половину.
"Не дивлячись на те, що середня ціна на молоко від сільгосппідприємств наполовину вища за закупівельну ціну в господарствах населення, молокопереробні компанії схильні інтенсивніше співпрацювати з товарними господарствами, - зазначає експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Інна Ільєнко.- Звичайно, існують певні відмінності в структурі закупівель по регіонах України. Так, в західних регіонах частка господарств в структурі постачань все ж істотніша, ніж в східних, північних або центральних регіонах".
На думку фахівців асоціації "Укрмолпром", закупівля молока за запропонованими цінами Мінагро зробить кінцеву ціну продукту недоступною для українського споживача, тим більше в період кризи на тлі зниження доходів населення. "Навряд чи держава компенсуватиме дельту, на яку подорожчають молочні продукти, - відзначили в асоціації.- Компаніям потрібно буде або скоротити виробництво або намагатися знизити собівартість, можливо, економлячи на якості". Так, для виробництва кілограма масла необхідно більше 20 л молока, що при ціні сировини, запропонованій урядом, означає ціну в роздробі під 50 грн../кг. "Виходить, що уряд хоче допомогти аграріям, з одного боку, але з іншого - перекладає ношу на споживача", - відзначили в асоціації.
Учасники ринку, втім, упевнені, що мінімальний рівень цін може бути скоректований. "Законопроекти переписуються, змінюються, до моменту прийняття там взагалі можуть бути інші цифри", - передбачає Іван Петренко, заступник голови асоціації "Тваринпром".
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас