Вони вірять у долар — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Вони вірять у долар

Валюта
4373
Доля долара знову під сумнівом. Країни Перської затоки ведуть секретні переговори з Китаєм, Японією, Росією та Бразилією про відмову з 2018 року від використання американської валюти при визначенні цін на нафту, повідомила 6 жовтня британська газета Independent. Того ж дня долар впав відносно 15-ти з 16 найбільш торгованих світових валют.
Інформацію про переговори одразу категорично спростували представники Саудівської Аравії, Японії та Росії. Однак вона впала на благодатний ґрунт - майбутнє американської валюти вже давно викликає побоювання у власників доларових активів. Як головний метод боротьби з кризою США використовують масивні грошові вливання в економіку, що може призвести до знецінення долара.
Держборг Штатів стрімко зростає: з вересня 2008-го по жовтень 2009-го він зріс на $2,3 трлн, до $11,9 трлн (84% ВВП). Поки що заборгованість збільшується не за рахунок емісії, а через залучення коштів приватних інвесторів. Не виключено, що в майбутньому емісія виявиться єдиним способом розплутати боргові вузли.
Втім, стрімке знецінення долара в найближчій перспективі є малоймовірним незалежно від реальних планів країн - експортерів нафти. По-перше, саме по собі питання валюти нафтових котирувань не є принциповим. Важливо не те, у якій грошовій одиниці фіксуватиметься ціна нафти, а те, у якій валюті потім зберігатимуться отримані від продажу енергоресурсів кошти. А по-друге, різка девальвація долара невигідна найпотужнішим економікам світу.
Для власників найбільших валютних резервів - Китаю, Японії, країн Перської затоки й Росії - швидке зниження курсу долара означатиме їх знецінення. "У нас немає ніякої емоційної або політичної прив’язки до долара, а є власні інтереси і долар усе ще їм відповідає", - заявив голова центрального банку Саудівської Аравії Мухаммад аль-Джассер, заперечуючи плани відмовитися від американської валюти в розрахунках за нафту.
За даними МВФ, у ІІ кварталі цього року загальна сума золотовалютних резервів 107 країн світу, які надають дані фонду, сягнула $6,8 трлн. При цьому 63% резервів становили доларові активи. Це лише трохи нижче за звичайний рівень 2004–2008 років (64–66%).
Крім того, знецінення долара до валют ЄС, Японії й Китаю завдасть удару по економіці цих країн, оскільки понизить конкурентоспроможність їхньої продукції. І, навпаки, допоможе оздоровити економіку США. Невипадково Китай зберігає прив’язку юаня до дедалі дешевшої американської грошової одиниці, всупереч закликам розвинених країн, які побоюються надмірного зміцнення своїх валют. Японії не потрібна надто сильна єна, вважає міністр фінансів країни Хірохіса Фудзії. Він дав зрозуміти, що Японія може почати інтервенції на валютному ринку.
"Якщо валюти покажуть надмірні коливання в необ’єктивному напрямку, ми вживатимемо заходів", - обіцяє він. А його колега з Франції Крістін Лагард вважає, що долар має бути міцним.
Причина здешевлення долара, яке почалося у квітні, - не таємні переговори, а поступове відновлення світової економіки. Інвестори потроху починають виводити капітали з американської "тихої гавані" на фінансові ринки інших країн, і це збільшує попит на їхні валюти. Проте, можливо, що в майбутньому зусилля розвинених країн та експортерів нафти зможуть лише сповільнити зниження курсу американських грошей. Згодом зростання боргів все-таки може значно послабити валюту США.
"Доларова криза ще далеко, але існує ризик, що вона станеться протягом наступних 5–10 років", - вважає колишній головний економіст МВФ Кеннет Рогофф. Але наразі інвестори не вірять у високу доларову інфляцію. Дохідність 10-річних облігацій казначейства США поки що залишається на низькому рівні - 3,18% річних на 8 жовтня. А публікація в Independent добре прислужилася спекулянтам, які використали її як привід для гри на підвищення цін на золото й нафту.
Костянтин Кравчук
За матеріалами:
Контракти
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас