0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Крим стає курортом жебраків


Крим стає курортом жебраків

Напередодні поточного курортного сезону кримські експерти турбізнесу сподівалися, що в період кризи відпочивальників зможуть залучити на півострів низькі ціни, які повинні були утворитися за рахунок падіння гривні порівняно з російським рублем.

Приводом для оптимізму слугував і наплив курортників на травневі свята. "Травень не передвіщав загроз. Приїхало чимало народу, більше, ніж звичайно", - описує ситуацію головний редактор туристичної газети "Терра Тавріка" В'ячеслав Хачатурян. Однак Крим на курсі не зіграв, і потік курортників виявився нижчим, ніж прогнозований.

Крім того, з’ясувалася нерадісна тенденція: у Крим приїхали туристи, що розраховують заощадити на відпочинку. Уже червень виявився провальним. "У червні народу завжди було мало, оздоровчі центри цього місяця були не перевантажені, але щоб більшість з них стояли напівпорожні - яскравий показник саме поточного сезону", - відзначає експерт.

За інформацією Міністерства курортів і туризму АРК, до середини серпня в кримських оздоровчих центрах відпочили 3,5 млн. людей, майже на півмільйона менше, ніж за аналогічний період 2008-го. Кількість організованих відпочивальників склала 673 тис., на 22% нижче від торішньої. Коефіцієнт заповнюваності туристами, за офіційними даними, знизився з 97,9 до 88%. Експерти називають ці цифри завищеними, підкреслюючи, що точної системи підрахунку кримських курортників, половина яких іде в приватний сектор, поки немає. "У липні-серпні різко зростає кількість споживання прохолодних напоїв, пива і т.д. Цього року вперше за кілька років цього не відбулося", - звертає увагу директор інформаційно-маркетингової фірми "Курорти Криму" Олександр Бурдонов, вважаючи це непрямим підтвердженням значного зниження кількості туристів на півострові.

Основними кримськими курортниками залишаються українці, кількість російських відпочивальників продовжує йти на спад. Міністр курортів і туризму Криму Андрій Сумцов відзначає збільшення потоку білоруських туристів.

Зниження турпотоку вплинуло на скорочення курортного сезону, що почався пізніше від звичайного і має всі шанси закінчитися раніше від торішнього. "Максимальне заповнення почалося пізніше, ніж минулих років. Якщо до десятих чисел липня бази були заповнені повністю, то цього року це відбулося в третій декаді липня, - розповідає В'ячеслав Хачатурян. - Пік сезону припав на кінець липня - початок серпня. Це сильний провал, що боляче вдарить по всіх учасниках ринку". Значна кількість баз сезонного розміщення планують закритися в середині вересня, тоді як у гарні роки бази працювали до кінця місяця. У той же час приплив бідних відпочивальників і скорочення сезону не виявилися згубними для туристичних компаній, орієнтованих на Крим. "Так, вони заробили набагато менше, ніж хотілося б, але ніхто не залишився в збитку, ніхто не збирається закриватися", - відзначив Хачатурян.

Зменшилася не тільки кількість курортників, змінилася й вага їхнього гаманця. "До нас цього року їдуть люди з меншими бюджетами. Знизилася кількість представників середнього класу, у свою чергу, збільшився потік туристів як з досить скромними бюджетами, так і з бюджетами вище середнього", - характеризує сезон міністр Андрій Сумцов.

За його прогнозами, до кінця сезону кількість відпочивальників на півострові перевищить позначку 5 млн., як і торік, однак грошей вони залишать менше. Причину, при якій попит на дорогий відпочинок не знижується, експерти пояснюють поверненням частини багатих клієнтів на внутрішній ринок. Люди, що проводили відпустку за кордоном і звикли до високих стандартів відпочинку, відправилися в дорогі кримські готелі. За оцінками Олександра Бурдонова, готелі високого рівня виявилися заповнені в середньому на 80% від кількості торішніх постояльців, тоді як бази відпочинку середньої цінової категорії виявлялися напівпорожніми. У той же час треба відзначити ще одну тенденцію - основна маса "багатих туристів" проводила на півострові уік-енди, найчастіше не залишаючись на 10-14 днів, як раніше.

Найбільш оперативно на незаповнюваність номерів відреагували власники міні-готелів, що знижували ціну проживання до 50% від початкової суми. Більшість туроператорів обрали стратегію повернення старих клієнтів, пропонуючи їм бюджетні варіанти розміщення. Однак, на думку аналітика видання "аq.Media: Курорти і туризм" Івана Стулова, відпочивальники не могли заощадити ту суму, на яку розраховували, оскільки ціни на харчування, проїзд, доступ на пляжі залишилися високими.

Не на руку курорту зіграли і традиційні скандали, пов'язані з безпекою кримських пляжів. Співробітники Міністерства охорони здоров'я України виявили підвищений вміст кишкової палички біля декількох пляжів півострова - востаннє біля узбережжя Сакського району Криму. "Немає ніякої палички. Це чорний піар", - запевняє Андрій Сумцов.

Але головним недоліком колишньої всесоюзної здравниці є не кишкові палички і платні пляжі, а невідповідність ціни і якості відпочинку. "Більшість об'єктів розміщення Криму - це "парк радянського періоду". І з гостинністю персоналу там взагалі жах", - говорить Бурдонов.

І Олександр Бурдонов, і Іван Стулов сходяться в оцінці, що середньостатистичний курортник витратив за час відпочинку близько $400. Якщо підраховувати в гривневому еквіваленті, то торік він витратив на 20% менше. Інша справа, що цього сезону на витрачені гроші він одержав менше послуг і відпочинок його був коротший за торішній.

Рустем Халілов, Алім Алієв

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування