Рублю відмовили в прийомі


Рублю відмовили в прийомі

На засіданні ради міністрів Союзної держави Росії та Білорусі в Мінську вчора вибухнув скандал: офіційний Мінськ відмовився прийняти обумовлений раніше транш російського кредиту в $500 млн через те, що гроші Москва запропонувала перерахувати в російських рублях. Тепер РФ готова продовжувати розмову про кредит тільки за умови "адекватної поведінки білоруського уряду".

Вчора в Мінську пройшло чергове засідання ради міністрів Союзної держави Росії та Білорусі. Делегацію РФ очолював прем'єр-міністр Володимир Путін. Засідання не пройшло без скандалу - за повідомленням російської делегації, білоруська сторона відмовилася прийняти другий транш російського кредиту, оцінений міністром фінансів Олексієм Кудріним у $500 млн. Мова йде про кредитну лінію на підтримку платіжного балансу, відкриту Росією Білорусі в 2007 році.

Нагадаємо, що в грудні 2007 року РФ надала Білорусі пільговий кредит у розмірі $1,5 млрд. У 2008 році Москва схвалила виділення ще $2 млрд, з яких $1 млрд Мінськ отримав у листопаді минулого року. У березні 2009-го було підтверджено другий транш цього кредиту в розмірі $500 млн. Від цих грошей і відмовилися вчорашні білоруські співрозмовники Володимира Путіна - президент Олександр Лукашенко і прем'єр Сергій Сидорський.

Відмову Мінська від російських грошей Олексій Кудрін пояснив упередженим ставленням союзників до російського рубля - РФ запропонувала перерахувати гроші у своїй національній валюті. При цьому міністр нагадав, що в 2009 році Білорусь вже зверталася до Росії за додатковим кредитом і тоді мова йшла саме про рублі - 100 млрд для підтримки взаємної торгівлі. Міністр фінансів вважає, що використання російського рубля у взаємних розрахунках вже досягло певного масштабу і "підприємствам вигідне збільшення частки рубля з погляду операційних витрат". Підтримав ідею видати Білорусі кредит у розмірі $500 млн "у російських рублях, якщо російські рублі так потрібні у взаємних розрахунках" і президент РФ Дмитро Медведєв.

Кудрін вчора свого роздратування діями Мінська не приховував і заявив, що ці $500 млн тепер будуть видані тільки в тому випадку, якщо Росія "переконається в адекватній поведінці білоруського уряду щодо стабілізації ситуації в економіці країни". За його словами, зараз уряд оцінює кроки, що вживаються Білоруссю в цьому напрямку, " як недостатні" - насамперед через "масову емісію білоруського рубля". Мінськ офіційних пояснень кредитному скандалу не дав, але у формулюванні натякнув, що сприймає ситуацію як відмову Росії у видачі чергового траншу, а не навпаки. У МЗС Білорусі повідомили, що "можливості адекватної реакції для відповіді на російську відмову від видачі кредиту усе ще вивчаються".

На можливість скандалу в Білорусі натякали ще до візиту Володимира Путіна до Мінську - 8 травня Олександр Лукашенко обвинуватив Росію в поганому виконанні двосторонніх домовленостей, а 27 травня білоруський віце-прем'єр Андрій Кобяков конкретизував претензії, повідомивши, що "у Росії закриті можливості кредитування закупівель білоруської сільгосптехніки" у рамках держзамовлення і антикризових заходів.

Кобяков впевнений, що Союзна держава дозволяє "розраховувати на поширення на білоруські товари всіх видів держпідтримки". Відзначимо - тоді ж білоруський віце-прем'єр обвинуватив російські підприємства в небажанні приймати від Білорусі російські рублі за закуповувані в них товари. При цьому Кобяков напередодні засідання радміна Союзної держави запевняв, що Білорусь спроможна жити і без російського кредиту. За його словами, Світовий банк уже схвалив для Білорусі кредит у розмірі $200 млн. Одночасно ведуться переговори щодо чергового кредиту і з МВФ.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua