Рекламісти хочуть позбутись податку
Кабмінівський законопроект, що передбачає десятикратне збільшення податку на рекламу, може або повалити вітчизняну зовнішню і внутрішню рекламу в стан найглибшої кризи, або ж скасувати податок на рекламу як такий.
Усе залежить від того, чи врахують депутати зауваження і рекомендації рекламістів при доопрацюванні документа. Принаймні, Сергій Терьохін, голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики, на вчорашніх громадських слуханнях обіцяв усе врахувати.
Законопроект "Про місцеві податки та збори" №3532 був прийнятий у першому читанні ще наприкінці грудня 2008 р. Уже тоді він викликав обурення рекламістів, тому що передбачав затвердити ставку рекламного збору на рівні 0,5-5% від бази оподатковування. Однак звіт головного науково-експертного керування ВР із формулюванням: "У поданих документах відсутнє обґрунтування підвищення ставок рекламного збору вдесятеро. Крім цього, проектом не визначені критерії, згідно з якими буде застосовуватися відповідна ставка збору до певного виду реклами" дозволив тоді сподіватися, що в другому читанні документ або відхилять, або відправлять на доопрацювання.
Нагадаємо, що зараз податок на рекламу становить 0,1% вартості одноразової реклами і 0,5% вартості тривалого розміщення реклами. Законопроект не тільки підвищує граничне значення ставки рекламного збору, але й фактично вводить додаткову корупційну схему, надаючи муніципальним чиновникам право самостійно визначати розмір податку. Втім, ставити весь вітчизняний рекламний ринок у залежність від волі місцевих чиновників народні обранці не збираються. Положення про збір торкнеться лише реклами на транспорті, а також внутрішньої і зовнішньої реклами. За словами народного депутата Олени Кондратюк, голови підкомітету з питань реклами, "рекламний збір - це старий податок на рекламу з новою ставкою і новим механізмом його оплати. У даному проекті рекламний збір не стосується друкованих ЗМІ, радіо і телебачення".
Перспектива такого нововведення, природно, обурила представників зовнішньої реклами. Асоціація зовнішньої реклами (АЗРУ) наполягає на неприпустимості прийняття документа в сьогоднішньому вигляді, тому що багато положень не тільки викликають юридичні колізії, але й суперечать існуючому законодавству. Зовнішніх рекламістів обурює передбачувана дискримінація у порівнянні з іншими медіа, які звільняються від податку. За словами Романа Паламарчука, виконавчого директора АНРУ, "у ситуації, коли рекламодавцеві не доведеться платити податок за розміщення на телебаченні, радіо та у пресі, на відміну від розміщення засобами внутрішньої, зовнішньої реклами і реклами на транспорті, перевага буде віддана саме ЗМІ, а не зовнішній рекламі".
Якщо ж урахувати, що вітчизняна зовнішня реклама і так із цього року зазнає збитків через заборону реклами алкоголю та тютюну (за експертними оцінками, через відхід цих категорій рекламодавців зовнішня реклама в 2009 р. недорахується близько 150-200 млн. грн.), то додаткове податкове навантаження може якщо не поставити хрест на галузі, то напевно відкинути її на десятиліття назад. За оцінками Всеукраїнської рекламної коаліції, і без подібного нововведення в грошовому вираженні обсяг ринку зовнішньої реклами цього року скоротиться на 25% ( до 776 млн. грн.), внутрішньої реклами і реклами на транспорті - на 30% ( до 95 млн. грн. і 110 млн. грн.- відповідно).
Тому, за словами Романа Паламарчука, враховуючи в ст. 9 проекту закону наявність численних порушень законодавства, непрозорість запропонованої системи оподатковування, а також малоефективність податку на рекламу, який не відіграє істотної ролі у формуванні доходів місцевих бюджетів і не покриває витрат на його адміністрування, АЗРУ пропонує скасувати податок на рекламу і виключити із проекту рекламний збір.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною
