Які акції варто купувати вже зараз — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Які акції варто купувати вже зараз

Фондовий ринок
2135
У черговий раз відкладені чергові позачергові вибори, навіть якщо вони все-таки відбудуться, однаково не стануть поштовхом для зростання котирувань на вітчизняному фондовому ринку. На думку фондовиків, акції українських компаній будуть стояти "нижче плінтуса" ще як мінімум півроку. Підвищення котирувань можливе тільки після завершення глобальної та української економічних криз - так зараз кажуть фондовики.
Здається, працівники фондового ринку, які вічно запевняють журналістів, що котирування акцій от-от почнуть рости, нарешті зневірилися у всякій логіці ринку. На думку опитаних "Деньгами" експертів, індекс ПФТС залишиться на нинішньому рівні (близько 252 пунктів на 31 жовтня) або "просяде" до 160 пунктів. Але це, як вони стверджують, вже точно буде "ДНО" (тобто максимальне зниження). "Індекс ПФТС вже прийшов до свого мінімуму, тому очікувати його подальшого падіння не варто - більша частина ліквідних цінних паперів вже прийшла до своєї номінальної вартості, а деякі навіть впали нижче", - говорить директор КУА "Магістр" Сергій Сичкар.
У свою чергу, голова ради директорів КУА "Інвестиційний капітал Україна" Валерія Гонтарьова вважає, що ринок вже кілька тижнів як досяг дна, тому що угод практично не відбувається, що й підтверджує досягнення мінімальних рівнів. "Головне питання - коли ми будемо підніматися з "дна" та як довго будемо там лежати? Протягом найближчих двох місяців ми точно будемо на "дні", - говорить вона. Стимулювати зростання котирувань акцій не буде навіть девальвація гривні. Раніше, приміром, коли курс долара зростав, іноземні інвестори, які не бажали втрачати прибутковість у випадку "виходу" з українських активів, грали на підвищення цін на ринку.
Тепер же під впливом світової фінансової кризи все змінилося. Сталося це, насамперед, через скорочення кількості грошей нерезидентів на фондовому ринку. Основна частина іноземних інвесторів "виходила" з українських цінних паперів навесні та влітку 2008 року, але були й ті, хто не хотів фіксувати збитки і намагався дочекатися обіцяного розвороту ринку. "Поглиблення глобальної кризи, що викликало масовий вихід інвесторів з фондів, як в США, так і в Європі, змушує зараз управляючих фондами розпродавати активи, що залишилися в Україні. До того ж напружена економічна та політична ситуація в країні підтримує негативні настрої інвесторів", - розводить руками директор аналітичного департаменту Foil Securites Агшин Мірзазаде.
За оцінками директора ФГ "Консалтинг та інвестиції" Олексія Вегери, питома вага іноземного капіталу на ринку акцій скоротилася в чотири рази - до 20%, а на ринку облігацій - у п'ять разів, до 10%. "Сухий залишок" нерезидентських грошей у вітчизняних цінних паперах Валерія Гонтарева оцінює в 5 млрд. грн. Ці кошти, до речі, також можуть покинути ринок, якщо продовжиться знецінювання гривні.
Навіть якщо криза в Україні закінчиться, ризик можливої девальвації буде основним стримуючим фактором для іноземних інвесторів. У той же час, девальвація гривні суттєво не вплине на ринок місцевих облігацій, тому що основними гравцями на ньому виступають українські комерційні банки.
Повний штиль
Швидше за все, протягом найближчих місяців - до виборів до Верховної Ради (якщо вони все-таки будуть) - на фондовому ринку буде спостерігатися штиль. Увага великих міжнародних інвесторів прикута зараз до подій на світових біржових майданчиках - їм не до України. У свою чергу, прошарок внутрішніх гравців фондового ринку занадто сильно вражений п'ятикратним падінням котирувань акцій провідних компаній і не ризикне найближчим часом своїми грішми знову (якщо, звичайно, гроші ще залишилися).
"Багато закордонних та українських інвесторів зайняли вичікувальну позицію і не повернуться на фондовий ринок доти, поки політична ситуація не ввійде в законне русло. Хоча, звичайно, для фондового ринку самі вибори не несуть негативного характеру. Проблема криється в невизначеності та у конфлікті між Президентом і Кабінетом міністрів", - говорить директор ФГ "Консалтинг та інвестиції" Олексій Вегера.
Він відзначає, що якщо за результатами виборів до Верховної ради буде сформований стабільний Кабінет міністрів, то можна чекати плавного повернення на український фондовий ринок найризикованіших інвесторів-нерезидентів. Сергій Сичкар додає, що більш сильний вплив на розуми нерезидентів зроблять вибори Президента, які позначаться як на економіці в цілому, так і на фінансовому секторі зокрема.
Однак стрімкого зростання ринку акцій опитані "Деньгами" експерти не очікують ні в першому, ні в другому випадку. Фондовики вважають, що якщо в результаті виборів буде сформована здорова коаліція, здатна розробити антикризові заходи, то можна буде очікувати на повільне зростання котирувань основних блакитних фішок, а також паперів компаній 1-го та 2-го рівнів листинга.
На перспективу
Поза залежністю від підсумків виборів, найбільш важливий вплив на український ринок акцій робить загальний стан економіки. "Криза в реальній економіці тільки починається й досягне свого піка в березні-квітні 2009 року", - прогнозує Валерія Гонтарева. Безумовно, сподіватися на зростання вартості акцій вітчизняних компаній у таких умовах неможливо. "Перший квартал буде складним для української економіки, однак не факт, що другий буде краще. Багато економічних показників України не вселяють оптимізму", - відзначає Сергій Сичкар.
Дефіцит зовнішньоторговельного балансу за січень-серпень склав $12,5 млрд. Судячи з того, що обсяг виробництва, приміром, багатьох металургійних підприємств, суттєво скоротився, дефіцит буде тільки збільшуватися, оскільки на них доводиться істотна частка українського експорту. Слідом за дефіцитом поточного рахунку платіжного балансу на горизонті з'являються загрози подальшої девальвації гривні і дефолтів банків та компаній, що понабирали величезні зовнішні позики (золотовалютні резерви Нацбанку становлять близько $37 млрд., тоді як валовий зовнішній борг України перевищує $100 млрд., борг приватного сектора - близько $85 млрд.).
Фундаментом для поновлення зростання фондового ринку на такому тлі може стати тільки стабільність економіки як такої. Основним макроекономічним провісником майбутнього зростання ринку може бути зростання промислового виробництва, в основному, за рахунок металургії. Це, у свою чергу, стане поштовхом для пов'язаних галузей, наприклад видобувних, а також гірського та металургійного машинобудування. "Позитивним також буде поновлення зростання компаній машинобудівного сектора та хімічної промисловості. У результаті повинна відновитися позитивна динаміка ВВП та експорту, що позитивно вплине на стан поточного рахунку", - відзначає Володимир Габрієлян.
На користь економіці буде грати й зниження цін на імпортовані енергоносії. "Все це за умови слабкої гривні дозволить відновити експортний потенціал України, хоча й на більше низькому рівні. Але в цілому це може призвести до істотного зменшення негативного зовнішньоекономічного сальдо і забезпечити невисоке, але стабільне зростання ВВП", - говорить Олексій Вегера. Ці фактори будуть дуже позитивно сприйняті закордонними інвесторами, і тоді можна чекати як повернення інтересу до акцій українських емітентів, так і збільшення інвестицій в українські боргові цінні папери.
Тому експерти радять інвесторам не відкладати покупку цінних паперів у довгий ящик і запасатися паперами підприємств металургійної та хімічної промисловості, а також акціями обленерго та банків. Ці компанії є фундаментом української економіки і будуть набирати ціну після завершення економічної кризи. От тільки питання - коли саме купувати всі ці багатообіцяючі цінні папери.
Експерти відзначають, що на сьогодні немає принципового розходження між паперами того або іншого емітента в конкретній галузі промисловості. Всі виробничі та обробні компанії мають потребу в серйозній модернізації. У свою чергу, щодо акцій банків краще зараз дотримуватися золотої середини й купувати папери тих кредитно-фінансових установ, які вже продані закордонним банківським групам, які не відчувають загрози банкрутства. Потенціал зростання таких акцій - найвищий. Щоправда, потрібно бути готовим до того, що такі банки будуть проводити додаткові емісії. А це, як правило, нічого гарного дрібним інвесторам не обіцяє.
Майже на землі
Наскільки подешевшали "блакитні фішки" з початку року
Які акції має сенс купувати, коли ринок досягне дна*
Акції металургійних компаній, що належать промисловим групам з власними джерелами сировини (практично всі, крім ММК ім. Ілліча та "Запоріжсталі").
Акції банків, що входять у міжнародні фінансові групи.
Акції банків з українським капіталом, що заявили про намір продатися іноземцям (менший потенціал для зростання в середній терміновій перспективі).
Акції хімічних підприємств, що займаються виробництвом мінеральних добрив.
Акції обленерго.
* - про настання дна "Деньги" повідомлять додатково
Підсумок
Індекс ПФТС може впасти й до 160 пунктів. Найвищий потенціал зростання як і раніше мають акції підприємств металургійної та хімічної промисловості, а також цінні папери обленерго та банків.
За матеріалами:
Деньги.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас