1632
Гравці рекламного ринку дали оцінку кризі
При оптимізації витрат компанії будуть першою справою скорочувати рекламні бюджети. Гравці рекламного ринку дали свою оцінку цьому твердженню і розповіли, яку користь можна отримати із ситуації, коли реклами стане менше.
Ліквідувати бюджети просування в умовах кризи з метою економії - те ж саме, що зупинити годинники, щоб заощадити час. Так метафорично висловилася партнер і виконавчий директор PR-Service Тетяна Лагода про ситуацію на рекламному ринку. Більшість опитаних підтримують цю думку.
Аргументи "за" і "проти"
"Ми ще не побачили впливу кризи на купівельну спроможність населення, - відзначає Ігор Макаров, маркетинг-менеджер компанії Philips Ukraine. - Що стосується дорогих товарів (ТВ, велика техніка), їхні продажі може гальмувати припинення споживчих кредитів. А якщо говорити про дрібний побут, то за відсутності реклами й одночасному підвищенні цін на продукцію можна і ринок втратити".
Павло Міщенко, консультант з маркетингу компанії "Альтера груп" також вважає, що інформаційного вакууму у відносинах "торговельна марка - споживач" допускати не варто. В Іванни Пилип’юк, керівника відділу зв'язків із громадськістю фінансової інвестиційної групи "Аврора Капітал" є свій аргумент. За її словами, зникнення реклами компанії відразу ж насторожить клієнтів, особливо якщо до цього компанія була активним рекламодавцем.
А от Юлія Бенцлер, прес-секретар Корпорації UBG, вважає, що від рекламних кампаній в умовах фінансової кризи цілком можна відмовитися. "Необхідно як мінімум урізати на це бюджети, - говорить вона. - Та й подумати над оптимізацією витрат компанії в цілому також варто. Це все-таки краще, ніж удаватися до таких надзвичайних заходів, як скорочення співробітників".
Тільки в яблучко
В екстремальних умовах кризи, коли цінність кожного клієнта для компанії висока, просування повинно бути дуже точним - попадати в яблучко, бути максимально цільовим. Так, на думку Дмитра Роденка, директора компанії "Міжнародна маркетингова група "Україна", неприпустима участь у кампаніях з незрозумілою або неперевіреною віддачею.
Олена Полнарьова, начальник відділу маркетингу НПОКЦ "Макс-Велл", вважає, що не зайвим буде уважно проаналізувати, як поводився попит в "революційному" 2004 році.
"Товари групи FMCG (соки, чай, пральні порошки, прокладки, памперси та інше) будуть продаватися і далі, якщо, звичайно, не настане вже зовсім жахлива криза, - говорить вона. - Є товари першої необхідності - продукти, ліки, - які будуть продаватися навіть у війну. А от товари тривалого користування і преміум-класу - це інша справа. Тут потрібно думати над кожним товаром, групою: прогноз попиту, прогноз продажів та інше".
На думку Іванни Пилип’юк, варіанти рекламних змін такі: по-перше, демонстрування нових можливостей, які клієнт може отримати, користуючись продуктами або послугами. По-друге, рекламування інших продуктів, які будуть більш актуальними. По-третє, залежно від ситуації - пропозиція маркетингових ходів: знижки, акції. А також зміна слогана. До речі, останнє підтверджує практика російських кампаній. Федеральну кампанію, до речі, першу у своїй історії, зі слоганом
"Не приймайте кризу на свій рахунок" запустив Смоленський банк. Інвестиційна компанія "Атон" розмістила банери з гаслами "Ринок ще не стабільний. Приймай зважені рішення. Вибирай надійного партнера". На приплив нових клієнтів після такої реклами в "Атоні" не розраховують. Стверджують, що запускали її в просвітительських цілях.
"Плюси" кризи
Але в ситуації зменшення реклами на ринку є і "плюси". Наприклад, Дмитро Роденко вважає, що зниження обсягів реклами дуже вигідно рекламодавцям, оскільки в даній ситуації агентства будуть пропонувати їм знижки і додаткові послуги. "Агентства будуть боротися за кожного клієнта, пропонуючи кращі знижки, ідеї і сервіс", - аргументує він.
Олена Леус, директор зі стратегічного планування AMM/Vizeum, упевнена, що якщо реклами стане менше, то контакт стане якіснішим. "Тому виграє той, хто в цей час залишиться в рекламному просторі", - говорить вона.
Ольга РУБІС MMR
ПРОГНОЗИ ЕКСПЕРТІВ
Оксана Тодорова, президент Асоціації корпоративних медіа:
В умовах ситуації фінансової кризи кінця 2008 і початку 2009 року прогнозую перерозподіл бюджетів на власні корпоративні медіа і збільшення питомої ваги бюджету в мережі Інтернет. Іміджева реклама залишиться в компаніях, які зобов'язані освоїти річні бюджети. Швидше за все, вони і стануть тими 20% рекламодавців, які складуть 80% прибутковості рекламних ЗМІ.
Розумним підходом у новому 2009 році буде пріоритет бюджетування PR-напрямку, що дозволить більш раціонально та аргументовано "доводити" споживачеві важливість придбання товарів і послуг компанії. Потрібно не стріляти золотими ядрами по горобцях, наповнюючи національні канали комунікації мільйонними бюджетами, а діяти з ювелірною точністю, з урахуванням специфіки ситуації і менталітету цільової аудиторії.
Ірина Шрамко, фахівець із PR RM інтернет-компанії "МЕТА":
Вплив фінансової кризи на розвиток ринку інтернет-реклами в Україні цього року буде несуттєвим. Оптимістичні прогнози говорили про 80%-ве збільшення обсягу медійної реклами цього року, а реально, очевидно, буде трохи менше - 50-60%.
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною