529
Відпускників заманять тарифами
— Фінтех і Картки
Загострення конкуренції на ринку грошових переказів змусило фінансистів до нових жертв. За два останні місяці вони відразу на 15-25% зменшили свої тарифи на закордонні перерахунки і були віддячені приростом обсягів операцій на 30%. Експерти не виключають подальшого перегляду цін на перекази і пророкують ринку до кінця року збільшення обсягів операцій відразу на 50-60%.
Тон у зниженні тарифів задавали лідери: у травні система Western Union на 15-25% (залежно від суми) опустила вартість переказів в Україну з Росії та інших країн СНД на суму понад $600. Нагадаємо, що востаннє американці удавалися до серйозного перегляду своїх комісій у грудні 2007 р., коли вони відразу на 30-60% зменшили плату за відправлення дрібних сум (до $200) з України в країни колишнього СРСР. Не так активно змінювали тарифи інші 24 міжнародні платіжні системи, зареєстровані в нашій країні, - у середньому по ринку їхні перекази подешевшали лише на 10-15%.
"У цей час на ринку грошових переказів спостерігається велика конкуренція, що змушує системи з відносно високими тарифами переглядати їх убік зменшення", - пояснив дії переказних систем начальник управління вкладних і розрахункових продуктів Укргазбанку Ігор Фомичев. Незважаючи на насиченість українського ринку міжнародних переказів, новачки не перестають до нього прибиватися. За перше півріччя в нас висадилися іспанська United Europhil та азербайджанська Caspian Money Transfer.
Фінансисти визнають, що, незважаючи на всі їхні зусилля з підвищення якості послуг, клієнтів продовжує цікавити в першу чергу їхня вартість. "Зниження цін на перекази дозволяє пропорційно збільшувати кількість здійснюваних переказів", - відзначив Фомичев.
За оцінками банкірів, у міру зниження тарифів у першому півріччі загальний обсяг операцій на переказному ринку виріс на 15-20%. Так що наша країна продовжує залишатися однією з найбільш "переказових" у всьому світі. Як повідомили в банках, у першому півріччі обсяг її перерахувань досяг $13,8-14,4 млрд. Нагадаємо, що в 2007 р. цей ринок у нас приріс на третину, досягши $12 млрд.
"Це один з найвищих показників на світовому ринку. За обігами Україну випереджають тільки США, Мексика, Росія, Китай та Індія. Близько 75% відправників грошових переказів з-за кордону в Україну - це трудові мігранти. А це означає, що найактивніше наші співвітчизники одержують грошові перекази із країн СНД, США, Канади, Західної Європи, тобто країн, де працює багато "заробітчан", - розповів старший економіст відділу депозитних продуктів для фізичних осіб OTP Bank В'ячеслав Фоменко. "Якщо говорити про Європу, то найчастіше українці одержують перекази з Італії, Португалії, Іспанії, Греції, Чехії та Німеччини", - доповнила його заступник директора департаменту приватного банкінгу Райффайзен Банку Аваль Євгенія Дем’янова.
У відпускний період до вже звичних країн додалися і популярні курорти, на які нашим туристам у червні активно відправлялися кошти - це Туреччина і Єгипет.
Громадяни вже навчилися підлаштовуватися під тарифну політику переказних систем і тому рідко користуються лише однією, що полюбилася. Як правило, вони чітко сегментують ринок залежно від своїх потреб. Так, перераховуючи гроші в країни ближнього зарубіжжя (СНД, країни Балтії та Східна Європа) населення в основному користується близькими для цього регіону системами - UniStream, "Анелік", "Лідер" та ін.
До послуг же дорогих компаній, на кшталт Western Union та MoneyGram, удаються лише для відправлення коштів у віддалені куточки планети. Також переплатити за переказ можуть у випадку, якщо для адресата вкрай важлива максимальна близькість точки, у якій будуть отримані кошти. Адже далеко не всі молоді конкуренти MoneyGram та WU мають широку агентську мережу по світові.
Зважений підхід українців до вибору необхідної платіжної системи спровокував черговий переділ сфер впливу. Ще в 2005 р. частку Western Union на нашому ринку оцінювали в 95%, до кінця 2007 р. вона скоротилася до 60-65%, а до кінця червня, за оцінками фінансистів, упала до 30-35%.
"Якщо говорити про регіон СНД, то тут MG та WU за рахунок низьких тарифів поступово витісняють такі системи, як "Анелік", UniStream, "Лідер" та їм подібні. Правда, в частині відправлень і виплат переказів з далекого зарубіжжя лідерами як і раніше залишаються дві найбільші світові системи", - пояснив ситуацію В'ячеслав Фоменко.
Втім, експерти сумніваються, що компанії на зразок Western Union будуть смиренно втрачати український ринок, що вислизає, - вони впевнені, що ті продовжать поступовий перегляд тарифів і впровадження бонусів за великі перекази. Адже з кожним роком населення нарощує розміри своїх переказів.
"Середня сума перерахування щорічно збільшується на 10-15%", - розповів Фоменко. За даними фінустанов, вона сьогодні коливається в рамках $500-700 залежно від банку і, за словами фінансистів, буде активно рости в другому півріччі.
"Завдяки лібералізації умов валютних переказів НБУ, середня сума переказу може за рік вирости в 1,5-2 рази", - підкреслив заступник голови правління банку "Фінанси та Кредит" Ігор Львов. Нагадаємо, що кілька місяців тому регулятор дозволив пересилати за кордон до $180 тис. на місяць.
Одночасно фахівці прогнозують і збільшення кількості закордонних перерахувань. "З урахуванням акцій, проведених для клієнтів у літній період, можна чекати збільшення числа переказів на 30%", - спрогнозував Ігор Фомичев. За підсумками року фінансисти розраховують на приріст ринку на 50-60%.
Антон Одарюк
За матеріалами: Деловая Столица
Поділитися новиною