Між двох вогнів: Огляд ринків за тиждень (19 - 24 травня)


Світові ринки

Минулого тижня настрою інвесторів на світових фондових площадках знову погіршилися після низки негативних економічних новин зі США та стрімкого зростання цін на нафту, що різко посилили інфляційні ризики у світовій економіці. У результаті американські індекси показали рекордне за 4 місяці зниження.

ФРС, за оновленими прогнозами, опублікованими в середу, знизила свої оцінки росту економіки США на 2008 рік до 0,3-1,2%, у той час як останній, січневий, прогноз становив 1,3-2%. У той же час оцінки інфляції стали, навпроти, вищими. Зростання споживчих цін (за індексом Personal Consumption Expenditures) може скласти цього року 3,1-3,4%, що вище колишніх прогнозів ФРС на цілий процентний пункт. Після цього ринок зміцнився у впевненості, що зниження базової ставки ФРС на червневому засіданні малоймовірно і цикл зм'якшення політики ФРС завершився.

При цьому, як стало відомо наприкінці тижня, продажі на вторинному ринку житла в США у квітні знизилися, середня вартість будинків впала на 8% у порівнянні із квітнем минулого року при рекордних темпах зниження цін у першому кварталі.

Ще однієї із причин пригніченості світових фондових ринків минулого тижня стало поновлення росту цін на нафту, що прервались напередодні. Понизившись у четвер до $130,8, у п'ятницю липневі ф'ючерси на нафту Light Sweet на біржі NYMEX відкрилися вище $132. За підсумками торгів у п'ятницю липневі ф'ючерси на Light Sweet піднялися на $1,4. до $132,2 за барель.

Крім того, на ринок повернулася тривога щодо стану банківського сектора. У вівторок 20 травня відомий аналітик Мередіт Уітні з Oppenheimer & Co. заявила, що кредитна криза буде тривати як мінімум протягом значної частини 2009 р. і, можливо, навіть більш тривалий час, а втрати банків будуть збільшуватися, досягнуть $170 млрд. до кінця 2009 року. Уітні істотно погіршила прогнози за фінансовими показниками найбільших американських банків на 2008 р. У четвер 22 травня інший відомий аналітик, Річард Боув з Ladenburg Thalman, понизив до "продавати" рейтинги акцій найбільших інвестиційних банків США.

На цьому тлі за тиждень значення світових фондових індексів змінилися в такий спосіб:

Індекс Площадка Зміна за тиждень, %
S&P-500 NYSE -3,5
NASDAQ Composite NASDAQ -3,3
FTSE-100 LSE -3,4
DAX-30 Deutsche Boerse -1,6
Nikkei-500 Tokio SE -0,5
RTSI RTS -1,8
PFTSI PFTS -5,4
Нафта (Brent Crude Oil) IPE +5,0

Український ринок

На минулому тижні вітчизняний фондовий ринок, так само як і більшість світових площадок, охопили “ведмежі” настрої. Однак індекс ПФТС, у порівнянні з американськими, європейськими та азіатськими фондовими індексами, показав набагато більшу негативну динаміку. Більш того, він став одним з аутсайдерів серед індексів країн, що розвиваються, для порівняння MSCI Emerging Markets упав на 2,4%.

При цьому середньоденний обсяг торгів на вітчизняному ринку був вищим за середній - поблизу $16 млн. Найактивніше інвестори позбувалися від паперів Стаханівського вагонобудівного заводу (-5,9%), Райффайзен Банку Аваль (-9,2%), Дніпроенерго (-4,7%), Західенерго (-5,3%), Укрнафти (-8,4%), Київенерго (-5,3%) та Єнакіївського металургійного заводу (-4,1%). Купувати інвестори віддавали перевагу акціям Авдіївського коксохімічного заводу (+3,6%), що за 4 місяці цього року зробив на 35,5% більше коксу в порівнянні з аналогічним періодом 2007 року.

На минулому тижні найсильніше падали котирування “блакитних фішок” (ARTCP-1; -5,8%), серед галузей найбільше постраждало машинобудування (ARTCP-Engener; -7,4%) і електроенергетика (ARTCP-Electr; -5,6%).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування